Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile kosztuje fotowoltaika

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Czy w 2024 roku warto inwestować w fotowoltaikę? Oczywiście! Instalacja fotowoltaiczna to pierwszy krok w stronę lepszej przyszłości, to dzięki niej możesz częściowo, a nawet w całości uniezależnić się od dostawców prądu. A dodatkowo zyskujesz niewyczerpalne, ekologiczne i darmowe źródło energii. A ile trzeba zainwestować w fotowoltaikę w domu jednorodzinnym? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Od czego zależy cena fotowoltaiki

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele zmiennych. Właśnie dlatego, tak trudno jest znaleźć w internecie konkretną kwotę. Średnio koszt instalacji fotowoltaicznej wynosi od 26 000 do 47 000 zł brutto. Jednak cena może okazać się wyższa, ponieważ ostateczny koszt uzależniony jest od bardzo wielu czynników, są to między innymi:

  • lokalizacja – aby instalacja fotowoltaiczna działała poprawnie, a przede wszystkim wydajnie potrzebna jest odpowiednia moc. Ta z kolei dobierana jest między innymi na podstawie położenia geograficznego, od którego uzależnione jest nasłonecznienie;
  • rodzaj podzespołów – marka, moc, zastosowana technologia, a nawet rok produkcji wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej. Różnica w cenie na pojedynczym module może wynosić nawet kilka tysięcy złotych;
  • miejsce montażu – panele można zamontować na dachu lub na gruncie. Drugie rozwiązanie może generować większe koszty. Wynika to z faktu, że podłoże należy odpowiednio przygotować, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami;
  • firma wykonującą usługę – szukając firmy do montażu fotowoltaiki można łatwo zauważyć, że koszt wykonania usługi może znacząco się różnić. Na cenę końcową wpływa między innymi renoma firmy, jakość ich usług, dodatkowe ubezpieczenia, gwarancja, czy obsługa i wsparcie techniczne po wykonaniu usługi;
  • stan techniczny budynku – im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze generuje on straty ciepła. Dlatego, jeśli posiadasz starszy dom, rozważ przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego. Szczelne okna i drzwi, dobrze docieplony budynek bez mostków cieplnych będą generować małe straty energii, a co za tym idzie, moc Twojej instalacji będzie odpowiednio dobrana do potrzeb Twoich oraz budynku;
  • rodzaj inwestycji – wysokość podatku uzależniona jest od tego, kto inwestuje w instalację fotowoltaiczną. Osoba prywatna będzie miała naliczony podatek w wysokości 8%, natomiast w przypadku firm czy spółdzielni mieszkaniowych podatek VAT wynosi 23%, jednak może być on w całości odliczony.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Cena instalacji fotowoltaicznej jest w dużym stopniu uzależniona od jej mocy. Jak łatwo się domyślić – im większa moc, tym wyższy koszt inwestycji. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio oszacować zapotrzebowanie Twojego budynku na prąd. Jak to zrobić? W przypadku istniejącego budynku możesz w łatwy sposób porównać koszt i obecne średnie zużycie prądu z oszczędnościami, które wygeneruje instalacja fotowoltaiczna. Natomiast w przypadku domu, który dopiero powstaje, należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię wszystkich domowników, ich przyzwyczajenia oraz technologie, które będą zastosowane w budynku. Mowa tutaj między innymi o inteligentnych systemach zarządzania ogrzewaniem, podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej, a nawet oświetleniem. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, należy również pamiętać, że w każdej chwili można ją łatwo i szybko rozbudować dostosowując ją do zmieniających się potrzeb, dzięki czemu będzie ona wydajna i funkcjonalna.

Jak można zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej

Szacując koszt instalacji fotowoltaicznej, należy też wziąć pod uwagę ulgi oraz programy, dzięki którym można znacząco zmniejszyć koszt inwestycji. Decydując się na fotowoltaikę warto zapoznać się z programami, których celem jest dofinansowanie inwestycji. Możesz zdecydować się na ogólnopolski program “Mój Prąd”, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, której dotyczy inwestycja. W programie ‘Mój Prąd” można uzyskać nawet do 58 tys. zł w formie bezzwrotnej dotacji. Natomiast dla przedsiębiorców, rolników, a nawet wspólnot mieszkaniowych powstały programy regionalne, dzięki którym można uzyskać od 40 do 70% kosztów związanych z inwestycją. W ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz starać się o zwrot podatku, którego wysokość może wynosić nawet 16 960 zł. Co ważne ulga ta obejmuje nie tylko koszty związane z montażem fotowoltaiki i pompy ciepła, ale też związane z działaniami, których celem było zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Ulga termomodernizacyjna obejmuje chociażby wymianę stolarki okiennej oraz drzwi, ocieplenie budynku, modernizację systemu wentylacyjnego, czy ocieplenie przegród zewnętrznych budynku.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *