Instalacja pompy ciepła – kluczowe przepisy i wymagania
Decyzja o instalacji pompy ciepła wiąże się z szeregiem formalności, których musisz dopełnić. Kwestie te reguluje kilka aktów prawnych, m.in. ustawa Prawo budowlane, ustawa Prawo geologiczne i górnicze czy Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła i to pod tym względem sposoby montażu urządzenia mogą się od siebie różnić. Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pompę ciepła w swoim domu.
Od czego zależy sposób montażu pompy ciepła?
Możliwości montażu pompy ciepła determinują takie aspekty, jak:
- zasada jej działania,
- budowa konkretnego typu urządzenia,
- docelowe miejsce instalacji.
Pompy typu powietrze–woda albo powietrze–powietrze są znacznie mniej skomplikowane pod względem instalacji niż urządzenia z wymiennikiem gruntowym. W tym ostatnim przypadku koniecznie jest uzyskanie stosownych ekspertyz związanych z działką czy koniecznością wykonania odwiertów.
Z kolei instalacja pompy ciepła w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej jest o wiele prostsza niż tej, która poza wodą ma również ogrzewać cały budynek.
Kluczowe są także czynniki związane bezpośrednio z lokalizacją, w której ma działać pompa, np. dostępne miejsce, powierzchnia działki czy powierzchnia do ogrzania. Te wszystkie parametry wpływają na tzw. zapotrzebowanie cieplne budynku. Obliczając je, bierze się pod uwagę:
- termoizolacyjność budynku,
- rodzaj ogrzewania,
- temperaturę jego zasilania,
- najważniejsze parametry docelowej jednostki pompy ciepła.
To wszystko sprawia, że instalacja pompy może być inwestycją wymagającą nie tylko pod względem finansowym, ale także czasowym. Już na początku warto wyliczyć koszty, które wygeneruje. Choć nie będziesz żałował instalacji pompy ciepła, dobrze jest przygotować się na zakup urządzenia wysokiej jakości.
Rola jednostki zewnętrznej i dolnego źródła
Jeśli zdecydujesz się na montaż powietrznej pompy ciepła, musisz zadbać o jej odległość od ściany – musi ona wynosić przynajmniej 30 cm. Z kolei urządzenie typu split wymaga jak najmniejszego dystansu między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Jednostka zewnętrzna musi zostać osadzona nie niżej niż na 40 cm nad powierzchnią gruntu, najlepiej na betonowym postumencie lub konstrukcji wsporczej. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia wentylatorów, np. podczas śniegu czy deszczu, jest minimalne.
Bardziej złożona sprawa to gruntowa pompa ciepła, która wymaga instalacji pionowego lub poziomego kolektora. W pierwszym przypadku kluczowy będzie 100-metrowy odwiert. Z kolei kolektor poziomy powinien zostać umieszczony ok. 1,5 metra pod powierzchnią ziemi – można to zrobić na wystarczająco dużej działce.
Prace ziemne są koniecznością również wtedy, gdy decydujesz się na wodną pompę ciepła. Montaż jej dolnego źródła wymaga wykonania dwóch odwiertów na studnie – czerpną oraz zrzutową. Jeśli wodna czy gruntowa pompa ciepła ma powstać w nowym budynku, najlepiej zrealizować prace ziemne równolegle z budową.
Jednostka wewnętrzna – jak połączyć ją z siecią?
Przy montażu jednostki wewnętrznej musisz zadbać o swobodny dostęp do niej w każdej chwili. Dzięki temu bieżąca obsługa urządzenia czy prace serwisowe nie będą żadnym problemem. Zasilanie do pompy oraz stosowne zabezpieczenie elektryczne to kolejne punkty na liście, jeśli planujesz pompę ciepła w swoim domu.
Ile kosztuje pompa ciepła i jej montaż?
Decydując się na powietrzną pompę, musisz liczyć się z wydatkiem ponad 30 tysięcy złotych. Najprostsze modele będą kosztowały ok. 15 tysięcy. Niższa cena wiąże się jednak z ograniczeniem funkcji urządzenia grzewczego.
Tanie modele pompy nadają się bowiem tylko do ogrzewania domu, a nie wody użytkowej.
O wiele większym wydatkiem będzie pompa powietrzna lub gruntowa ze względu na wspomniane obowiązkowe prace ziemne. Wysoki koszt realizacji to jednak gwarancja efektywności całej instalacji – czerpiąc energię cieplną z gruntowej pompy ciepła możesz zaoszczędzić nawet kilka razy więcej niż przy konwencjonalnych źródłach energii.
Parametry pompy ciepła – jak wpływają na koszt instalacji?
Na rynku dostępny jest szeroki wybór pomp ciepła od różnych producentów. Poszczególne modele różnią się między sobą np. mocą czy współczynnikami efektywności. Na moc grzewczą urządzenia znacząco wpływa stan energetyczny budynku i jego powierzchnia oraz lokalizacja. W końcu pompa jako źródło ciepła powinna odpowiadać potrzebom jej użytkowników.
Na efektywność pracy pompy ciepła wpływa również sam ogrzewany budynek. Istotna jest jego powierzchnia i stan energetyczny. Od tego zależy moc grzewcza pompy ciepła, którą musimy dobrać tak, aby sprostać zapotrzebowaniu naszego budynku. Istotna dla kosztów montażu pompy ciepła oraz jej późniejszej eksploatacji jest lokalizacja budynku. Wszystkie te parametry wpływają na ostateczną cenę samej pompy oraz jej instalacji.
Projekt instalacji pompy ciepła – wymagania techniczne
Nieważne, jaki system dystrybucji ciepła w budynku wybierzesz, będzie on elementem odpowiadającym za utrzymanie długiego czasu pracy pompy i przerw sprężarki. Jednocześnie nie wpłynie to negatywnie na komfort cieplny domowników czy użytkowników budynku. Tego typu układ gwarantuje przepływ minimalny, a więc bezawaryjną pracę skraplacza.
Przepływ ten szacuje się dla mocy grzewczej w punkcie pracy zgodnie z normą PN-EN 14511 oraz przy różnicy temperatur do 10 K. Optymalny przepływ powinien zostać przeliczony na różnicę temperatur od 5 do 7 K. Obowiązek utrzymania przepływu minimalnego sprawia, że projekt instalacji centralnego ogrzewania nie powinien uwzględniać redukcji przepływu.
Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego, nie stosuj siłowników rozdzielacza sterujących temperaturami ogrzewanych sekcji.
Proces montażu pompy od DUNEKO, jest bardzo szybki i sprawny, w ciągu dwóch dni pompa działa.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.