Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób decydując się na montaż fotowoltaiki, nie wie do końca, jakie będzie ich zapotrzebowanie na energię. Bardzo często po dłuższej chwili użytkowania, okazuje się, że warto rozbudować pierwotną instalację, aby była ona jeszcze bardziej wydajna. O tym, jak to zrobić i ile to kosztuje, dowiesz się w poniższym artykule.

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej – jak to zrobić?

Po pierwsze – jeśli chcesz rozbudować instalację fotowoltaiczną, to nie musisz się starać o żadne pozwolenia, dzięki czemu, gdy zajdzie taka potrzeba możesz w każdej chwili dokonać zmian. Jednak zgodnie z art.20 ust.2 pkt 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii, Twoim obowiązkiem jest poinformowanie operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji elektrycznej. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dokonania zmiany, w innym przypadku brak zgłoszenia będzie się wiązać z karą w wysokości 1 tys. zł.

Po drugie – skonsultuj się ze specjalistą. To on dobierze odpowiednie parametry i sprawi, że Twoja instalacja będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb, miejsca montażu oraz mocy.

Po trzecie – musisz być świadomy, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, to nie zawsze tylko dodanie paneli. Może się bowiem okazać, że reszta urządzeń nie pozwala na rozbudowę instalacji. Jednym z ważniejszych elementów jest inwerter (falownik), którego zadaniem jest zamiana prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne w prąd przemienny. Inwerter musi być dopasowany do instalacji – niedostatecznie obciążony będzie tracić swoją sprawność, a przeciążony nie będzie w stanie przetworzyć za dużej ilości prądu stałego. Jeśli posiadasz instalację z falownikiem centralnym poza dołożeniem kolejnych ogniw, istnieje prawdopodobieństwo, że trzeba będzie wymienić również falownik na taki, który będzie dopasowany do nowych parametrów. Nieco łatwiej wygląda rozbudowa, gdy posiadasz instalację, która bazuje na mikroinwerterach, czyli wtedy gdy zamiast inwertera centralnego masz kilka w jednej instalacji. Wówczas dokupując panele fotowoltaiczne, musisz dokupić odpowiednią ilość mikroinwerterów, bez konieczności dopasowywania całej instalacji do nowego obciążenia.

Ile kosztuje rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Koszt rozbudowy instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu czynników. Między innymi od mocy instalacji, potrzeb domowników, czy rodzaju paneli i ich parametrów technicznych. Średnia cena za jedno ogniwo:

  • monokrystaliczne wynosi od 600 do 2 tys. zł;
  • polikrystaliczne wynosi od 500 do 1,5 tys. zł;
  • amorficzne wynosi od 50 do 200 zł.

Koszt inwertera centralnego w zależności od mocy może wynosić od 1,5 tys. zł (falownik o mocy około 1 kW do 3 kW) do nawet 11 tys. zł (falownik o mocy 10 kW). Zdecydowanie mniejsza rozbieżność cenowa jest w przypadku mikroinwerterów. Tutaj cena oscyluje w granicach od 700 zł (moc nominalna 300 W) do 2 tys. zł (moc nominalna 1500 W).

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *