Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile zwrotu za fotowoltaikę w 2023 roku?

Ile zwrotu za fotowoltaikę w 2023 roku?

Temat dotyczący instalacji fotowoltaicznej, od kilku lat cieszą się nieustającą popularnością. Wynika to z faktu, że jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale co ważniejsze generuje duże oszczędności. Ogromnym atutem jest również fakt, że inwestując w fotowoltaikę, możesz starać się o zwrot części kosztów. Odpowiedź na pytanie „ile możesz otrzymać zwrotu za montaż instalacji fotowoltaicznej?” znajdziesz w poniższym artykule.

Program mój Prąd – dofinansowanie do kosztów instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto skorzystać z licznych programów oferujących dofinansowanie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej znany jest program „Mój Prąd”, który jest dedykowany osobie fizycznej, będącej właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, na której została zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Jednak istnieje też wiele programów regionalnych, które wspierają instalację fotowoltaiki wśród przedsiębiorców, rolników, a nawet wspólnot mieszkaniowych. W zależności od wybranego programu możesz uzyskać od 40 do nawet 70% kosztów związanych z instalacją. W roku 2023 decydując się na program „Mój Prąd”, można otrzymać nawet do 58 tys. zł w formie bezzwrotnej dotacji, a wnioski o dofinansowanie należy składać do 22 grudnia 2023 roku. To, o jaką kwotę możesz wnioskować, uzależniona jest od tego, w jakie rozwiązania zamierzasz zainwestować:

 • fotowoltaika z samą instalacją PV – zwrot do 6 tys. zł;
 • fotowoltaika z dodatkowymi urządzeniami – zwrot do 7 tys. zł;
 • magazyn energii – zwrot do 16 tys. zł;
 • magazyn ciepła – zwrot do 5 tys. zł;
 • kolektory słoneczne ciepłej wody użytkowej – zwrot do 3,5 tys. zł;
 • system zarządzania energią HEMS/EMS – zwrot do 3 tys. zł;

a dodatkowo:

 • gruntowe pompy ciepła – zwrot do 28,5 tys. zł;
 • pompy ciepła typu powietrze-woda – zwrot do 12,5 tys. zł;
 • pompy ciepła typu powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – zwrot do 19,4 tys. zł;
 • pompy ciepła typu powietrze-powietrze – zwrot do 4,4 tys. zł.

Szczegółowe informacje o programie mój Prąd znajdziesz tutaj.

Fotowoltaika – co możesz odliczyć od podatku?

Aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszty związane z instalacją fotowoltaiczną, możesz starać się o zwrot podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej w PIT 2023, której wysokość może wynosić nawet 16 960 zł. O ulgę mogą starać się osoby, które poniosły w danym roku koszty związane z montażem pompy ciepła lub fotowoltaiki. Ulga termomodernizacyjna to szerokie pojęcie. Dzięki niej można odliczyć od dochodów wydatki, które były poniesione na rzecz działań mających na celu poprawienie efektywności energetycznej budynku. Mowa tutaj o takich czynnościach jak:

 • wymiana stolarki okiennej;
 • wymiana drzwi;
 • ocieplenie budynku;
 • instalacja fotowoltaiki;
 • instalacja pompy ciepła;
 • ocieplenie przegród zewnętrznych budynku;
 • modernizacja systemu wentylacyjnego.

To właśnie te działania sprawiają, że system ogrzewania domu jest bardziej wydajny i energooszczędny. A w konsekwencji zmniejsza się zużycie drogich i trudno dostępnych paliw, które źle wpływają na środowisko. Dokładny wykaz wydatków, które możesz odliczyć od podatku, znajdziesz w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącym Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku.

Jak rozliczyć fotowoltaikę w PIT?

Podstawą do starania się o zwrot za instalację fotowoltaiczną są dobrze udokumentowane wydatki. To właśnie faktury są przepustką do starania się o ulgi podatkowe. Dlatego już od samego początku wybieraj zaufane firmy, które nie tylko zadbają o jak najlepsze działanie Twojej instalacji, ale też przekażą Ci pełną dokumentację. Uwaga! Pamiętaj, że firma, która będzie Twoim podwykonawcom, musi być płatnikiem VAT. Ulgę na termomodernizację możesz rozliczyć w ciągu 6 lat, licząc od roku, w którym poniosłeś koszty. Jest to istotne w momencie, w którym wydatki poniesione z tytułu termomodernizacji, będą wyższe niż dochód w danym roku. Dodatkowo osoba, która chce odliczyć koszty związane z fotowoltaiką, musi rozliczać się w jednym z trzech sposobów, mowa tutaj o:

 • podatku liniowym;
 • skali podatkowej;
 • ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Kolejnym warunkiem uprawniającym do odliczenia ulgi jest akt własności. Oznacza to, że przysługuje ona tylko właścicielom budynków jednorodzinnych, nie najemcom, czy właścicielom domów wielorodzinnych. Ulga nie obejmuje również osób, które nie ukończyły jeszcze budowy swojego domu. Ponieważ według definicji dom jednorodzinny, to budynek wolnostojący w zabudowie bliźniaczej, grupowej lub szeregowej, czyli taki, który stanowi odrębną całość, to z ulgi na fotowoltaikę mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale też mali przedsiębiorcy.

Możliwość odliczenia instalacji fotowoltaicznej od podatku, a także prac związanych z przygotowaniem budynku do tej inwestycji sprawia, że jest to kolejny argument za tym, aby zainwestować w to rozwiązanie.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *