Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła przed domem

Jaka pompa ciepła do domu 60 m2 będzie najlepsza?

Pompa ciepła to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w domu jednorodzinnym o dużej powierzchni. Z powodzeniem można ją także zainstalować do ogrzewania mniejszych budynków. Najważniejsze jest to, aby właściwie dopasować parametry pompy ciepła do konkretnych potrzeb. To urządzenie zapewni Ci sprawne oraz ekologiczne ogrzewanie. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni model, aby spełniał Twoje oczekiwania.

Pompa ciepła do domu 60 m2 – czy to dobre rozwiązanie?

Domy jednorodzinne o niedużej powierzchni cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na niższe koszty ich zakupu lub budowy. W takich nieruchomościach można zastąpić pompą ciepła tradycyjne metody ogrzewania. Doskonale poradzi sobie nie tylko z ogrzaniem poszczególnych pomieszczeń, ale może także służyć do podgrzewania wody użytkowej.

Dlaczego pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem wśród indywidualnych użytkowników? Przede wszystkim są ekonomiczne. Nowoczesne modele o wysokiej klasie energetycznej pobierają niewiele energii elektrycznej, dlatego nie generują wysokich kosztów. Korzystanie z pomp ciepła jest więc ekonomiczne oraz opłacalne.

Dodatkowo korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest darmowe, dlatego pompa ciepła to obecnie najtańszy sposób ogrzewania. Jej stosowanie nie wiąże się z koniecznością budowy komina czy kotłowni, co także zmniejsza ogólne koszty.

Pompy ciepła to także ekologiczne urządzenia, które podczas pracy nie emitują szkodliwych substancji. Dodatkowo są praktycznie bezobsługowe.

Jaką moc pompy ciepła wybrać do domu o powierzchni 60 m2?

Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła będzie najlepsza w przypadku nieruchomości o powierzchni 60 m2? Musisz przede wszystkim poznać zapotrzebowanie budynku na energię. Na 1 m2 potrzeba średnio około 50 W. Aby obliczyć optymalną moc, jaką powinna mieć wydajna pompa ciepła, wystarczy pomnożyć powierzchnię przez zapotrzebowanie domu. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu o mocy grzewczej wynoszącej 3 kW.

Do domu jednorodzinnego o powierzchni około 60 m2 w zupełności powinna wystarczyć pompa ciepła o mocy 3 kW. Trzeba jednak pamiętać, że na dobór odpowiedniego urządzenia wpływa nie tylko wielkość nieruchomości. Istotna jest także liczba mieszkańców oraz ich preferencje, a także ocieplenie budynku.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać do małego domu jednorodzinnego?

W przypadku niewielkich nieruchomości najlepszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Ich montaż jest szybki i łatwy, a w przeciwieństwie np. do modeli gruntowych, nie wymagają dysponowania dużymi działkami. Powietrzną pompę ciepła warto także zastosować ze względu na to, że jest ona z reguły najtańsza. Warto więc postawić na takie urządzenie, które zapewni sprawne ogrzewanie budynku, a także podgrzewanie wody użytkowej.

Zastanawiasz się nad montażem pompy, która zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło wszystkich domowników? Koniecznie zapoznaj się z ofertą urządzeń, które znajdziesz w asortymencie firmy DUNEKO. Są to wysokiej jakości pompy ciepła o doskonałych parametrach, które wyróżniają się niezawodnością oraz trwałością.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *