Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła zamontowana wraz z panelami fotowoltaicznymi
|

Fotowoltaika i pompa ciepła: dofinansowanie na zakup i montaż

Coraz częściej wybieranymi systemami do domów są fotowoltaika i pompa ciepła. Dofinansowanie na ich zakup umożliwia obniżenie kosztów inwestycji. Eksploatacja przy połączeniu obu urządzeń wiąże się jedynie z minimalnymi nakładami finansowymi. Dodatkowo jest praktycznie bezobsługowa. Sprawdź, skąd pozyskać środki na zakup i montaż urządzeń, aby móc pozwolić sobie na ich wykorzystywanie w budynku. 

Dofinansowanie: pompa ciepła i fotowoltaika 2023 – jakie programy są dostępne? 

Wypełnianie wniosku o dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę

Myśląc o modernizacji czy wyposażeniu budynku w urządzenia grzewcze, warto rozważyć dofinansowanie. Pompa ciepła i fotowoltaika 2023 mogą być częściowo sfinansowane ze środków rządowych. Dzięki temu obniżysz koszty inwestycji, a także skorzystasz z w pełni bezpiecznej i przejrzystej procedury. Zaoszczędzone środki przeznaczysz na dowolny cel, a w kolejnych latach będziesz cieszył się niskoawaryjnymi instalacjami obniżającymi koszt eksploatacji budynku. 

Program Czyste Powietrze – dla kogo jest przeznaczony, poziomy finansowania 

Program Czyste Powietrze jest skierowany do osób fizycznych, właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. O finansowanie mogą się również ubiegać współwłaściciele lokali mieszkalnych lub budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. 

Wyróżnia się 3 poziomy finansowania: 

  1. Podstawowy poziom dofinansowania – aby je otrzymać, dochód roczny danego gospodarstwa nie może przekroczyć 135 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania jest uzależniona od zakresu przeprowadzonych prac. Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną może być objęta dofinansowaniem w łącznej kwocie 66 tysięcy złotych przy kompleksowej termomodernizacji. Na podstawowym poziomie finansowania pompa ciepła jest objęta dofinansowaniem równym 55%. To dotyczy zakupu takich urządzeń jak pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej efektywności energetycznej i gruntowa pompa ciepła. Dofinansowanie równe 40% dotyczy zakupu pompy ciepła powietrze/powietrze i pompy ciepła powietrze/woda. 
  2. Podwyższony poziom dofinansowania – jest przeznaczony dla tych, którzy osiągają dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nieprzekraczający 1894 złotych (w gospodarstwach wieloosobowych) i 2651 złotych (w gospodarstwach jednoosobowych). Kwota dofinansowania wynosi maksymalnie 99 tysięcy złotych. Poziom finansowania sięga 70% dla takich urządzeń jak pompa ciepła powietrze/powietrze, pompa ciepła powietrze/woda oraz 80% dla pomp ciepła powietrze/woda o podwyższonej efektywności energetycznej i gruntowych pomp ciepła. 
  3. Najwyższy poziom dofinansowania – jest stworzony z myślą o osobach, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1 090 złotych w gospodarstwach wieloosobowych i 1 526 złotych w gospodarstwach jednoosobowych. Kwota dofinansowania może wynosić nawet 135 tysięcy złotych, a środki z programu mogą pokryć 100% kosztów związanych z termomodernizacją. 

Program Czyste Powietrze ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Zachęca Polaków do wdrażania nowoczesnych i ekologicznych systemów ogrzewania. Pompa ciepła czy magazyny energii mają zachęcać do korzystania z OZE (odnawialnych źródeł energii) oraz rozsądnego zarządzania pozyskanymi zasobami. 

Czyste Powietrze umożliwia wypłatę środków w różnych formach: dofinansowania wypłacanego po zakupie i montażu pompy ciepła czy instalacji fotowoltaicznych, kredytu udzielanego przez uprawniony do tego bank, prefinansowania (maksymalnie 50% kwoty to zaliczka). 

Co może sfinansować program Czyste Powietrze? 

Uzyskanie dofinansowania umożliwia sfinansowanie zakupu oraz montażu m.in.: pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej, osprzętu związanego z funkcjonowaniem kotłowni gazowej, wentylacji mechanicznej z funkcją odzysku ciepła. 
Rodzina przy pompie ciepła

Program premiuje najbardziej efektywne formy ogrzewania i pozyskiwania energii, dlatego kwota finansowania jest największa w przypadku urządzeń o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. 

Wniosek o dofinansowanie termomodernizacji w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym możesz złożyć przez Internet bądź w urzędzie. Wejdź na stronę gov.pl w zakładkę Nieruchomości i środowisko, a następnie kliknij opcję Skorzystaj z programu Czyste Powietrze. Wypełnij wniosek, dodaj do niego załączniki. Możesz też wypełnić dokumenty w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie, a następnie zanieść je do właściwego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub gminy, zajmującej się tego rodzaju działalnością. 

Pompa ciepła i fotowoltaika – dofinansowanie czy ulga termomodernizacyjna? 

Nie tylko środki z programu Czyste Powietrze umożliwiają sfinansowanie inwestycji, jaką jest pompa ciepła i fotowoltaika. Warto także zainteresować się w tym aspekcie ulgą termomodernizacyjną. Pozwala ona odliczyć koszty w deklaracji PIT od podstawy opodatkowania, które poniosłeś w związku z termomodernizacją budynku. Kwota odliczenia może wynosić 53 tysiące w roku dla jednej osoby. Rozliczający się małżonkowie mogą odliczyć od podatku podwójną kwotę, czyli nawet 106 tysięcy złotych. Ulgę można zastosować zarówno w przypadku nowych domów (jeśli ich budowa została zakończona, a prace zostały przeprowadzone już po zakończeniu działań budowlanych), jak i starych. 

Co ważne, skorzystanie z dotacji Czyste Powietrze nie odbiera prawa do wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej. Montaż pompy ciepła uprawnia więc do skorzystania z obu opcji i odzyskania jak największej ilości środków zainwestowanych w termomodernizację. 

Pompa ciepła, fotowoltaika – czy warto zdecydować się na dofinansowanie na termomodernizację? 

Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na połączenie systemów, jakimi są pompa ciepła oraz fotowoltaika. Dofinansowanie skutecznie zachęca do ich montowania. Czy to się opłaca? Zdecydowanie tak – zarówno z punktu widzenia finansowego, praktycznego, jak i ekologicznego. Gruntowa pompa ciepła, a nawet tańsze systemy typu powietrze-powietrze, są obecnie jednymi z najwydajniejszych i najtańszych w eksploatacji rozwiązań grzewczych. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi umożliwiają praktycznie całkowite uniezależnienie się od zmieniających się cen paliw opałowych. Są także łatwe w eksploatacji. Nie wymagają obsługi ani przygotowania paliwa opałowego. Pompa ciepła większość wykorzystywanej energii pozyskuje z OZE, więc jej działanie ma neutralny wpływ na środowisko. Uzyskując dotację na zakup urządzenia, jego montaż i niezbędny osprzęt, zyskasz efektywne i ekologiczne źródło ciepła oraz ciepłej wody dla całego domu. 

Podsumowanie 

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i ulgi termomodernizacyjne sprawiają, że montowanie pompy ciepła i fotowoltaiki się opłaca – nie tylko z praktycznego i ekologicznego punktu widzenia, ale także ze względu na aspekt finansowy. Inwestując w systemy, zyskujesz prawie bezobsługowy i w dużej mierze samodzielny sposób na ogrzewanie domu. Pompa ciepła nie emituje spalin, a jej eksploatacja jest wygodna, tania i bezstresowa w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. 

Połączenie bezawaryjności, najdłuższej gwarancji na rynku DUNEKO, wysokowydajnej klasy energetycznej A+++ oraz 100 % skuteczności w uzyskiwaniu dofinansowania przez naszą firmę, sprawia że DUNEKO polecają już tysiące rodzin.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *