Autor wpisu: inż. Michał Żukowski – ekspert zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizuje się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych. Prywatnie pasjonat nowych technologii, budownictwa i miłośnik polskiej historii.

Mały nowoczesny dom z pompą ciepła

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza do domu o powierzchni 80 m2?

Domy jednorodzinne o metrażu poniżej 100 m2 są dość popularne. To kameralne rozwiązanie pośrednie między mieszkaniem a ogromnym domem, który nie zawsze odpowiada potrzebom danej rodziny. Na domy o powierzchni 70 czy 80 m2 decydują się zwykle osoby marzące o własnych czterech ścianach i ogródku. Niezależnie od metrażu, sprawny i niezawodny system ogrzewania jest bardzo potrzebny w każdym domu jednorodzinnym. Sprawdź, jaka pompa ciepła efektywnie ogrzeje budynek o takim metrażu.

Moc pompy ciepła do domu – od czego zależy wybór?

Na wybór urządzenia grzewczego o konkretnej mocy znacząco wpływa metraż budynku. To oczywiście niejedyny parametr, który ma w tym przypadku znaczenie. Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, to np.:

  • materiały wykorzystane do budowy domu,
  • jakość izolacji termicznej,
  • temperatura górnego źródła ciepła.

Im gorsza będzie izolacja domu, tym bardziej wzrośnie prawdopodobieństwo pojawienia się mostków termicznych – tym samym materiał, z którego wzniesiono budynek, będzie przepuszczał ciepło na zewnątrz, a system ogrzewania okaże się nieefektywny. Urządzenie będzie musiało wykorzystać więcej swojej mocy do zapewnienia mieszkańcom komfortu termicznego.

Przykład:

współczynnik przewodzenia ciepła przy murze z cegły wynosi zwykle ok. 0,9 W/(mK). Warstwa izolacyjna zmniejsza jednak tę wartość. Im bardziej spadnie, tym mniejszy będzie współczynnik przepuszczalności energii cieplnej przez mur.

Duże znaczenie ma też wiek budynku i technologia, która została zastosowana przy jego budowie. W starszym budownictwie mocno wyeksploatowanym zdecydowanie częściej dochodzi do tzw. ucieczki ciepła przez szczeliny powstałe w ścianach czy w okolicach otworów okiennych i drzwiowych. Inaczej jest w przypadku nowych domów, niedawno oddanych do użytku.

Jaką pompę ciepła wybrać do domu o powierzchni 80 m2?

Aby określić, jaka pompa ciepła do domu o powierzchni 80 m2 będzie najlepsza, trzeba przeprowadzić obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło budynku (OZC).

Dom o takim metrażu postawiony w nowoczesnej technologii będzie wymagał zastosowania urządzenia o mocy ok. 2,5 kW. Starszy budynek może potrzebować nawet dwukrotnie więcej mocy, aby zapewnić mieszkańcom taki sam komfort termiczny.

Na rynku są dostępne urządzenia, które sprawdzą się w każdym przypadku – zarówno w energooszczędnym domu, jak i w obiekcie, który ma już kilkadziesiąt lat. Przykładowe zakresy mocy pomp ciepła, które można znaleźć u producentów, to:

  • 2–8 kW,
  • 3–12 kW,
  • 4–16 kW.

Już pierwszy z nich jest wystarczający, aby skutecznie ogrzać dom o powierzchni 80 m2. 

Ogrzewanie małego domu i co jeszcze?

Nowoczesne pompy ciepła przydają się nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Producenci oferują szereg dodatkowych funkcji tych urządzeń. Dzięki temu można wykorzystywać je przez cały rok, np. w celu klimatyzowania pomieszczeń.

Funkcja pasywnego chłodzenia w pompach ciepła wykorzystuje fakt, że poniżej poziomu gruntu temperatura jest niższa niż w środku domu. Czynnik roboczy chłodzi zatem wodę w systemie centralnego ogrzewania, a to umożliwia absorbowanie nadmiaru ciepła z pomieszczeń. Jeśli zdecydujesz się na zakup pompy ciepła, wybierz taką, dzięki której podgrzejesz także wodę użytkową.

Moc pompy ciepła do domu o metrażu 80m2 mieści się przeważnie w przedziale 2,5–4,5 kW. Dokładne parametry zależą od zapotrzebowania na moc cieplną, a ta jest zależna m.in. od rodzaju materiałów budowlanych czy izolacji cieplnej zastosowanej w budynku. Dobór konkretnego typu urządzenia warto skonsultować ze specjalistą, który wskaże najlepsze rozwiązanie dostosowane do możliwości twojej posesji oraz potrzeb domowników.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *