Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 7 kW
Podczas wybierania instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy element. Zaczynając od wybrania fachowców, którzy dobiorą najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, przez markę i rodzaj poszczególnych elementów, na sposobie montażu kończąc. Należy również wziąć pod uwagę moc instalacji, źle dobrana będzie produkować za mało prądu. Dlatego w poniższym uzyskasz informację, ile energii można wyprodukować posiadając elektrownię fotowoltaiczną o mocy 7 kW.
PVGIS – kalkulator, za pomocą którego wyliczysz wydajność instalacji fotowoltaicznej
Unia Europejska opracowała łatwe i wygodne narzędzie, za pomocą którego uzyskasz dużo przydatnych informacji. Między innymi ile prądu może wygenerować instalacja o danej mocy, zastosowanej technologii czy w konkretnej lokalizacji. Kalkulator jest bardzo prosty oraz intuicyjny, wystarczy określić kilka parametrów takich jak:
- Lokalizacja – mapa zainstalowana w aplikacji jest niezwykle dokładna. Swoją pozycję możesz określić na kilka sposobów: wybierając ją bezpośrednio z mapy, wpisując dokładny adres, lub podając współrzędne geograficzne.
- Baza danych promieniowania słonecznego – do wyboru są trzy bazy: SARAH, SARAH2 oraz ERA5. W Polsce domyślną bazą, na której opiera się większość ekspertów jest SARHA2.
- Technologia fotowoltaiczna – w aplikacji dostępne są panele CdTe, WNP oraz moduły krzemowe. Jeśli nie jesteś pewny, które rozwiązanie wybrać, to wybierz z listy “Nieznany”.
- Moc instalacji – to właśnie w tym miejscu określasz interesującą Cię moc instalacji fotowoltaicznej.
- Straty w zyskach – pole to ustawione jest domyślnie na 14%, właśnie w tych granicach odnotowuje się straty.
- Pozycja montażu paneli – tutaj sprawa jest oczywista, wybierasz pomiędzy montażem na dachu/zintegrowanym a montażem na gruncie.
- Kąt nachylenia i azymut – podobnie jak w przypadku pola “straty w zyskach” oba pola wypełnione są domyślnie, kąt nachylenia 35° natomiast azymut 0°. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, można zmodyfikować obydwie wartości.
Ile prądu rocznie oraz dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 7 kW
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Otóż instalacje fotowoltaiczne pomimo faktu, że są uniwersalne, to różnią się od siebie w różnych aspektach. A każdy, nawet najmniejszy detal wpływa na ich wydajność. Elementy, o których mowa to między innymi podzespoły. Inna marka, rok produkcji, a nawet oprogramowanie może sprawić, że instalacje będą miały inną wydajność. Również otoczenie, w którym planowany jest montaż, będą znacząco wpływać na produkcję energii. Mowa tutaj o położeniu geograficznym, czy mocy nasłonecznienia. Miejsce montażu (dach, grunt) to kolejny element, który wpływa na działanie, a dokładniej mówiąc na wydajność instalacji. Należy również pamiętać o czynnikach dodatkowych jak rok instalacji fotowoltaiki, a nawet o stopnień zanieczyszczenia paneli.
Ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna 7 kW
Bazując na kalkulatorze PVGIS łatwo uzyskasz odpowiedź na powyższe pytanie. Przykładowo chcąc zainstalować fotowoltaikę na dachu opartą na panelach CdTe w Łowiczu o mocy 7kW, przy domyślnych wartościach strat systemowych, nachyleniu oraz azymucie można zauważyć, że pozysk prądu znaczącą różni się w zależności od pory roku. Przykładowo w okresach letnich maj-sierpień dzienna produkcja prądu waha się w granicach od 29,4 kWh do 30.9 kWh. Jednak w okresie zimowym, dzienna produkcja energii fotowoltaicznej wynosi od 5,65 kWh (grudzień) do 11,14 kWh (luty).
Ile prądu rocznie produkuje instalacja fotowoltaiczna 7 kW
Bazując na powyższym wykresie, można bardzo łatwo odczytać, że posiadając instalację fotowoltaiczną o mocy 7 kW, należy spodziewać się rocznej produkcji prądu na poziomie 7315,8 kWh. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że zmienność z roku na rok waha się w granicach 425,67 kWh.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.