Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła gruntowa – cena w 2023 roku i dofinansowania

Pompa ciepła gruntowa – cena w 2023 roku i dofinansowania

Gruntowa pompa ciepła zapewnia stabilne ogrzewania przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Jest to możliwe dzięki temu, że pobiera energię z ziemi poniżej poziomu przemarzania. Montaż gruntowej pompy ciepła wymaga jednak wykonania wykopów, które generują dodatkowe wydatki. Przekonaj się, ile może Cię to kosztować w 2023 roku.

Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła wymaga zamontowania wymienników ciepła w postaci kolektorów umieszczanych pod ziemią. Wyróżnia się modele pionowe oraz poziome. Pierwsze z nich są zdecydowanie najdroższe, gdyż niezbędne jest wykonanie głębokich odwiertów. Najczęściej mają one głębokość od 50 do 150 m. Jeśli jednak warunki glebowe tego wymagają, wykonuje się otwory o głębokości nawet 200 m. Grunt na takiej głębokości ma stałą temperaturę, która zawsze jest wyższa niż 0℃. Mimo tego, że zakup i montaż gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem pionowym jest dużym wydatkiem, to taki system pracuje sprawnie i bez zarzutu. Może obsługiwać nie tylko ogrzewanie, lecz także zbiornik wody użytkowej. Ogrzewanie pompą ciepła jest bardzo praktyczne – jest  to urządzenie bezobsługowe.

Modele poziome wymagają rozłożenia rur z odpowiednimi odstępami między nimi na głębokości około 1,5–2 m. Tego rodzaju pompa ciepła nadaje się do montażu na odpowiednio dużych działkach.

Gruntowa pompa ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 wraz z montażem kosztuje średnio 50 000–70 000 zł. Koszty te można obniżyć, korzystając z dostępnych dofinansowań m.in. w ramach programu „Moje Ciepło” oraz „Mój Prąd 5.0”.

Jak obniżyć koszt gruntowej pompy ciepła – dostępne dofinansowania

Poniżej znajdziesz opis kilku programów umożliwiających otrzymanie dofinansowania zakupu pompy ciepła, w tym także modelu pobierającego ciepło z gruntu. Dzięki nim możesz znacząco obniżyć związane z tym wydatki. Programy te mają na celu przede wszystkim zwiększyć popularność instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii oraz przekonać do ich stosowania jak najwięcej nowych użytkowników. Warto się z nimi zapoznać, planując montaż gruntowej pompy ciepła zarówno w budynku, który dopiero powstaje, jak i w już istniejącym domu jednorodzinnym.

„Mój Prąd 5.0”

Program „Mój Prąd 5.0” umożliwia otrzymanie dofinansowania w wysokości do 28 000 zł w przypadku gruntowej pompy ciepła. Jeszcze większą dotację można otrzymać, gdy zdecydujesz się na połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną. W ramach tego programu można pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych.

„Moje Ciepło”

Jest to dofinansowanie przeznaczone dla właścicieli oraz współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych. W jego ramach można otrzymać od 30 do 45% zwrotu kosztów kwalifikowanych. W przypadku gruntowej pompy ciepła kwota ta nie może przekraczać 21 000 zł. Co ważne, aby skorzystać z tego dofinansowania, w budynku nie może być żadnego źródła ciepła na paliwa stałe. Oznacza to, że pompa ciepła musi być jedyną metodą jego ogrzewania.

„Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” jest przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy przeprowadzili ich kompleksową termomodernizację. Jeśli w jej ramach został zlikwidowany  kocioł na paliwo stałe oraz zamontowano np. gruntową pompę ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi, to można otrzymać do 66 000 zł zwrotu poniesionych kosztów. Wysokość dofinansowania zależy m.in. od dochodów gospodarstwa domowego. Ze szczegółami tego programu zapoznasz się, odwiedzając jego oficjalną stronę.

Ulga termomodernizacyjna

Jest to ulga pozwalająca na odliczenie od podatku wydatków na termomodernizację istniejącego budynku. Kwota, którą można odjąć od należności na rzecz Urzędu Skarbowego, wynosi maksymalnie 53 000 zł. Przysługuje m.in. właścicielom gospodarstw domowych, w których zostały zainstalowane gruntowe pompy ciepła.

Gruntowa pompa ciepła i fotowoltaika – dlaczego warto?

Jeśli chcesz obniżyć do minimum koszty eksploatacji gruntowej pompy ciepła, pomyśl o połączeniu jej z instalacją fotowoltaiczną. Wytworzony dzięki niej prąd będzie mógł zasilać to urządzenie grzewcze. W ten sposób wydatki na prąd Twojego gospodarstwa domowego znacząco się obniżą. Jest to korzystne rozwiązanie również ze względu na to, że pozwala zwiększyć autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie wyprodukowanej energii elektrycznej. W takim przypadku nadwyżek prądu nie trzeba odsyłać do sieci komercyjnej.Zależy Ci na ekonomicznym, a zarazem ekologicznym sposobie ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej? Gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie, na które powinieneś się zdecydować. Zapewni Ci uniezależnienie się od paliw stałych oraz pozwoli znacząco obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Największą zaletą w przypadku gruntowych pomp ciepła jest z pewnością stabilne ogrzewanie przez cały rok. Zapoznaj się z ofertą firmy DUNEKO i postaw na urządzenia czerpiące energię z odnawialnych źródeł.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *