Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW ile prądu wyprodukuje

Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 4 kW

Podejmując decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej należy przemyśleć wiele kwestii. Począwszy od wybrania specjalistów, poprzez rodzaj technologii, na sposobie montażu kończąc. Jednak jedną z ważniejszych decyzji, które musisz podjąć, jest moc Twojej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego w poniższym artykule dowiesz, się ile energii może wyprodukować elektrownia fotowoltaiczna o mocy 4 kW.

PVGIS – kalkulator wydajności instalacji fotowoltaicznej

PVGIS to aplikacja internetowa opracowana przez Unię Europejską, za pomocą której w łatwy i szybki sposób uzyskasz informacje dotyczące promieniowania słonecznego oraz możliwego uzysku energii w systemach fotowoltaicznych. Obsługa kalkulatora jest niezwykle prosta oraz intuicyjna, należy wypełnić kilka pól, dzięki czemu uzyskasz interesujące Cię dane.

  1. Określ lokalizację – możesz zrobić to na kilka sposobów: zaznaczając na mapie interesującą Cię lokalizację, wpisując konkretny adres lub podając współrzędne geograficzne.
  2. Wybierz bazę danych promieniowania słonecznego – w aplikacji uwzględniono trzy bazy: SARAH, SARAH2 oraz ERA5. Domyślną bazą w Polsce jest SARHA2.
  3. Wybierz technologię fotowoltaiczną – do wyboru masz panele CdTe, WNP oraz moduły krzemowe. Jeśli nie wiesz jeszcze jakie rozwiązanie się zdecydujesz, to wystarczy, że z listy wybierzesz “Nieznany”.
  4. Określ moc instalacji – to właśnie w tym momencie podajesz moc, która Cię interesuje.
  5. Określ straty w zyskach – w tym polu możesz, ale nie musisz nic zmieniać. Zazwyczaj straty są w granicach 14% i właśnie taka wartość jest domyślnie zdefiniowana w kalkulatorze.
  6. Wybierz pozycję montażu paneli – wybierasz spośród dwóch wariantów: montaż na dachu/zintegrowany lub montaż wolnostojący.
  7. Określ kąt nachylenia oraz azymut – te wartości podobnie jak straty systemowe są uzupełnione domyślnie kolejno na 35° oraz 0°. Jednak jeśli znasz dokładną wartość tych parametrów, to możesz je dostosować do swoich potrzeb.

Ile prądu rocznie oraz dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW

Decydując się na instalację fotowoltaiczną sięgamy po sprawdzone rozwiązania. Każda instalacja działa na tych samych zasadach, jednak mimo że są one uniwersalne, to nie są one jednakowe. Każdy nawet najmniejszy detal wpływa na ich wydajność. Zaczynając od podzespołów – ważna jest nie tylko marka na jaką się zdecydujesz, ale też rok produkcji, a nawet oprogramowanie. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na Twoją instalację, jest otoczenie. Jak łatwo się domyślić, ta sama instalacja może mieć inna wydajność w województwie pomorskim, a inną w małopolskim. Miejsce montażu, czyli dach lub grunt, również mają wpływ na to, jak wydajna będzie Twoja instalacja. Na końcu należy pamiętać również o takich czynnikach jak rok instalacji, czy poziom zabrudzenia paneli.

Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, dzięki kalkulatorowi PVGIS można z dużą dokładnością oszacować dzienną, miesięczną oraz roczną produkcję instalacji fotowoltaicznej.

Ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW 

Wiedząc jak działa kalkulator PVGIS, sprawdźmy ile prądu dziennie wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW. Naszą lokalizacją będzie Zgierz w województwie łódzkim. Baza danych promieniowania słonecznego to SARAH2, technologia fotowoltaiczna opiera się panelach krystalicznych, straty systemowe, nachylenie oraz azymut mają wartości domyślne. 

Patrząc na poniższy wykres, można łatwo zauważyć, że produkcja miesięczna, oraz dzienna uzależniona jest od pory roku. Ma to związek między innymi z długością dnia i stopniem nasłonecznienia. Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej wydajna w okresie letnim – w lipcu dzienna produkcja energii fotowoltaicznej jest w granicach 16,3 kWh. Natomiast w grudniu wynosi ona zaledwie 3,6 kWh.

Ile prądu rocznie produkuje instalacja fotowoltaiczna 4 kW

Zakładając te same parametry i bazując na powyższym wykresie widać, że w danej lokalizacji w ciągu roku roczna produkcja energii fotowoltaicznej jest w granicach 4085,07 kWh. Przy zmienności z roku na rok wynoszącej 235,98 kWh. 

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *