Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Panele fotowoltaiczne

Ile kosztuje fotowoltaika? Sprawdź realne koszty!

Instalacja fotowoltaiczna stała się coraz bardziej powszechna, nie tylko na świecie, ale także i w Polsce. Jest ona niezwykle energooszczędna i przyjazna dla środowiska naturalnego. To bez wątpienia technologia przyszłości. Pozostaje jednak pytanie, ile kosztuje fotowollaika? Czy jest to inwestycja opłacalna dla przeciętnego Kowalskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym krótkim artykule. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Zwyczajowy, średni koszt instalacji fotowoltaicznej to z reguły kwota od 15 000 do 25 000 zł. Ostateczna kwota zależy przede wszystkim od kilku czynników. Jest to po pierwsze: moc instalacji fotowoltaicznej, po drugie wielkość domu, w którym zostanie ona umieszczona, po trzecie potrzeby danej rodziny, po czwarte zaś, last but not least – kwota dofinansowania, jaką uda nam się uzyskać. 

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj też wielkość paneli fotowoltaicznych w konkretnej instalacji, a także zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego w energię. Podczas analizy kosztów instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać, aby wziąć również pod uwagę jakość wykorzystanych komponentów oraz parametry techniczne użytych podzespołów. Pamiętajmy też o sprawdzeniu inwertera oraz zabezpieczenia AC/DC i okablowania oraz w końcu – także samych paneli. Wszystkie te elementy nie pozostają bez wpływu na finalny koszt instalacji fotowoltaicznej. Nie warto jednak oszczędzać pieniędzy na tego rodzaju elementach, zależy bowiem od nich wydajność, trwałość oraz bezpieczeństwo całej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli zdarzy nam się trafić na bardzo niskie ceny, nie powinniśmy od razu korzystać z okazji. W tym momencie powinna nam się raczej zapalić w głowie czerwona lampka ostrzegawcza, że coś w tym miejscu jest nie tak.  Bardzo ważne w ustaleniu ostatecznej ceny paneli fotowoltaicznych ma również rodzaj dachu, na którym zostaną one umieszczone.

Podsumowując zatem, to, ile kosztuje fotowoltaika, zależy od kilku czynników:

 • instalatora;
 • zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię;
 • miejsca montażu;
 • jakości użytych komponentów;
 • rodzaju ogniw fotowoltaicznych;
 • doświadczenia firmy.

Od czego zależy koszt paneli fotowoltaicznych?

Koszt instalacji fotowoltaicznej rozłożyć możemy na cztery części. Wyobraźmy sobie, że musimy wydać na instalację kwotę 20 000 zł.

Powyższą sumę należy zatem rozdzielić na: 

 • zakup paneli;
 • kupno falownika;
 • zbudowanie konstrukcji dachowej oraz doprowadzenie do niej okablowania;
 • montaż całej instalacji.

Największy wydatek jest związany z zakupem samych paneli. Pochłonie on około 45 procent całej sumy, czyli jakieś 9000 zł. To najdroższa część całej instalacji. Co ważne, panele fotowoltaiczne mają różną moc. Waha się ona od 1 kilowata do 9 kilowatów. W zależności od mocy konkretnych paneli ich koszt może wynieść od 4000 zł do nawet 36 000 zł. 

Jednakże samo kupno paneli na nic się nie zda, ponieważ trzeba do nich zakupić tzw. inwenter zwany również falownikiem, czyli specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest przetransformowanie pozyskanego z instalacji fotowoltaicznej prądu stałego na prąd zmienny. Jego kupno poniesie za sobą wydatek rzędu mniej więcej 4000 zł, czyli około 20 procent całej sumy. 

Posiadanie tych wszystkich urządzeń nie przyda nam się do niczego, jeżeli nie będziemy mieli ich osadzonych na dachu. Musimy w tym celu wybudować odpowiedni stelaż dachowy, którego budowa pochłonie kolejne 20 procent kosztów, czyli mniej więcej 4000 zł. W tej kwocie zamyka się również cena całego okablowania, a także śrub montażowych. 

Mimo wszystko to nadal nie koniec niezbędnych wydatków. Należy bowiem doliczyć do ceny koszty      montażu całej instalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku pochłonie to około 15 procent  ogółu kosztów. Lepiej zrobimy, jeżeli zlecimy montaż wykwalifikowanej ekipie, niż postaramy się wykonać go samodzielnie. Tak będzie nieco drożej, ale będziemy mieć pewność, że wszystko będzie wykonane w należyty sposób.

Wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną

Koszty związane z użytkowaniem fotowoltaiki

Koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych nie kończą się wyłącznie na jej założeniu. Trzeba doliczyć do tego również wydatki związane z utrzymaniem paneli słonecznych. Dotyczą one głównie konieczności regularnego utrzymywania czystości paneli. Cena ma dość szeroki przedział, waha się bowiem od 8 do 20 zł za metr kwadratowy solarów bądź od 10 do 25 zł za sztukę. Jeżeli zsumujemy wszystkie panele, przyjdzie nam na ten cel przeznaczyć od około 300 do 1000 zł. 

Oprócz tego w koszty użytkowania musimy wliczyć pieniądze, które przeznaczymy na okresowe przeglądy naszej instalacji. Producenci zalecają, aby dokonywać ich nie rzadziej niż co dwa lata. Naszym zdaniem absolutne minimum w tym wypadku wynosi pięć lat. Przeglądu może dokonać zwyczajny elektryk podczas oceny jakości instalacji elektrycznej w naszym domu. 

Cena instalacji fotowoltaicznej a typ ogniwa 

Cena paneli słonecznych w dużej mierze zależy również od typu ogniwa, w które się zaopatrujemy. Wyróżnić możemy panele ciemne (monokrystaliczne) oraz panele jasne (polikrystaliczne). Różnica pomiędzy nimi polega nie tylko na samym wyglądzie (kolorystyce), lecz także na materiałach, które zostały użyte do ich budowy, a także wydajności. Wydajność określa się poprzez zdolność paneli do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. 

 • Panele monokrystaliczne (ciemne) – charakteryzują się ciemnoniebieską  bądź czarną barwą i mają kształt ośmiokątów. Wykonane są z monokryształu krzemu. Cena jednego panelu waha się od 750 do 1200 złotych. Ich zdolność przetwarzania wynosi od 15 do 20 procent.
 • Panele polikrystaliczne (jasne) – mają barwę jasnoniebieską oraz strukturę prostokąta lub kwadratu i są zrobione z polikryształu krzemu. Cena panelu jest tańsza niż w przypadku  ogniw monokrystalicznych i oscyluje w granicach 650-750 zł za panel.  Zdolność przetwarzania również jest nieco niższa i wynosi 14-16 procent. 

Jak widać, jeżeli tylko mamy taką możliwość, bardziej opłaca się zainstalować panele monokrystaliczne. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Ile można zaoszczędzić korzystając z fotowoltaiki?

Przyjmuje się, że dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych można zaoszczędzić około 1500 zł rocznie. Wszystko zależy oczywiście od uwarunkowań indywidualnych i od tego, jakiej mocy panele zainstalujemy w naszym gospodarstwie domowym. 

 1. Jak szybko zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Zgodnie ze średnimi wyliczeniami, instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się zazwyczaj w ciągu dziesięciu lat od momentu instalacji. Jest to inwestycja długofalowa przeznaczona dla osób, które nie planują w najbliższym czasie zmienić miejsca zamieszkania. 

 1. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła?

Instalacja fotowoltaiczna z zamontowaną pompą ciepła pozwala na redukcję wydatków związanych z energią do zera. Przy założeniu, że nasze gospodarstwo domowe wynosi około 100 metrów kwadratowych, musimy liczyć się w takim przypadku z wydatkiem, który oscyluje w granicach 40 000 złotych. 

Ile kosztuje fotowoltaika? Kilka słów podsumowania

Średni koszt instalacji paneli fotowoltaicznych w roku 2023 wynosi mniej więcej od 15 000 do 25 000 złotych. Na wydatek ten składają się w pierwszym rzędzie panele fotowoltaiczne (około 45 procent całej sumy), zakup falownika, czyli tzw. inwertera (20 procent sumy), zbudowanie konstrukcji dachowej oraz doprowadzenie do niej okablowania (również 20 procent ogółu kwoty) oraz montaż całej instalacji (mniej więcej 15 procent kwoty). Do tego dochodzą też wydatki związane z bieżącym użytkowaniem paneli słonecznych. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze stroną firmy Duneko. Oferujemy kompleksowe rozwiązania grzewcze dla Twojego domu.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *