Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW ile prądu wyprodukuje

Instalacja fotowoltaiczna 10 kW ile prądu wyprodukuje

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, pojawia się wiele pytań na temat sposobu montażu, kosztów, czy najlepszych rozwiązań. Jednak warto też zastanowić się, ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW.

Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Szukając odpowiedzi na powyższe pytanie, należy wziąć pod uwagę fakt, że instalacje fotowoltaiczne, mimo że są uniwersalna, to nie są jednakowe. Różnią się one takimi parametrami jak:

  • podzespoły – mowa tutaj o marce, wybranych podzespołach, a nawet oprogramowaniu;
  • otoczenie – a dokładniej warunki, w jakich dana instalacja funkcjonuje;
  • montaż – kąt nachylenia, położenie względem słońca, czy umiejscowienie paneli;
  • stopień zabrudzenia czy inne czynniki wpływające na wydajność instalacji.

Dlatego, aby oszacować ile prądu, możesz uzyskać ze swojej instalacji, warto oprzeć się na sprawdzonym i pewnym narzędziu, jakim jest PVGIS kalkulator produkcji dla instalacji fotowoltaicznej, który został opracowany przez Unię Europejską.

PVGIS – aplikacja, która pokaże Ci ile wyprodukujesz prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznej

PVGIS (ang. Photovoltaic Geographical Information System) jest aplikacją, dzięki której uzyskasz informacje dotyczące promieniowania słonecznego oraz produkcji energii za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Interesujące Cię dane możesz sprawdzić na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/. W pierwszej kolejności należy określić takie dane jak:

  • lokalizacja – można podać dokładne współrzędne geograficzne; 
  • baza nasłonecznienia – w Polsce domyślną bazą jest SARAH2;
  • technologia instalacji PV – do wyboru są takie technologie jak moduły krzemowe, czy panele cienkowarstwowe. Brak tego parametru sprawi, że kalkulator wyliczy 8% margines strat produkcji prądu z tytułu temperatur; 
  • moc instalacji – to tutaj należy wpisać interesującą Cię moc instalacji fotowoltaicznej;
  • szacowane straty w zyskach – przeważnie straty oscylują w granicach 14% i dokładnie taka wartość domyślna jest ustawiona w kalkulatorze;
  • pozycja montażu – należy wybrać jedną z opcji, montaż na dachu lub montaż wolnostojący;
  • kąt nachylenia/położenia względem słońca – czyli kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych.

Po podaniu niezbędnych parametrów kalkulator PVGIS oszacuje, ile prądu wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna. 

Ile prądu rocznie produkuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW

Bazując na kalkulatorze PVGIS można łatwo i skutecznie obliczyć ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW dziennie oraz rocznie. Przykładowo instalując fotowoltaikę opartą na technologii polikrzemu (czysty krzem krystaliczny) na Pałacu Kultury w Warszawie o mocy 10 kW, przy kącie nachylenia 35°, azymucie 0° i stratach rzędu 14%, można spodziewać się, że roczna produkcja energii fotowoltaicznej będzie oscylować w granicach 10122 kWh.

10 kW

Ile prądu dziennie produkuje instalacja ?fotowoltaiczna 10 kW 

Bazując na powyższym wykresie i zakładając te same dane, czyli: fotowoltaikę opartą na technologii polikrzemu (czysty krzem krystaliczny) na Pałacu Kultury w Warszawie o mocy 10 kW, przy kącie nachylenia 35°, azymucie 0° i stratach rzędu 14%, można łatwo zauważyć, że dzienna produkcja znacząco różni się w zależności od pory roku (długości dnia, temperatur, czy nasłonecznienia). Najbardziej wydajne są miesiące letnie – w czerwcu oraz w lipcu miesięczna produkcja prądu wynosi około 1300 kWh, więc dziennie można się spodziewać około 42 kWh wyprodukowanych za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Jednak w okresie zimowym, szczególnie w grudniu wydajność instalacji maleje 5-krotnie i oscyluje w granicach 250 kWh/miesiąc, co dziennie daje wynik około 7 kWh.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *