Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła – opłacalność tego rozwiązania w 2023 roku

Pompa ciepła – opłacalność tego rozwiązania w 2023 roku

Zastanawiasz się nad wymianą źródła ciepła w swoim domu? Weź pod uwagę pompę ciepła, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Jest to ekologiczna oraz ekonomiczna metoda ogrzewania budynku. W ostatnim czasie cieszy się ona dużą popularnością. Sprawdź opłacalność zastosowania pompy ciepła i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie także dla Ciebie!

Ogrzewanie pompą ciepła a tradycyjne źródła ciepła – na czym polega różnica?

W przypadku kotłów na paliwa stałe oraz na gaz ciepło wytwarzane jest w procesie spalania. Oznacza to, że niezbędne jest systematyczne dostarczanie opału potrzebnego do ogrzewania budynku. Pompa ciepła nie wytwarza energii samodzielnie, ale pobiera ją z otoczenia oraz przekazuje dalej, czyli do instalacji centralnego ogrzewania oraz tej przeznaczonej do przygotowania ciepłej wody.

Urządzenie to potrzebuje prądu elektrycznego, aby działać. Jednak nie jest on przetwarzany na energię cieplną, a jedynie służy do tego, aby poszczególne elementy pompy ciepła mogły właściwie pracować. W praktyce oznacza to, że urządzenie zużywa mniej prądu w porównaniu z ilością energii, którą produkuje. Przykładowo przy optymalnych warunkach pompa może wytworzyć 5 kW ciepła przy jednoczesnym wykorzystaniu 1 kW energii elektrycznej. Korzystanie z tego urządzenia jest więc o wiele tańsze niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania. Co ważne, wybór pompy ciepła pozwala uniezależnić się od cen surowców.

Zasada działania pompy ciepła – to musisz wiedzieć

W zależności od dolnego źródła ciepła, czyli miejsca pobierania energii, wyróżnia się następujące rodzaje tych urządzeń:

  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła,
  • powietrzne pompy ciepła.

Górnym źródłem, czyli instalacją grzewczą w budynku, najczęściej jest ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe. Pompa ciepła może także współpracować z grzejnikami, ale w takim przypadku musi mieć ona większą moc, gdyż do zasilenia kaloryferów potrzebna jest zdecydowanie wyższa temperatura.

W instalacji krąży czynnik, którym najczęściej jest roztwór glikolu. Pobiera on ciepło z otoczenia oraz transportuje je do pompy ciepła. W tym urządzeniu znajduje się drugi obieg z gazowym czynnikiem chłodniczym, który w parowniku zostaje ogrzany za pomocą pozyskanej energii. Następnie dochodzi do jego odparowania. W przypadku powietrznych pomp ciepła czynnik chłodniczy jest ogrzewany bezpośrednio powietrzem zewnętrznym.

Para trafia następnie do sprężarki, gdzie dochodzi do jej ogrzania. Z kolei w skraplaczu czynnik w postaci gazowej pod wysokim ciśnieniem ulega skropleniu oraz oddaje w ten sposób swoje ciepło. Trafia wówczas do zaworu rozprężonego, w którym spada jego ciśnienie. Dochodzi także do zmiany stanu skupienia na płynny. Woda krążąca po instalacji grzewczej w budynku przejmuje ciepło, które czynnik oddał w skraplaczu. W ten sposób możliwe jest ogrzewanie domu, a także podgrzewanie wody użytkowej.

Jakie są koszty ogrzewania pompą ciepła?

Zanim poznasz opłacalność ogrzewania pompą ciepła, musisz dowiedzieć się, jakie są koszty jej zakupu i montażu. Wszystko zależy przede wszystkim od powierzchni Twojego domu, liczby mieszkańców, a także typu urządzenia oraz zapotrzebowania na energię cieplną. Duże znaczenie ma również to, czy budynek jest ocieplony.

Najdroższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła. Za samo urządzenie niezbędne do ogrzania budynku o powierzchni 100 m2 trzeba zapłacić około 40 000–55 000 zł. Do tego należy doliczyć koszty dodatkowych elementów, a także wykonania odwiertów. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Można przyjąć, że kosztuje ona 20 000–30 000 zł. Pamiętaj jednak, że są to tylko orientacyjne ceny. Jeśli zależy Ci na wydajnym ogrzewaniu z bezproblemowym montażem, to postaw na powietrzną pompę ciepła. 

W tabeli znajdziesz porównanie kosztów ogrzewania pompą ciepła oraz podgrzania wody użytkowej w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Sprawdź, ile możesz w ten sposób zaoszczędzić. Do obliczeń przyjęto budynek o powierzchni 100 m2, który zamieszkują cztery osoby.

Roczne zapotrzebowanie energetyczne budynkuPelletWęgielDrewnoGazPompa ciepła
70 kWh/m2 2 000 zł2 500 zł1 800 zł2 400 zł1 200 zł
90 kWh/m22 300 zł2 700 zł1 900 zł2 700 zł1 500 zł
140 kWh/m23 200 zł3 500 zł2 500 zł3 700 zł2 100 zł

Jak widzisz, ogrzewanie pompą ciepła to opłacalne rozwiązanie w każdym przypadku. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest bowiem darmowe, a koszty są związane tylko z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Pompa ciepła to urządzenie, które jest opłacalne także w 2023 roku. Wynika to głównie z nieustannie rosnących cen tradycyjnych rodzajów opału. 

Opłacalność pompy ciepła jest jeszcze większa, gdy połączy się ją z instalacją fotowoltaiczną. Prąd wytworzony przez panele można wykorzystać do zasilania tego urządzenia, co znacząco obniża koszty ogrzewania. Zarówno na pompę ciepła, jak i fotowoltaikę można uzyskać dofinansowanie. Taka dotacja znacząco obniża wydatki związane z zakupem oraz montażem tych systemów.

Firma Duneko oferuje skuteczną pomoc w zdobyciu dofinansowania w wysokości do 55 600 zł oraz profesjonalne wsparcie na każdym etapie. Przeprowadzimy także bezpłatny audyt cieplny Twojego domu. Nasz innowacyjny algorytm doboru pompy ciepła został objęty zgłoszeniem patentowym jako jedyny w Europie. Dzięki niemu skutecznie dopasujemy parametry urządzenia do potrzeb Twojego domu. Pompy ciepła od Duneko są polecane przez takie gwiazdy, jak Magda Gessler czy Cezary Żak. 

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *