Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

fotowoltaika zima

Ile prądu produkuje fotowoltaika zimą 

Podejmując decyzję o instalacji fotowoltaiki, z pewnością będziesz mieć wiele pytań. Zaczynając od tego, jaką technologię wybrać, gdzie zamontować panele, na dobraniu odpowiedniej mocy kończąc. To właśnie odpowiednio dobrana moc sprawi, że Twoja instalacja będzie wydajna i będzie idealnie dobrana do potrzeb Twoich i Twojego budynku. Dlatego w poniższym artykule dowiesz się – ile energii fotowoltaicznej możesz uzyskać w miesiącach zimowych i od czego jest to uzależnione.

Co wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem uniwersalnym, jednak na jej działanie oraz wydajność wpływa wiele czynników. Mowa tutaj o:

  • lokalizacji – jak łatwo się domyślić, inną wydajność będzie miała ta sama instalacja zamontowana w kraju, gdzie ciągle świeci słońce w porównaniu do kraju a nawet mieście, w którym jest pochmurno, a dni są krótkie;
  • elementach instalacji – tutaj każdy element jest ważny. Liczy się nie tylko marka komponentów, ich moc, zastosowana technologia, ale też rok produkcji, a nawet wersja oprogramowania;
  • miejscu montażu – również umiejscowienie paneli ma znaczący wpływ na to, jak działała instalacja fotowoltaiczna. Szacując wydajność instalacji na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ można zauważyć, że wpisując te same parametry, otrzymamy inne wartości dla paneli zamontowanych na dachu, oraz na gruncie;
  • innych czynnikach – zabrudzone panele, przykryte śniegiem lub te, które są już zainstalowane kilka lat również wpływają na jakość, oraz wydajność fotowoltaiki.

Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna zimą

Pomimo zmiennej pogody w naszej szerokości geograficznej warto inwestować w fotowoltaikę. W Polsce nasłonecznienie jest wystarczające, aby móc cieszyć się dobrą wydajnością instalacji fotowoltaicznej. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że ilość produkowanej energii różni się znacząco w zależności od pory roku oraz lokalizacji. Wynika to długości dnia oraz natężenia promieniowania słonecznego. To właśnie w miesiącach wiosennych oraz letnich można odnotować nadwyżkę energii, która pomaga pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku zimą. Opierając się na kalkulatorze PVGIS sprawdziliśmy, ile energii fotowoltaicznej uzyskamy w Gdyni oraz Krakowie.

Aby porównać obie lokalizacje, zrobiliśmy symulację wpisując poniższe dane:

  • miejsce instalacji:
    • 1. Gdynia (wykres 1);
    • 2. Kraków (wykres 2);
  • baza danych promieniowania słonecznego – SARAH2;
  • technologia fotowoltaiczna – panele krzemowe;
  • moc szczytowa PV – 10 kW;
  • straty systemowe – 14%;
  • pozycja montażowa – dach;
  • nachylenie – 35°;
  • azymut – 0°.

Uzysk energii za pomocą instalacji fotowoltaicznej zimą w Gdyni

Jak łatwo zauważyć na poniższym wykresie, ilość produkowanej energii znacząco różni się od pory roku. W Gdyni w miesiącach letnich można spodziewać się od 1177,28 kWh (sierpień) do nawet 1338,68 kWh (maj). Jest to prawie 6 razy więcej niż w grudniu. To właśnie w tym miesiącu ilość produkowanej energii jest najmniejsza i wynosi ona 224,95 kWh. W pozostałych miesiącach zimowych mamy kolejno 302,15 kWh (listopad) oraz 28410,25 kWh (styczeń). 

zima

Uzysk energii za pomocą instalacji fotowoltaicznej zimą w Krakowie

Nieco lepiej sytuacja wygląda na południu kraju. Zakładając te same parametry, zmieniając tylko lokalizację, możemy zauważyć, że w Krakowie nawet w okresie zimowym można odnotować wyższe wartości miesięcznej produkcji energii niż w Gdyni. Jednak również tutaj grudzień jest miesiącem, w którym ilość produkowanej energii jest najniższa i wynosi ona 373,64 kWh, Nieco lepiej jest w listopadzie, tutaj miesięczna produkcja energii jest na poziomie 438,1 kWh oraz w styczniu, gdzie można w skali miesiąca spodziewać się 418,88 kWh, natomiast w lutym wartość ta wzrasta do 513,14 kWh. 

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *