Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła do starej instalacji

Czy warto podłączyć pompę ciepła do starej instalacji?

Na ogrzewanie pompą ciepła najczęściej decydują się osoby, które dopiero budują swoje domy. Okazuje się jednak, że te urządzenia z powodzeniem można także podłączyć do już istniejącej  instalacji w starszych budynkach. To doskonała wiadomość dla osób, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji, aby działała ona w pełni poprawnie.

Pompa ciepła do starej instalacji – co musisz wiedzieć?

Pompa ciepła, która ma być podłączona do istniejącej instalacji grzewczej, musi być przede wszystkim do niej odpowiednio dopasowana. Musisz wziąć pod uwagę:

  • sposób rozprowadzania ciepła po poszczególnych pomieszczeniach,
  • rodzaj instalacji centralnego ogrzewania,
  • tryb pracy pompy ciepła,
  • rodzaj pompy ciepła.

Jeśli dobrze przemyślisz dobór urządzenia do instalacji grzewczej, będziesz mógł cieszyć się niższymi wydatkami związanymi z ogrzewaniem swojego domu. Trzeba pamiętać także o tym, że niezwykle ważne jest prawidłowe podłączenie pompy ciepła do instalacji. Musi być to przeprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego instalatora.

Sposób rozprowadzania ciepła po istniejącej instalacji grzewczej

Pompę ciepła najczęściej stosuje się w budynkach, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe lub kaloryfery konwekcyjne, czyli panelowe. Urządzenie to doskonale współpracuje z takimi instalacjami i zapewnia odpowiedni komfort termiczny. W starym budownictwie bardzo często można spotkać grzejniki żeliwne. Ich obecność nie jest jednak przeszkodą w montażu pompy ciepła. Trzeba jednak wybrać urządzenie, które będzie dostarczało wodę o wysokiej oraz stałej temperaturze. Dzięki temu zagwarantuje ciepło nawet wtedy, gdy na zewnątrz budynku będą panowały mrozy.

Rodzaj instalacji grzewczej

Wybór konkretnego modelu pompy ciepła do budynku w dużej mierze zależy także od tego, jakiego typu instalacja grzewcza jest w nim zainstalowana. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, a także pod kątem oszczędności wydatków na ogrzewanie.

W wielu starszych domach głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwa stałe, takie jak ekogroszek, węgiel , pellet lub drewno. Urządzenie to pracuje w układzie otwartym, a więc zupełnie odwrotnie niż pompa ciepła. W przypadku likwidacji kotła wystarczy zamknąć układ podczas podłączania urządzenia do systemu grzewczego.

Może jednak zdarzyć się, że pompa ciepła ma pracować równolegle z kotłem na paliwo stałe jako drugie źródło ogrzewania. Ze względów bezpieczeństwa piec nie może pracować w układzie zamkniętym, dlatego niezbędne jest oddzielenie układów tych dwóch urządzeń. Jak najlepiej to zrobić? Warto pomyśleć o zamknięciu układu złożonego z pompy ciepła oraz grzejników lub ogrzewania podłogowego, a także o tym, aby przekazywanie ciepła wytworzonego przez kocioł odbywało się w układzie otwartym za pomocą wymiennika ciepła lub wężownicy.

Nieco łatwiejsze jest połączenie pompy ciepła z piecem gazowym lub olejowym ze względu na to, że urządzenie to również pracuje w układzie zamkniętym. Można więc stworzyć wspólny system. Pompa ciepła może być w takim przypadku jednostką nadrzędną sterującą pracą pieca, a dokładniej uruchamiając go w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na ciepło wzrośnie. Takie ogrzewanie pochodzące z dwóch różnych źródeł sprawdza się zwłaszcza podczas dużych mrozów.

Tryb pracy pompy ciepła

Wyróżnia się następujące rodzaje pomp ciepła przystosowanych do istniejącej instalacji:

  • pompa ciepła pracująca w trybie monowalentnym,
  • pompa ciepła pracująca w trybie monoenergetycznym,
  • pompa ciepła pracująca w trybie biwalentnym.

Pierwszy rodzaj urządzenia po podłączeniu do instalacji staje się jedynym źródłem ciepła. Działa więc w taki sam sposób, jak pompy ciepła w nowych domach, a jego użytkownicy mogą cieszyć się korzyściami, jakie daje, czyli przede wszystkim ograniczeniem wydatków na ogrzewanie.

Pompa ciepła pracująca w trybie monoenergetycznym także jest jedynym źródłem ogrzewania, ale w przypadku spadku temperatury poniżej określonego poziomu, musi być wspomagana grzałkami elektrycznymi, aby zapewnić komfort termiczny domownikom. Wybierając ten rodzaj pompy ciepła do istniejącej instalacji, należy postawić na urządzenia wysokiej jakości, cechujące się niezawodnością, które będą pracowały także w niskich temperaturach.

Tryb biwalentny został już opisany wyżej. W takim przypadku pompa ciepła pracuje równolegle z kotłem gazowym lub olejowym, lub alternatywnie, np. wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej określonego przez użytkownika poziomu.

Pompa ciepła do starszej instalacji a termomodernizacja

Pompę ciepła warto zamontować w budynkach poddanych odpowiedniej termomodernizacji. Tylko wtedy urządzenie będzie spełniało swoją funkcję i pokryje zapotrzebowanie budynku na ciepło. W przeciwnym razie korzystanie z niego nie będzie opłacalne. Zanim więc zdecydujesz się na pompę ciepła, przeprowadź niezbędne prace mające na celu zmniejszenie strat ciepła budynku.

Od czego warto rozpocząć termomodernizację domu? Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie docieplenie ścian, a także wymianę okien oraz drzwi, przez które ucieka bardzo dużo ciepła. W budynku, w którym zostanie zainstalowana pompa ciepła, należy także zadbać o izolację dachu i stropu oraz wykonać wentylację mechaniczną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Jeśli to konieczne, to trzeba również wymienić grzejniki na bardziej wydajne i sprawne modele.

Warto podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji grzewczej, gdyż pozwoli to obniżyć rachunki związane z zapewnieniem komfortu termicznego w starszym budynku. Wcześniej jednak trzeba zadbać o odpowiednią termomodernizację domu.

Jaką pompę ciepła wybrać do istniejącej instalacji?

Na rynku są dostępne pompy ciepła typu monoblok oraz split. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każde z tych urządzeń.

Pompa ciepła SPLIT

W przypadku tego rodzaju pompy ciepła układ chłodniczy jest rozdzielony między jednostkę zewnętrzną a wewnętrzną. Są one ze sobą połączone przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy. Dzięki dodatkowi substancji zapobiegającej zamarzaniu nie ma obaw o to, że system zostanie uszkodzony na skutek działania niskich temperatur.

W pompie ciepła typu SPLIT nie stosuje się pośrednich wymienników ciepła. Zwiększa to wydajność tego urządzenia, a także obniża zużycie energii.

Ze względu na konieczność połączenia ze sobą dwóch jednostek oraz wykonanie układu chłodniczego montaż takiej pompy ciepła może przeprowadzić wyłącznie fachowiec z uprawnieniami, tzw. F-gazami. Cały proces instalacji oraz sprawdzania szczelności urządzenia zajmuje więcej czasu niż w przypadku urządzeń monoblok.

Pompa ciepła typu MONOBLOK

Tego rodzaju pompę ciepła wyróżnia to, że cały układ chłodniczy jest zamknięty w jednostce zewnętrznej. Odbywa się to już na etapie produkcji, dlatego montaż tego urządzenia przebiega szybko i nie potrzeba do niego specjalnych uprawnień. Pompy ciepła monoblok są także bezproblemowe w późniejszej konserwacji. Wysokiej jakości urządzenia tego typu są dobrze zaizolowane akustycznie, co ogranicza generowany hałas. Jest to szczególnie ważne, gdy pompa ciepła jest zamontowana np. w pobliżu tarasu. Co ważne, jednostkę można zainstalować także w pewnej odległości od budynku.

Wadą pompy ciepła monoblok jest przede wszystkim konieczność zapewnienia właściwej ochrony przed zamarzaniem ze względu na to, że urządzenie znajduje się na zewnątrz budynku. W tym celu niezbędne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed niskimi temperaturami.Planujesz montaż pompy ciepła w swoim domu? Sprawdź ofertę firmy DUNEKO. Znajdziesz w niej niezawodne urządzenia, które pozwolą Ci czerpać darmową energię z odnawialnych źródeł. Zapewniamy pomoc w doborze pompy ciepła, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jako jedyna firma w Europie, mamy zgłoszony do Urzędu Patentowego własny algorytm doboru mocy instalacji pompy ciepła. Zachęcamy do przeczytania więcej o nas na naszej głównej stronie i posłuchania wypowiedzi rodzin i gwiazd którzy wybrali pompę ciepła od DUNEKO.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *