Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile prądu można wyprodukować za pomocą instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kW

Ile prądu można wyprodukować za pomocą instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 kW

Zdecydowałeś się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Już wiesz gdzie będzie ona zamontowana, jaką technologię wybierzesz, pozostaje wybór odpowiedniej mocy. Aby ułatwić Ci zadanie obliczyliśmy, jaka jest szacunkowa roczna oraz dzienna produkcja energii fotowoltaicznej o mocy 8 kW.

Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Odpowiadając na powyższe pytanie, powinieneś mieć świadomość, że mimo iż instalacje fotowoltaiczne są uniwersalne, to nie są one jednakowe. Różnią się one od siebie znacząco – marką, mocą lub niuansami wpływającymi na ich wydajność. Elementy, które wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej, to między innymi:

  • podzespoły – chodzi tutaj nie tylko o markę, ale też rodzaj podzespołów, a nawet rodzaj oprogramowania;
  • otoczenie – czyli warunki, w jakich będzie pracować instalacja, chodzi tutaj o stopień nasłonecznienia, czy orientację paneli względem słońca;
  • miejsce montażu – panele można zamontować na dachu lub na gruncie; 
  • inne czynniki – może to być na przykład wiek instalacji czy stopień zabrudzenia paneli fotowoltaicznych.

Jak zatem skutecznie wyliczyć efektywność instalacji? Odpowiedź jest prosta, doskonałym rozwiązaniem jest kalkulator wydajności instalacji fotowoltaicznej, czyli PVGIS. Jest to aplikacja, która została opracowana przez Unię Europejską.

PVGIS – kalkulator wydajności instalacji fotowoltaicznej

PVGIS (ang. Photovoltaic Geographical Information System) to aplikacja, która w łatwy i precyzyjny sposób pomoże Ci oszacować, ile prądu wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna o danej mocy. Kalkulator dostępny jest na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/, aby z niego skorzystać musisz określić poniższe parametry:

  • lokalizację – podając współrzędne geograficzne precyzyjnie określisz położenie swojej inwestycji;
  • bazę nasłonecznienia – dostępne są tutaj takie bazy jak SARAH, ERA5 czy SARAH2, która jest domyślną bazą w Polsce;
  • technologię instalacji PV – do wyboru masz moduły krzemowe, czy panele cienkowarstwowe. Jeśli wciąż nie wiesz, na jaką technologię się zdecydować, zaznacz parametr “nieznany” wówczas kalkulator wyliczy 8% margines strat produkcji prądu z tytułu temperatur; 
  • moc instalacji – jak łatwo się domyślić, tutaj należy wpisać interesującą Cię moc instalacji;
  • szacowane straty w zyskach – zazwyczaj straty wahają się w granicach 14% i właśnie taka wartość domyślna jest ustawiona w kalkulatorze;
  • pozycję montażu – należy określić czy panele będą/są zamontowane na dachu, czy na gruncie;
  • kąt nachylenia/położenia względem słońca – czyli kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych.

Gdy wszystkie dane zostaną uzupełnione, kalkulator PVGIS oszacuje, ile prądu wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna o danej mocy. 

Ile prądu rocznie produkuje instalacja fotowoltaiczna 8 kW

Wiedząc jak działa aplikacja PVGIS, można obliczyć ile energii wyprodukuje instalacja o mocy 8 kW. Do naszych wyliczyć przyjęliśmy poniższe parametry. Współrzędne działki, na której będzie inwestycja, wynoszą 49.550, 20.924. Baza danych promieniowania słonecznego opiera się na SARAH2, technologia fotowoltaiczna jest nieznana, panele są zainstalowane na dachu pod kątem 35° oraz azymucie 0°, a instalacja ma moc 8 kW. Przy takich parametrach, roczna produkcja energii fotowoltaicznej powinna wynosić około 1186 kWh.

Ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna 8 kW 

Bazując na powyższym wykresie, można zauważyć, że produkcja energii fotowoltaicznej jest uzależniona od pory roku. Wynika to z długości dni, stopnia nasłonecznienia czy wysokości temperatur. Najwięcej energii można spodziewać się w okresie letnim, w lipcu miesięczna produkcja oscyluje w granicach 955 kWh, co daje nam 30,8 kWh dziennie. Natomiast w grudniu można odnotować najniższy pozysk energii. Wynosi on 130 kWh miesięcznie i 4,19 kWh dziennie.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również