Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła do domu 100 m2 - w tle dom o wielkości 100 m2

Pompa ciepła do domu 100 m2 – cena takiego rozwiązania

Jeśli planujesz zakup i montaż pompy ciepła w swoim domu, to z pewnością zastanawiałeś się nad kosztami takiego rozwiązania. Ogrzewanie za pomocą odnawialnych źródeł energii jest efektywne oraz ekologiczne. Może także znacząco obniżyć rachunki gospodarstwa domowego. Przekonaj się, jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2 i sprawdź, czy to rozwiązanie także dla Ciebie.

Pompa ciepła na 100 m2 – od czego zależy jej koszt?

Na rynku znajdziesz duży wybór pomp ciepła o zróżnicowanych parametrach. Dzięki temu można wybrać urządzenie, które spełni oczekiwania i będzie przystosowane do potrzeb konkretnego budynku. Zastanawiasz się, jaka jest cena pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m2? Zależy ona przede wszystkim od:

  • rodzaju pompy ciepła – urządzenie to może korzystać z różnych źródeł ciepła. Wyróżnia się modele gruntowe, wodne oraz powietrzne. Dodatkowo występują także pompy ciepła hybrydowe. To, z jakiego dolnego źródła korzysta konkretny model, ma duży wpływ na jego cenę;
  • rodzaju ogrzewania w budynku – jest to górne źródło ogrzewania, którym mogą być tradycyjne grzejniki lub podłogówka. W ostatnim przypadku sprawdzi się instalacja niskotemperaturowa;
  • stanu technicznego budynku – ma on wpływ głównie na koszty eksploatacyjne. Im gorzej ocieplony dom, tym większe straty ciepła. To z kolei wiąże się z wyższym zużyciem energii elektrycznej;
  • przeznaczenia pompy ciepła – urządzenie to może służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale i podgrzewania wody użytkowej. Niektóre modele pełnią także funkcję klimatyzacji, gdyż skutecznie obniżają temperaturę. Im bardziej funkcjonalne urządzenie, tym więcej kosztuje.

To, ile kosztuje powietrzna pompa ciepła do domu 100 m2, zależy także od kosztów jej montażu. Jest to jednak coś, na czym nie można oszczędzać. Aby urządzenie to działało zgodnie ze swoim przeznaczeniem, musi zostać zainstalowane w odpowiedni sposób. Trzeba więc powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy się tym zajmą. Musisz mieć na uwadze to, że koszty robocizny zależą od rodzaju pompy ciepła. Najmniej kłopotliwa, a więc najczęściej najtańsza, jest instalacja urządzenia pobierającego ciepło z powietrza. Zdecydowanie wyższy jest koszt montażu pompy wodnej oraz gruntowej. Ta ostatnia wiąże się bowiem z koniecznością wykonywania odwiertów, które w zależności od uwarunkowań gruntu mogą być bardzo głębokie, a więc i kosztowne.

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2 będzie odpowiednia?

W domu jednorodzinnym o powierzchni 100 m2 najlepiej sprawdzi się powietrzna pompa ciepła. Jest to związane głównie, z tym że jest ona wydajna, a także łatwa w montażu. Na popularność tego rozwiązania wpływa także to, że jej zakup jest tańszy niż w przypadku wodnej czy gruntowej pompy ciepła do domu. Wbrew krążącym opiniom to urządzenie działa efektywnie także przy niższych temperaturach – nowoczesne modele są bowiem wyposażone w innowacyjne elementy o dużej wytrzymałości i sprawności.

Jeśli zależy Ci na stabilnej pracy urządzenia grzewczego przez cały rok, bez względu na aktualne warunki pogodowe, oraz niskim zużyciu energii, to postaw na gruntową pompę ciepła. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to weź pod uwagę nie tylko koszty samego urządzenia, ale i kolektorów oraz odwiertów. Sama pompa ciepła to wydatek rzędu około 40 000–55 000 zł. Wszystko zależy od dokładnych parametrów urządzenia. Dolicz do tego koszty kolektora poziomego (około 15 000–20 000 zł) lub pionowego (około 20 000–30 000 zł) oraz odwiertów. Te ostatnie zależą głównie od regionu, w którym mają być wykonane. Należy jednak przyjąć, że ich koszt wynosi od 250 do 400 zł za metr.

Zdecydowanie tańsza jest powietrzna pompa ciepła. Dla domu o powierzchni 100 m2 jest to koszt wynoszący około 20 000–30 000 zł.

Jeśli pompa ciepła ma także podgrzewać wodę użytkową, to dolicz do tego także koszty zakupu zasobnika, a także niezbędne materiały montażowe czy elementy hydrauliczne. Nie zapomnij także o cenie montażu. Najczęściej jest ona już wliczona w wydatki związane z samym urządzeniem.

Jaka moc pompy ciepła do domu o powierzchni 100 m2?

Na koszt pompy ciepła wpływa także jej moc. Zależy ona od zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Można przyjąć, że w nowych domach jednorodzinnych, które są dobrze ocieplone i energooszczędne, parametr ten wynosi 50 W/m2. Aby obliczyć optymalną moc pompy ciepła, musisz pomnożyć zapotrzebowanie budynku przez jego powierzchnię. W omawianym przypadku wzór będzie wyglądał następująco:

50 W x 100 m2 = 5 kW. 

W ten sposób uzyskujesz wynik wskazujący na to, jaką moc powinna mieć pompa ciepła. 100 m2 można więc optymalnie ogrzać urządzeniem o mocy 5 kW. Jeśli chcesz, aby podgrzewało ono także wodę użytkową, to wybierz model o mocy 6 kW.

Oczywiście im większa powierzchnia domu, tym większe zapotrzebowanie na energię, a więc także na mocniejsze urządzenie. A jak będzie to wyglądało w przypadku domów, które nie są odpowiednio ocieplone? Te informacje znajdziesz w poniższej tabeli.

Zapotrzebowanie na energię cieplną Optymalna moc pompy ciepła dla domu 100 m2
70 W/m27 kW
90 W/m29 kW
130 W/m213 kW

Jak widzisz, koszt pompy ciepła w dużej mierze zależy więc także od stanu technicznego domu jednorodzinnego.

W jaki sposób zmniejszyć koszt pompy ciepła dla domu 100 m2?

Jeśli już wiesz, ile mniej więcej kosztuje pompa ciepła, to powinieneś także dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszyć te koszty. Przede wszystkim pomyśl o jej połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Zapewnisz sobie w ten sposób darmową energię elektryczną, niezbędną do zasilenia pompy ciepła. Jest to korzystne rozwiązanie, które pozwoli Ci jeszcze efektywniej wykorzystać odnawialne źródła.

Firma Duneko oferuje profesjonalny dobór oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Na naszej stronie znajdziesz kalkulator, który pozwoli Ci sprawdzić, ile możesz zaoszczędzić na tym rozwiązaniu. Przekonaj się, że połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką naprawdę się opłaca. Doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści z Duneko pomogą Ci dobrać urządzenia o odpowiedniej mocy.

W jaki sposób zmniejszyć koszt pompy ciepła dla domu o powierzchni 100 m2?

Jeśli już wiesz, ile mniej więcej kosztuje pompa ciepła, to powinieneś także dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszyć te koszty. Przede wszystkim pomyśl o jej połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Zapewnisz sobie w ten sposób darmową energię elektryczną niezbędną do zasilenia pompy ciepła. Jest to korzystne rozwiązanie, które pozwoli Ci jeszcze efektywniej wykorzystać odnawialne źródła.

Innym sposobem na skuteczne obniżenie kosztów takiej inwestycji, jest skorzystanie z rządowych programów. Jednym z nich jest „Czyste Powietrze”. Wysokość dotacji zależy przede wszystkim od dochodu w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku najwyższego poziomu finansowania na ogrzewanie domu pompą ciepła można otrzymać nawet 135 000 zł.

Innym programem, który także warto wziąć pod uwagę, jest „Moje Ciepło”. Obejmuje on nowe inwestycje o podwyższonym standardzie energetycznym. W ramach tego programu można otrzymać środki pozwalające obniżyć koszt pompy ciepła nawet o 21 000 zł.

Duneko oferuje pomoc w zdobyciu dofinansowania w wysokości do 55 600 zł. Nasi specjaliści doskonale wiedzą, jak uzyskać dotację, a ich skuteczność to 100%. Skontaktuj się z doradcami i dowiedz się więcej na ten temat. 

Ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy odnawialnych źródeł energii to doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Odpowiedni dobór pompy ciepła pozwoli Ci cieszyć się komfortem w Twoim domu, a jednocześnie obniżyć rachunki. Specjaliście Duneko korzystają z opatentowanego algorytmu, który pozwala dopasować parametry urządzenia do konkretnych potrzeb. Dzięki temu spełniają one nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Stawiając na wydajne urządzenie, będziesz mógł maksymalnie wykorzystać jego funkcjonalność.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *