Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Koszt ogrzewania miesięczny pompą ciepła

Pompa ciepła – koszt miesięczny ogrzewania domu o powierzchni 100 m2

Zastanawiasz się nad pompą ciepła do Twojego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2? To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz pokryć jego zapotrzebowanie na energię cieplną z odnawialnych źródeł. Zanim się na to zdecydujesz, sprawdź, ile kosztuje korzystanie z pompy ciepła oraz przekonaj się, ile możesz dzięki niej zaoszczędzić.

Jak wybrać pompę ciepła do domu jednorodzinnego?

Wybierając pompę ciepła, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię domu, liczbę domowników, ich zapotrzebowanie na ciepło oraz gorącą wodę. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów tych urządzeń, różniących się od siebie przede wszystkim źródłem, z którego czerpią ciepło, a także ceną.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest powietrzna pompa ciepła – nie tylko ze względu na najniższe koszty jej zakupu i montażu, ale także na bezproblemową instalację. Jej wadą jest jednak spadek efektywności w momencie obniżenia temperatury powietrza. Na szczęście nowoczesne powietrzne pompy ciepła zdecydowanie lepiej zachowują się także w niesprzyjających warunkach.

Jaki jest koszt montażu tego urządzenia w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m2? Średnia cena zakupu oraz instalacji powietrznej pompy ciepła to około 35 000–40 000 zł. Ta atrakcyjna kwota wynika z tego, że w tym przypadku nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac instalatorskich. Pompę ciepła montuje się w pobliżu budynku i od razu można zacząć jej użytkowanie.

Gruntowa pompa ciepła – ile kosztuje jej montaż?

Alternatywą dla powietrznej pompy ciepła jest model, który czerpie energię bezpośrednio z gruntu. To źródło jest o wiele stabilniejsze, dlatego takie urządzenia wyróżniają się lepszą wydajnością, co z kolei przekłada się na niższe koszty użytkowania, jednak ich największą wadą są wysokie koszty zakupu, a przede wszystkim montażu gruntowej pompy ciepła. Niezbędne jest bowiem wykonanie odwiertów, które w przypadku modeli pionowych mają nawet 200 m głębokości.

Planując zakup gruntowej pompy ciepła, musisz przygotować się na wydatek wynoszący średnio 50 000–70 000 zł. Są to tylko szacunkowe koszty, gdyż to, ile dokładnie zapłacisz za taki system, zależy m.in. od wybranego modelu urządzenia.

Jaka moc pompy ciepła dla domu 100 m2?

Aby pompa ciepła funkcjonowała wydajnie i pokrywała większą część zapotrzebowania na ciepło, niezbędne jest właściwe dopasowanie jej mocy. Możesz zrobić to bez problemu samodzielnie. Nowe domy wybudowane przy użyciu nowoczesnych technologii, które są ocieplone, mają średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 50 W/m2. W celu obliczenia, jaką moc powinna mieć pompa ciepła, wystarczy pomnożyć ten parametr przez powierzchnię budynku. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie o mocy 5 kW. Jeśli jednak ma ona dodatkowo służyć do podgrzewania wody użytkowej, warto wybrać nieco mocniejszą pompę ciepła.

Ile prądu zużywa pompa ciepła w ciągu miesiąca?

Do określenia miesięcznego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła potrzeba jest znajomość współczynnika SCOP, czyli efektywności średniorocznej. Poniżej znajdziesz wzór do jego obliczenia:

SCOP = zapotrzebowanie roczne na ciepło/zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła oraz inne urządzenia

Przykładowo dla domu o powierzchni 100 m2, którego roczne zapotrzebowanie wynosi 10 000 kWh, a zużycie jest na poziomie 2000 kWh/rok wskaźnik SCOP to 5.

Do obliczenia zużycia prądu przez pompę ciepła przyda Ci się następujący wzór: zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło/SCOP Otrzymany wynik musisz podzielić przez 12 miesięcy i w ten sposób dowiesz się, jaki jest średni koszt korzystania z pompy ciepła.

Ile więc kosztuje pompa ciepła niezbędna do ogrzania domu o powierzchni 100 m2 oraz podgrzania wody użytkowej w ujęciu miesięcznym?

Dla urządzenia ze wskaźnikiem SCOP wynoszącym 5 potrzeba 2000 kW energii elektrycznej, przy założeniu, że zapotrzebowanie cieplne to 10 000 kWh/ rok. Można przyjąć, że 1 kW prądu kosztuje 85 gr., więc roczne koszty ogrzewania wyniosą 1700 zł. Jeśli podzielisz ten wynik przez 12 miesięcy, to otrzymasz kwotę 142 zł. Pamiętaj jednak, że są to średnie miesięczne koszty. Będą one zdecydowanie niższe latem, gdy pompa ciepła będzie podgrzewała tylko wodę użytkową oraz wyższe zimą.

Ogrzewanie pompą ciepła jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Urządzenie to nie generuje bowiem zanieczyszczeń – ma więc korzystny wpływ na środowiska naturalne. To, ile dokładnie kosztuje pompa ciepła, zależy od wielu czynników, jednak korzystanie z niej pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Jeśli poszukujesz niezawodnych urządzeń wyróżniających się doskonałą sprawnością i wydajnością, zapoznaj się z ofertą firmy DUNEKO.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *