Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

rachunki-za-prad koszt ogrzewania

Pompa ciepła – rachunki za prąd i koszty ogrzewania

Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła ma kluczowe znaczenie dla efektywności tych urządzeń. Wiele osób zastanawia się, jaki jest faktyczny koszt ogrzewania domu w ten sposób. Dowiedz się, czym są pompy ciepła, jak działają i przekonaj się, ile możesz dzięki nim zaoszczędzić. Pompa ciepła zapewni Ci komfort termiczny i jednocześnie pozwoli znacząco obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem Twojego domu.

Koszty ogrzewania pompą ciepła – co na nie wpływa?

Aby poznać bliżej koszty związane z ogrzewaniem pompą ciepła, trzeba przyjrzeć się głównym zasadom funkcjonowania tego urządzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców na paliwa stałe nie zachodzi w nich proces spalania. Ciepło jest pozyskiwane z otoczenia. Do tego, aby proces ten mógł zaistnieć, niezbędna jest energia elektryczna. Jednak pompa ciepła zużywa zdecydowanie mniej prądu w porównaniu z ilością energii, którą produkuje.

Koszty ogrzewania tym urządzeniem zależą przede wszystkim od jego mocy. Na ten parametr wpływa natomiast ogólne zapotrzebowanie na ciepło budynku. Bardzo ważny jest więc dobór odpowiedniej pompy ciepła, aby nie była ona zbyt mocna, ponieważ w tym przypadku będzie zużywała więcej prądu niż to potrzebne.

Na to, ile będzie Cię kosztować ogrzewanie pompą ciepła, wpływają więc ceny energii elektrycznej. Wraz z ich wzrostem, rosną także wydatki związane z użytkowaniem nowoczesnych systemów grzewczych. Musisz jednak mieć na uwadze to, że ceny paliw tradycyjnych najczęściej rosną zdecydowanie szybciej. Oznacza to więc, że korzystanie z pompy ciepła jest o wiele bardziej opłacalne niż ogrzewanie domu np. kotłem na węgiel czy pellet.

Od czego zależy zużycie prądu pompy ciepła?

Zużycie prądu przez pompę ciepła w dużej mierze zależy przede wszystkim od:

  • rodzaju instalacji – najbardziej ekonomicznie działa ona z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym;
  • powierzchni budynku – im większy dom musisz ogrzać, tym więcej zapłacisz za prąd;
  • liczby domowników – ich tryb życia wpływa na roczne zużycie prądu przez pompę;
  • stanu budynku – im lepiej ocieplony dom, tym niższe straty ciepła.

Jak widzisz na to, ile prądu zużyje pompa ciepła, a co za tym idzie, na wysokość Twoich rachunków za energię elektryczną, wpływa wiele czynników. Istotny jest także wybór dolnego źródła pomp ciepła, którym może być powietrze, woda lub grunt. Zużycie prądu zależy również od tego, czy wybierzesz urządzenie typu split, czy monoblok.

Porównanie kosztów ogrzewania pompą ciepła i tradycyjnych rozwiązań

Pompa ciepła jest uważana za oszczędne urządzenie, które ogrzewa pomieszczenia oraz podnosi temperaturę ciepłej wody użytkowej zdecydowanie taniej niż tradycyjne rozwiązania. Poniżej znajdziesz przykładowe obliczenia, dla których potrzeb przyjęto nowoczesny ocieplony budynek o powierzchni 150 m2.

Węgiel 2 000 zł
Drewno950 zł
Ekogroszek1 500 zł
Gaz1 620 zł
Pompa ciepła884 zł

Mimo tego, że pompa ciepła zużywa energię elektryczną, to i tak jest to najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Jeśli chcesz cieszyć się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, postaw na to rozwiązanie. 

Firma Duneko korzysta z opatentowanego algorytmu, który pozwala dobrać moc urządzenia do potrzeb budynku. Jest to ewenement na skalę europejską. Jako jedyna firma korzystamy z tego niezawodnego narzędzia, dzięki któremu dopasowujemy pompy ciepła do indywidualnych oczekiwań naszych klientów. Urządzenia dostępne w ofercie są objęte najdłuższą gwarancją na rynku. Wynosi ona 10 lat na technologię grzewczą w obiegu zwrotnym, a także 5 lat na całą instalację. Jeśli tego potrzebujesz, to możesz zdecydować się na rozszerzenie gwarancji.

Pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej wyłącznie do zasilania niektórych jej elementów. Dodatkowo nowoczesne modele są energooszczędne, co z pewnością zauważysz w swoich rachunkach za energię elektryczną.

Ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 5 kW?

Do oceny efektywności pompy ciepła oraz tego ile prądu zużywa, potrzebne są dwa parametry. Pierwszym z nich jest COP. Określa on stosunek pobranej energii elektrycznej do przekazanego ciepła. Drugi parametr pompy ciepła to SCOP. Odnosi się on do dłuższego okresu, dlatego pozwala przewidzieć szacowane koszty związane ze zużyciem prądu.

Do obliczenia wydatków na energię elektryczną potrzebny jest także wskaźnik związany z zapotrzebowaniem na ciepło. Dotyczy on nie tylko temperatury wewnątrz pomieszczeń, ale także temperatury ciepłej wody użytkowej. To, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepło budynku, zależy m.in. od standardu energetycznego oraz zastosowanego systemu grzewczego.

Przyjmuje się, że dom energooszczędny potrzebuje około 50–60 kWh na każdy m2 powierzchni. Jeśli izolacja jest nieco słabsza, to zapotrzebowanie na ciepło wzrasta do 130–160 kWh/m2. W przypadku, gdy w ogóle nie zastosowano ocieplenia, trzeba się liczyć z tym, że wynosi ono powyżej 170 kWh m2.

W standardowym budownictwie pompa ciepła potrzebuje około 2 000–3 000 kWh energii na ogrzanie domu o powierzchni 100 m2. Jeśli urządzenie ma dodatkowo podgrzewać wodę, to potrzebuje dodatkowych 1 000 kWh. Można więc założyć, że potrzebna jest pompa ciepła, która pokryje zapotrzebowanie na ciepło w wysokości 4 000 kWh.

Jak obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Jeśli wiesz już, ile prądu zużywa pompa ciepła, powinieneś także przekonać się, w jaki sposób zmniejszyć te wydatki. Przede wszystkim zadbaj o to, aby moc urządzenia była odpowiednio dobrana do potrzeb konkretnego budynku. Dopasuj ją także do rodzaju instalacji grzewczej, która znajduje się w Twoim domu. W nowoczesnych budynkach najlepiej sprawdzi się niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. W takich warunkach pompa ciepła pracuje najwydajniej, a więc zużywa mniej prądu.

Jeśli chcesz zastosować ten sposób ogrzewania w starszym budynku, przede wszystkim zadbaj o jego ocieplenie. W ten sposób zminimalizujesz straty ciepła. Im więcej ucieka go na zewnątrz, tym z większą mocą musi pracować pompa ciepła. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za energię elektryczną.

Warto także odpowiednio wybrać miejsce montażu urządzenia. Pompa ciepła powinna znajdować się jak najbliżej budynku oraz kotłowni, aby orurowanie było jak najkrótsze, szczególnie na zewnątrz budynku.

Jeśli chcesz obniżyć koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej przez ogrzewanie, pomyśl o zainstalowaniu także paneli fotowoltaicznych. Firma Duneko oferuje także profesjonalną usługę doboru oraz montażu instalacji solarnych. Pomożemy Ci również w skutecznym zdobyciu dofinansowania w wysokości do 55 600 zł. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą oraz kontaktu z doradcami.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *