Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką
|

Pompa ciepła i fotowoltaika – czy to się opłaca w 2023 roku?

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki stanowi dobre rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie obniżyć wydatki gospodarstwa domowego za ogrzewanie itp. Taki duet jest nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny. Przekonaj się, dlaczego warto się zdecydować na takie połączenie. Dowiedz się, w jaki sposób współpracuje fotowoltaika i pompa ciepła oraz ile możesz zaoszczędzić, montując te dwa systemy w swoim domu.

Pompa ciepła i fotowoltaika – jak wykorzystać ich potencjał?

Pompy ciepła to urządzenia, które potrzebują do funkcjonowania energii elektrycznej. Jest ona niezbędna do tego, aby przetransportować ciepło pobrane z otoczenia do systemu grzewczego zainstalowanego w budynku lub zbiornika służącego do podgrzewania wody użytkowej. Prąd wytworzony za pomocą instalacji fotowoltaicznej może więc zostać wykorzystany do zasilenia pompy ciepła. Dzięki korzystaniu z darmowej energii elektrycznej znacząco obniżysz koszty eksploatacyjne swojego domu.

Pompa ciepła plus fotowoltaika – najważniejsze zalety takiego duetu

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwala przede wszystkim uniezależnić się od komercyjnych dostawców prądu, dzięki czemu nie będziesz musiał przejmować się podwyżkami cen. Warto mieć na uwadze, że po przekroczeniu określonego limitu rocznego zużycia cena za 1 kWh energii elektrycznej będzie wyższa.

Pompa ciepła i fotowoltaika to urządzenia, których zakup jest korzystny także w 2023 roku. Takie połączenie pozwoli Ci korzystać z darmowego prądu, który zostanie wykorzystany do zasilenia systemu grzewczego. Warto pomyśleć także o magazynie energii do przechowywania wyprodukowanych nadwyżek.

Dużą zaletą jest także żywotność, którą charakteryzuje się fotowoltaika. Pompa ciepła jest także urządzeniem, które właściwie dobrane oraz zainstalowane posłuży bez zarzutu przez długi czas. Obie instalacje są praktycznie bezobsługowe, co zapewnia ogromną wygodę użytkownikom.

Wymieniając zalety połączenia pompy ciepła z panelami solarnymi, nie można zapomnieć także o tym, że takie rozwiązanie zwiększa autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej. W okresie zimowym prąd może być wykorzystany do zasilania pompy ciepła oraz ogrzewania budynku. Wpłynie to na efektywniejsze zużycie wyprodukowanego prądu i pozwoli uniknąć konieczności jego sprzedaży do sieci. We wszystkie miesiące w roku energia może natomiast posłużyć do podgrzewania wody użytkowej.

Nie bez znaczenia jest także to, że zarówno pompy ciepła, jak i instalacje fotowoltaiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii. Są więc bezpieczne dla środowiska naturalnego. Podczas pracy tych urządzeń do atmosfery nie są generowane zanieczyszczenia. Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to doskonałe rozwiązania dla każdego, kto chce zaoszczędzić, a jednocześnie bliskie są mu kwestie związane z ekologią. Wysokiej jakości urządzenia znajdziesz w ofercie firmy DUNEKO.

Panele fotowoltaiczne – jak dobrać ich wielkość do pompy ciepła?

Wielkość instalacji fotowoltaicznej, a dokładniej jej moc, powinna być dopasowana do tego, ile prądu zużywa Twoje gospodarstwo domowe. Jeśli będzie zbyt słaba, to wytworzona energia elektryczna nie wystarczy do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych, w tym pompy ciepła. Z kolei panele o zbyt dużej mocy nie będą działały efektywnie.

Należy przyjąć, że dom o powierzchni około 130 m2 zużywa rocznie 11 800 kWh energii do ogrzania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Aby pokryć to zapotrzebowanie, pompa ciepła musi pobrać około 3100 kWh energii elektrycznej z sieci, pod warunkiem że jej współczynnik efektywności SCOP nie będzie niższy niż 3,8.

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na gruncie lub dachu budynku z każdego 1 kWp jest w stanie wyprodukować 1000 kWh prądu. W przypadku wspomnianego wyżej obiektu powinno więc wystarczyć zamontowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy około 3,2 kWp. Dość często jednak zdarza się, że czas, gdy panele produkują najwięcej prądu, nie pokrywa się z okresem największego zapotrzebowania pompy ciepła. W takim przypadku warto dokupić magazyn energii, w którym będzie można przechowywać nadwyżki wyprodukowanego prądu i skorzystać z nich wtedy, gdy będzie to konieczne.

Fotowoltaika i pompa ciepła – koszt takiego rozwiązania

Jeśli przekonałeś się już, że pompa ciepła z fotowoltaiką to doskonałe rozwiązanie także dla Ciebie, powinieneś poznać koszty takiej inwestycji. Pompa ciepła, która będzie w stanie efektywnie ogrzać budynek o powierzchni około 150 m2, kosztuje około 40 000–55 600 zł w przypadku modelu pobierającego ciepło z powietrza. Nieco droższe są gruntowe pompy, gdyż wymagają one wykonania wykopów. Kosztują około 50 000–60 000 . Zdecydowanie najdroższe są pompy ciepła wodne, gdyż koszt ich zakupu może wynieść nawet 75 000 .

Jeżeli mają one współpracować z instalacją fotowoltaiczną, to musisz wydać na nie dodatkowe 55 000–60 000 zł. Pamiętaj, że są to tylko szacunkowe wydatki, gdyż mogą one znacząco się różnić w zależności od np. wybranego modelu urządzenia. Nie warto jednak oszczędzać, gdyż sprawne panele fotowoltaiczne współpracujące z wysokiej jakości pompą ciepła zapewnią Ci komfort oraz wpłyną na obniżenie wydatków eksploatacyjnych Twojego gospodarstwa domowego.

Po jakim czasie zwróci się zakup pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej?

To, po jakim czasie zwrócą się koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła oraz fotowoltaiki, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma przede wszystkim fakt, czy zostały one do siebie odpowiednio dopasowane pod względem mocy oraz wydajności. Inne parametry, które mają kluczowy wpływ na długość okresu zwrotu, to przede wszystkim:

  • parametry pompy ciepła oraz instalacji solarnej,
  • żywotność instalacji,
  • jakość wybranych urządzeń,
  • ogólne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe,
  • uzyskane dofinansowania.

Szacuje się, że średni zwrot instalacji fotowoltaicznej zajmuje około 10 lat. W przypadku pompy ciepła może on wynosić od 5 do nawet 15 lat, gdyż wszystko zależy od typu wybranego urządzenia.

Dofinansowania na pompę ciepła i fotowoltaikę

Jeśli chcesz zamontować pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie domowym, możesz skorzystać z kilku programów dofinansowań. Wszystko zależy od tego, czy dopiero budujesz dom, czy też chcesz poddać termomodernizacji już istniejący budynek. W pierwszym przypadku dostępny jest program „Mój Prąd” oraz „Moje Ciepło”. Z kolei właściciele domów, które przechodzą termomodernizację, mogą skorzystać z ulgi podatkowej oraz programu „Czyste Powietrze”.

W ramach dofinansowania „Mój Prąd” otrzymane środki mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i montażem instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii. Na pompę ciepła można otrzymać od 4 400 zł (urządzenie typu powietrze-powietrze) do nawet 28 500 zł w przypadku modeli czerpiących energię z gruntu, a na samą instalację fotowoltaiczną można dostać do 6 000 zł dofinansowania.

Program „Moje Ciepło” przewiduje dotację na zakup i montaż pompy ciepła, która będzie ogrzewała pomieszczenia oraz posłuży do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji zależy od rodzaju pompy ciepła, jaka zostanie zamontowana.

„Czyste Powietrze” jest programem, który ma zachęcić do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynków jednorodzinnych oraz wymiany nieefektywnych źródeł ogrzewania na ekologiczne pompy ciepła. Beneficjenci mogą otrzymać dotację w wysokości maksymalnie 66 000 zł, gdy zdecydują się połączyć urządzenie grzewcze z instalacją fotowoltaiczną.

Ostatnim sposobem na obniżenie kosztów związanych z pompą ciepła i panelami solarnymi jest ulga termomodernizacyjna. Mogą z niej skorzystać właściciele domów jednorodzinnych – także tych w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Warunkiem jest, że ponieśli wydatki związane m.in. ze zmianą źródeł energii na te pochodzące z odnawialnych zasobów. Maksymalna wysokość ulgi to 53 000 zł.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną daje wiele realnych korzyści. Jeśli planujesz takie przedsięwzięcie, skontaktuj się z przedstawicielami firmy DUNEKO. Pomogą Ci oni dopasować odpowiednie urządzenia, a także zajmą się ich profesjonalnym montażem.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *