Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Fotowoltaika od granicy – jak daleko od domu można ją zainstalować?

Fotowoltaika od granicy – jak daleko od domu można ją zainstalować?

Fotowoltaika montowana na dachu cieszy się dużą popularnością. Ten sposób montażu pozwala zaoszczędzić teren działki, zmniejsza się ryzyko uszkodzeń czy kradzieży. Jednak coraz więcej osób rozważa montaż instalacji na gruncie. To rozwiązanie również ma wiele zalet. Pozwala na łatwe ustawienie paneli pod odpowiednim kątem, umożliwia też swobodny dostęp i elastyczną rozbudowę. Zobacz, jak daleko od granicy działki można zamontować fotowoltaikę i na co należy zwrócić uwagę, wybierając to rozwiązanie.

Jaka jest minimalna odległość paneli fotowoltaicznych od granicy działki?

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, odległość pomiędzy budynkiem a jego granicą wynosi zazwyczaj od 1,5 do 3 metrów. Jednak nie może być ona mniejsza niż 1,5 metra. Natomiast instalację fotowoltaiczną można montować w odległości 1,5 metra od granicy działki. Jednak nie jest optymalne rozwiązanie. Dlaczego? Otóż decydując się na fotowoltaikę na gruncie, powinieneś wziąć pod uwagę takie parametry, jak plan zagospodarowania przestrzeni. Dzięki niemu będzie można dokładnie określić, jaka powinna być odległość pomiędzy budynkiem a instalacją fotowoltaiczną. Kolejna rzecz, o której musisz pamiętać, to prawo sąsiedzkie, która wyznacza zasady korzystania ze swojej nieruchomości w zgodzie z zasadami współżycia społecznego. Dodatkowo nieruchomość sąsiada może powodować zacienienie. Istnieje również ryzyko, że sąsiad w przyszłości postanowi rozbudować swoją nieruchomość, będzie chciał wybudować budynek gospodarczy, albo posadzi drzewa, które mogą wpłynąć na skuteczność Twojej instalacji. Właśnie dlatego eksperci rekomendują montaż paneli minimum 4 metry od granicy działki. Dzięki takiemu bezpiecznemu marginesowi, z dużym prawdopodobieństwem unikniesz w przyszłości dodatkowych kosztów związanych z przeniesieniem instalacji.

Fotowoltaika na gruncie – rodzaje i zalety każdego z rozwiązań

Decydując się na fotowoltaikę montowaną na gruncie, do wyboru masz szereg konstrukcji. Poniżej przedstawiamy dwa najpopularniejsze rozwiązania.

Instalacja stacjonarna na południe

Jest to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie. Jeśli masz dużą powierzchnię działki i nie masz budynków, które mogą powodować zacienienie, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Instalacja fotowoltaiczna skierowana na południe jest optymalnym rozwiązaniem również ze względu na położenie geograficzne naszego kraju. Panele powinny być ustawione pod kątem 10-25°, to właśnie taki kąt nachylenia paneli zapewnia ich największą wydajność.

Zaletą tego rozwiązania jest mała awaryjność oraz niski koszt. Natomiast jako wadę należy wymienić ograniczenia wynikające z ustawienia paneli tylko w jednym kierunku, Dodatkowo wyższa konstrukcja paneli pionowych może powodować zacienienie, a konieczność zachowania odpowiednich odstępów, może zmniejszyć powierzchnię użytkową działki.

Moduły dwustronne

Moduły dwustronne cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, że ich zaawansowana technologia sprawia, że produkują one prąd po obydwu stronach paneli. Oznacza to, że są one w stanie produkować również energię ze światła pozyskanego od spodu. A to przekłada się na większą wydajność w porównaniu do palenia tradycyjnych.

Ogromną zaletą paneli dwustronnych jest wysoka wydajność i uzysk energii. Specjalny montaż sprawia, że panele nie wymagają dużej powierzchni, a dobra jakość i odporność na pękanie sprawia, że świetnie sprawdzą się w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Panele dwustronne uzyskują najlepszy efekt na białym żwirze, dlatego po stronie wad należy wspomnieć o dodatkowej inwestycji w postaci optymalnego podłoża. Dodatkowo decydując się na to rozwiązanie, należy z dużą starannością dobrać inwerter, który poradzi sobie z produkowanym przez panele prądem.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *