Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 3 kW
Decydując się na instalację fotowoltaiczną sprawdzasz wiele informacji. Szukasz najlepszych rozwiązań, technologii i fachowców. Musisz też podjąć decyzję, jaką moc powinna mieć Twoja instalacja. Jak to zrobić? Pomocny będzie kalkulator PVGIS, dzięki któremu oszacujesz, ile energii elektrycznej możesz uzyskać, wybierając elektrownię fotowoltaiczną o mocy 3 kW.
PVGIS – kalkulator, za pomocą którego wyliczysz wydajność instalacji fotowoltaicznej
PVGIS jest aplikacją opracowaną przez Unię Europejską. Z jej pomocą możesz przeprowadzić symulacje wpisując różne warianty, dzięki czemu będziesz mógł wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej inwestycji. Wystarczy, że uzupełnisz poniższe pola:
- Lokalizację – możesz ją określić podając swój kraj, miasto a nawet ulicę wpisując interesujące Cię dane w polu “adres”, podając współrzędne geograficzne w polu “Szer/dł.” lub wybierając ją klikając na mapę.
- Bazę danych promieniowania słonecznego – musisz wybrać jedną z trzech baz: SARAH, SARAH2 oraz ERA5. Domyślną bazą w Polsce jest SARHA2.
- Technologię fotowoltaiczną – do wyboru masz panele CdTe, WNP oraz moduły krzemowe. Jeśli nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać, to z listy wybierz “Nieznany”.
- Moc instalacji – w tym miejscu należy podać moc instalacji.
- Straty w zyskach – domyślnie wpisana jest wartość 14%, ponieważ w tych granicach odnotowuje się straty.
- Pozycję montażu paneli – wybierasz pomiędzy montażem na dachu/zintegrowanym a montażem na gruncie.
- Kąt nachylenia i azymut – podobnie jak w przypadku pola “straty w zyskach” oba pola uzupełnione są domyślnymi wartościami. Kąt nachylenia to 35° natomiast azymut 0°. Jeśli Twoje wartości są inne, możesz je skorygować, osiągając jeszcze dokładniejszy wynik.
Ile prądu rocznie oraz dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kW
Pomimo faktu, że instalacje fotowoltaiczne są uniwersalnym rozwiązaniem, to nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Ilość produkowanego prądu uzależniona jest od różnych aspektów. Każdy, nawet najmniejszy element wpływa nie tylko na jej działanie, ale też na jej wydajność. Zaczynając od podzespołów, poprzez otoczenie, na miejscu montażu kończąc. Dlaczego? Otóż inna będzie wydajność instalacji znajdującej się północy Polski od tej zainstalowanej na południu, nawet wtedy, gdy będą te same komponenty. Uzależnione jest to od stopnia nasłonecznienia i długości dnia. To samo tyczy się miejsca montażu oraz wybranej technologii. Należy również pamiętać o czynnikach dodatkowych takich jak rok produkcji komponentów, czy stopień zabrudzenia paneli fotowoltaicznych. Jednak dzięki aplikacji PVGIS możemy z dużą dokładnością oszacować produkcję energii fotowoltaicznej, dla konkretnych parametrów.
Aby dowiedzieć się ile dziennie prądu możemy uzyskać z instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW zrobiliśmy symulację, wpisując poniższe dane:
- miejsce instalacji – Gdańsk;
- baza danych promieniowania słonecznego – SARAH2;
- technologia fotowoltaiczna – panele krzemowe;
- moc szczytowa PV – 3 kW;
- straty systemowe – 14%;
- pozycja montażowa – wolnostojąca;
- nachylenie – 35°;
- azymut – 0°.
Ile prądu dziennie produkuje instalacja fotowoltaiczna 3 kW
Już jedno spojrzenie na wykres pokazuje, że miesięczna, a co za tym idzie dzienna produkcja znacząco uzależniona jest od pory roku. Największy uzysk energii przypada na miesiące wiosenne oraz latnie. W sierpniu dzienna produkcja energii fotowoltaicznej jest na poziomie 12,16 kWh, natomiast w maju wynosi ona 13,55 kWh. Zdecydowanie gorszy wynik jest w miesiącach zimowych, w grudniu można spodziewać się uzysku energii na poziomie 2,25 kWh.
Ile prądu rocznie produkuje instalacja fotowoltaiczna 3 kW
Jeśli chodzi o uzysk roczny, to wynosi on 1300,57 kWh. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że w tej konkretnej lokalizacji, zmienność z roku na rok wynosi 136,48 kWh, co w porównaniu z innymi rejonami nie jest złym wynikiem. Przykładowo w Łowiczu zmienność z roku na rok waha się w granicach 425,63 kWh.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.