Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

2b

Pompa ciepła czy gaz? Co bardziej się opłaca?

Koszty ogrzewania domu mogą znacznie wpłynąć na zasobność Twojego portfela. Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć wybór źródła ciepła, które będzie efektywne, wydajne, a przy tym ekonomiczne. Choć do niedawna gaz cieszył się dużą popularnością jako źródło ogrzewania, dziś coraz częściej kotły gazowe wypierają pompy ciepła. Z czego to wynika?

Ogrzewanie pompą ciepła. Jak to działa? 

Pompa do pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii. W praktyce pobiera ją z otoczenia, a konkretniej z powietrza, wody lub gruntu (zależnie od modelu urządzenia). Później kieruje energię cieplną do instalacji grzewczej w budynku za pomocą specjalnego czynnika roboczego.

To rozwiązanie energooszczędne, ponieważ pompa ciepła aż w 75% jest zasilana energią z zasobów naturalnych, a tylko w 25% energią elektryczną. 

Zużycie prądu przez pompę można ograniczyć jeszcze bardziej! Wystarczy połączyć urządzenie z instalacją solarną (fotowoltaiką). W ten sposób zyskuje bezpłatne źródło energii i staje się niemal bezkosztowym źródłem ciepła.

Popularność pomp ciepła do ogrzewania budynku wynika nie tylko z możliwości uzyskania wysokiego komfortu cieplnego, ale i wygody korzystania z urządzenia. Nowoczesne pompy są właściwie bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Na drugiej szali znajdują się koszty zakupu i zainstalowania takiego źródła energii cieplnej, które wiążą się ze sporym wydatkiem już na samym początku. Jednak warto zaznaczyć, że to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji, jeśli chodzi o budowę domu. Szacuje się, że koszty poniesione na zakup i montaż pompy ciepła zwracają się średnio po ok. 6 latach.

Nie należy także zapominać o możliwościach uzyskania dofinansowania z programów wspomagających kupno nowoczesnego i ekologicznego urządzenia grzewczego. Są to:

  • Czyste Powietrze (dotacja na wymianę źródła ciepła na pompę powietrze/woda do 20 tys. zł),
  • Moje Ciepło (dofinansowanie do 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła oraz do
    7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła),
  • Mój Prąd 4.0 (dofinansowania na magazyny ciepła w formie pomp ciepła typu powietrze/woda oraz bufory i zasobniki c.w.u. zasilane pompą do 5 tys. zł).

Pamiętaj, że możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy przy staraniu się o dotację. DUNEKO to jedyna firma w Polsce, które wypełnia wszystkie wnioski za klienta. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy zagwarantować ci 100% skuteczności naszych usług. 

Samo ogrzewanie domu pompą ciepła generuje niewielkie koszty w porównaniu z innymi systemami. Klasa efektywności energetycznej pompy ciepła plug in DHP Premium to A++, zaś wskaźnik COP, czyli jej moc grzewcza, kształtuje się następująco:

  • 12 kW / 4,76 przy A7 / W35,
  • 9,0 kW / 3,78 przy A2 / W35,
  • 7,6 kW / 3,15 przy A7 / W35,
  • 7,0 kW / 3,01 przy A15 / W35.

Montaż pompy ciepła. Dlaczego warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, należy podkreślić, że pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne. Może posłużyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do podgrzania wody użytkowej. Z powodzeniem użyjesz jej także jako alternatywy dla klimatyzatora, kiedy latem zechcesz wychłodzić dom. 

Do najważniejszych zalet pomp ciepła można zaliczyć:

  • energooszczędność,
  • ekologiczność – w trakcie pracy pompa nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, np. dwutlenku węgla; korzysta za to z odnawialnych źródeł energii,
  • komfort użytkowania – całkowicie zautomatyzowany i bezobsługowy system działania,
  • bezpieczeństwo – nie ma ryzyka pożaru czy zaczadzenia,
  • niewielkie koszty eksploatacji,
  • możliwość montażu w budownictwie nowym, jak i starszym,
  • nieskomplikowany montaż,
  • niewielkie wymiary urządzenia (zwłaszcza przy powietrznej pompie ciepła),
  • szybki zwrot inwestycji,
  • szansa na skorzystanie z dofinansowania.

Wady ogrzewania pompą ciepła

Decydując się na instalację lub modernizację dotychczasowego systemu ogrzewania, musisz wiedzieć, że pompy ciepła mają także kilka wad. Są to:

  • wysokie koszty początkowe, jeśli chodzi o zakup urządzenia i jego montaż,
  • uzależnienie od energii elektrycznej,
  • ryzyko obniżenia wydajności urządzenia przy niskich temperaturach, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na tańszy model pompy,
  • konieczność połączenia pompy z innym systemem ogrzewania, by osiągnąć jej maksymalną wydajność.

Gaz jako źródło ciepła. Wady i zalety

Choć nie jest tani w eksploatacji, gaz to wciąż jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła wykorzystywanych w Polsce. Kocioł gazowy z pompą ciepła łączy bezobsługowość urządzenia z jego niskoemisyjnością. Bardzo dobrym wyborem jest gazowy kocioł kondensacyjny. W tym przypadku użytkownicy mogą liczyć na wysoką wydajność i wyjątkowo niskie koszty eksploatacji. To za sprawą ciepła częściowo pobieranego także ze spalin.

Aby móc bez przeszkód używać ogrzewania tego typu, trzeba przyłącza gazu. To drogie przedsięwzięcie i zwykle trzeba zapłacić ok. 10 tysięcy złotych. Co, jeśli obiekt znajduje się poza zasięgiem sieci gazowej? To kolejny wydatek, ponieważ należy wówczas zadbać o specjalny zbiornik na surowiec.

Do najważniejszych zalet kotłów gazowych kondensacyjnych zalicza się:

  • wysoki stopień zautomatyzowania,
  • niski poziom hałasu,
  • sprawność,
  • brak stałych produktów spalania,
  • szybki i prosty montaż,
  • niskie koszty eksploatacyjne.

To, co może zniechęcać do instalacji gazowej to:

  • wysokie koszty zakupu i montażu kotła,
  • ograniczenia techniczne w dostępie do sieci gazowniczej,
  • konieczność podłączenia instalacji do gazociągu,
  • okresowa kontrola przewodów gazu i kanałów wentylacyjnych,
  • ryzyko wybuchu lub zatrucia przy niewłaściwej eksploatacji.

Pompa ciepła czy piec gazowy – co wybrać?

Każde z tych rozwiązań jest nowoczesne, wydajne i dość tanie w eksploatacji (w przypadku gazu mowa o kotle kondensacyjnym). Zarówno piec gazowy, jak i pompa ciepła cieszą się też mianem urządzeń ekologicznych. Wybór należy zatem uzależnić od specyfiki budynku, jego lokalizacji i swoich potrzeb.

Jeżeli przyłącze gazu ziemnego jest niemożliwe do wykonania, a dostępna powierzchnia nie pozwala na instalację zbiornika gazu płynnego, pompa ciepła będzie najlepszym wyborem. Jeśli zaś teren nie sprzyja montażowi pompy ciepła gruntowej, a powietrzna nie zapewnia odpowiedniej wydajności, powinieneś wybrać gaz ziemny.

Ostatecznie przy zakupie liczy się zwykle kwestia kosztów. Nie tylko, gdy chodzi o początkową inwestycję, ale i późniejszą eksploatację. Zważając na fakt, że w ostatnich miesiącach ceny gazu gwałtownie wzrosły, pompa ciepła zyskała jako całkowicie niezależne od rynku i uwarunkowań geopolitycznych źródło ciepła. Do takiego wyboru przekonuje również fakt, że koszty używania pompy ciepła możesz obniżyć jeszcze bardziej, np. łącząc ją z instalacją fotowoltaiczną.

Pompa ciepła czy gaz? Weź pod uwagę środowisko

Jeśli chodzi o przyjazność systemu ogrzewania dla środowiska, Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska i dzięki temu górują nad kotłami gazowymi. Jeżeli jako właściciel domu połączysz pompę z panelami solarnymi, aktywnie przyczynisz się do działań proekologicznych, a przy okazji sporo zaoszczędzisz. Firma Duneko ma w swojej ofercie najwyższej klasy pompy ciepła o zwiększonej wydajności.

Choć kocioł na gaz pracuje na bardzo niskim poziomie emisji substancji na tle np. ogrzewania olejowego, używa jednak surowiec kopalny, a w trakcie spalania do atmosfery ulatnia się dwutlenek węgla. Nawet przy najbardziej ekonomicznych ustawieniach pieca gazowego emisja CO2 wyniesie około 250 g/kWh. Dla porównania emisja CO2 przez pompę ciepła nigdy nie przewyższa wartości 150 g/kWh.

LICZBY MÓWIĄ

SAME ZA SIEBIE!

Pompa ciepła to najtańsza forma ogrzewania na świecie. Idź z duchem rozwoju technologii technik cieplnych wykorzystując termodynamikę do granic możliwości.

3 KLUCZOWE FUNKCJE : ogrzewanie, chłodzenie i grzanie wody użykowej.

65 °C EKSTREMALNIE WYSOKA TEMPERATURA na wyjściu z pompy ciepła.

-25 °C SKRAJNIE NISKA TEMPERATURA zachowania wydajności pompy ciepła.

COP = 5,6 ULTRA WYSOKI WSPÓŁCZYNNIK dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *