Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Wydajne ogrzewanie? Pompa ciepła to jedna z możliwości

Wydajne ogrzewanie? Pompa ciepła to jedna z możliwości

Jeśli chodzi o koszty utrzymania domu, ogrzewanie budynku stanowi zwykle ponad ich połowę. Nie dziwi zatem fakt, że zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne planujące kupić wymarzone cztery ściany z ogrodem, szukają tańszych, ale przy tym efektywnych rozwiązań. Obecnie tradycyjny system ogrzewania zastępują często pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii. Czy rzeczywiście się to opłaca?

Pompa ciepła do ogrzewania domu – jak to działa?

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia, które bazują na OZE (Odnawialnych Źródłach Energii). Zasada ich działania jest prosta. Zanim realnie odczujesz ciepło w pomieszczeniu, musi ono przebyć kilka etapów, a dokładnie:

 • uzyskanie energii o niższej temperaturze z dolnego źródła, np. z ziemi,
 • ogrzanie energii,
 • oddanie ciepła o wyższej temperaturze pomieszczeniu (górnym źródle).

Ten proces będzie możliwy przy sprawnie działającym wymienniku pomp. W rzeczywistości każda pompa ciepła składa się z dwóch jednostek:

 • zewnętrznej,
 • wewnętrznej.

Połączone są ze sobą specjalnym czynnikiem roboczym.

Ogrzewanie pompami ciepła to nie wszystko – jakie mają zastosowania?

Pompa ciepła to urządzenie, które będzie efektywnie ogrzewać każdy wolnostojący budynek, choć najczęściej jest wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie, w domach stawianych od podstaw. Zapewnienie komfortu termicznego domownikom nie jest jednak jej jedyną funkcją. Gdzie można zastosować pompę ciepła poza ogrzewaniem budynku?

To skuteczny sposób na podgrzanie wody użytkowej czy wody w przydomowym basenie. Jako źródło ciepła pompa może z jednej strony wspomagać już istniejący system grzewczy, a z drugiej działać w pełni samodzielnie. Pompa może z powodzeniem współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, ogrzewaniem ściennym, podłogowym, a także fotowoltaiką.

Aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji, jakie oferują pompy ciepła, należy dopasować model urządzenia zarówno do metrażu domu, jak i preferencji użytkowników.

Pompa ciepła w domu – czy wystarczy, żeby efektywnie go ogrzać?

Wydajność nowoczesnych pomp ciepła ustala się za pomocą tzw. współczynnika wydajności grzewczej (COP). Jest to stosunek ilości ciepła uzyskanego w skraplaczu pompy do zużytej energii napędowej. COP zależy przede wszystkim od budowy pompy ciepła, ale także od pożądanej temperatury. Nie bez znaczenia jest również ta, która panuje w tzw. źródle dolnym.

Przykład:

współczynnik COP jest równy 4, co oznacza, że z każdej kilowatogodziny energii elektrycznej zużytej do napędu pompy, można uzyskać 4 kWh ciepła.

Rodzaje pomp ciepła – co masz do wyboru?

Obecnie na rynku wyróżnia się trzy typy pomp ciepła, które różnią się między sobą dolnym źródłem pobierania energii.

 • Pompy wodne – ich działanie opiera się na wykorzystaniu wody jako dolnego źródła energii. Może to być zarówno woda ze stawu, jeziora, rzeki, jak i studni. Takie urządzenie może efektywnie ogrzać nawet duży budynek. Niestety trzeba wziąć pod uwagę dość złożony proces podłączenia takiej pompy, co może zwiększyć koszty inwestycji.
 • Pompy gruntowe – w tym przypadku energia do działania urządzenia jest czerpana z gruntu. Takie pompy są wyjątkowo wydajne i mogą funkcjonować przez cały rok, nie tylko jako główne źródło ogrzewania, ale i podgrzanej wody użytkowej. Do pomp gruntowych są wykorzystywane kolektory poziome lub pionowe, umieszczane w ziemi na odpowiedniej głębokości
 • Powietrzne pompy ciepła – to modele łatwe w montażu, a energię pobierają bezpośrednio z powietrza ze swojego otoczenia. Największą efektywność osiągają latem i jesienią, a przy bardzo niskich temperaturach ich wydajność maleje. W związku z tym pompy ciepła powietrzne często łączy się z innymi źródłami jak np. kotły gazowe czy olejowe. Na rynku pojawiają się już jednak nowoczesne pompy zasilane powietrzem, które potrafią samodzielnie ogrzać cały dom.

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła w skali roku

Przy domu o metrażu 200 m2 koszty ogrzewania pompą w skali roku wynoszą średnio 1500–2000 zł. Ta kwota obejmuje również podgrzanie ciepłej wody użytkowej czy zużycie prądu.

Ogrzanie podobnego budynku instalacją gazową to dla porównania ok. 3000 zł rocznie, a elektryczną nawet 6000 zł.

Pompa ciepła do domu – co jest ważne przy jej zakupie?

Poza rodzajem urządzenia, parametrami użytkowymi czy wydajnością jego pracy, przy zakupie warto zwrócić uwagę na:

 • głośności pracy pompy,
 • czytelny i intuicyjny panel obsługi,
 • możliwość połączenia centrali z internetem (możliwość zdalnego sterowania z poziomu telefonu).

Najważniejsze jednak to upewnić się, czy wybrany przez ciebie model spełnia obowiązujące normy dla pomp ciepła i otrzymał stosowne certyfikaty. Skomplikowany montaż także może wpłynąć na twoją decyzję zakupową.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Na pompę ciepła decydują się czasem także osoby, które chcą zmodernizować system izolacji domu czy wyremontować kotłownię. Jak wygląda efektywność i opłacalność poszczególnych typów takich urządzeń?

Pompy typu powietrze-woda jako źródło ciepła wykorzystują powietrze z zewnątrz. Nie wymagają zatem żadnego dolnego źródła ciepła w formie gruntowych kolektorów czy pionowych sond. Nowoczesne pompy mogą uzyskać ciepło nawet z bardzo zimnego powietrza (do -20oC). Pomimo tego, im bardziej spada temperatura na zewnątrz, tym bardziej zmniejsza się efektywność i moc cieplna pompy. To właśnie z tego powodu stosuje się niekiedy dodatkowe źródło ciepła.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie zmiany systemu ogrzewania domu, weź pod uwagę następujące aspekty:

 • jeżeli obecnie ogrzewasz budynek kotłem opalanym gazem lub olejem, pompa ciepła będzie lepszym rozwiązaniem – przede wszystkim ze względów ekologicznych i ekonomicznych,
 • pompa efektywne ogrzeje budynek, jeżeli system grzewczy nie wymaga zbyt wysokiej temperatury zasilania (większej niż 60oC). Jeśli nie, będziesz musiał kupić pompę wysokotemperaturową, która może okazać się kosztowna w eksploatacji,
 • pompa ciepła powietrze-woda będzie idealnym źródłem ciepła, jeśli twoja działka jest niewielkich rozmiarów,
 • gdy nie zamierzasz całkowicie modernizować systemu grzewczego, możesz zdecydować się na pompę ciepła, jako dodatkowe źródło ciepła współpracujące z już istniejącą instalacją.

Ogrzewanie pompą ciepła – najważniejsze zalety i wady

Ci, którzy decydują się na pompy ciepła w domach, szczególnie cenią sobie niskie koszty ogrzewania i inne związane z tym oszczędności. Dzięki tego typu urządzeniom można zaoszczędzić także sporo czasu i miejsca. Dbanie o stały dostęp paliwa i konieczność jego składowania nie dotyczą korzystania z nowoczesnych pomp ciepła. Jeśli się na nie zdecydujesz, aktywnie przyczynisz się do ochrony środowiska ze względu na wysoką energooszczędność poszczególnych modeli.

Nie oznacza to, że pompy ciepła nie mają żadnych mankamentów, które mogą utrudnić ich efektywne wykorzystanie. Jednym z nich są na pewno wysokie koszty początkowe tej inwestycji. Generuje je m.in. konieczność zastosowania automatyki do regulacji ogrzewania podłogowego, które swoją drogą bardzo dobrze współpracuje z pompami.

Ile kosztuje pompa ciepła do ogrzewania domu? Wszystko zależy od wybranego przez ciebie rodzaju urządzenia. Obecne ceny rynkowe wahają się od 25 tys. do 80 tys. zł. Ten parametr będzie z pewnością jednym z najważniejszych podczas wyboru źródła ciepła do domu. Ten minus rekompensują jednak niskie koszty ogrzewania w skali roku.

Co więcej, jeśli zdecydujesz się na pompę gruntową, musisz wygospodarować wystarczającą przestrzeń na montaż kolektora w ziemi, który powinien mieć jednocześnie dostęp zarówno do światła słonecznego, jak i deszczówki. Poza tym powinieneś zwrócić uwagę na poziom hałasu emitowanego przez pompy powietrzne, który w niektórych sytuacjach może być naprawdę uciążliwy.

Nowoczesna pompa ciepła – ogrzewanie domu z dofinansowaniem

Choć inwestycja w pompę ciepła stanowi duży jednorazowy wydatek, zainteresowani mogą skorzystać z programów dofinansowujących zarówno sam zakup urządzenia, jak i jego montaż. To m.in.:

 • Czyste Powietrze – dotacja na wymianę źródła ciepła na pompę powietrze/woda do 20 tys. zł,
 • Moje Ciepło – dofinansowanie do 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła oraz do 7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła,
 • Mój Prąd 4.0 – dofinansowania na magazyny ciepła w formie pomp ciepła typu powietrze/woda oraz bufory i zasobniki c.w.u. zasilane pompą do 5 tys. zł.

Wciąż zastanawiasz się, czy warto zainwestować w takie urządzenie? Jeśli szukasz optymalnego rozwiązania grzewczego do swojego domu, zwróć się o pomoc do specjalisty w tej dziedzinie. Nie dość, że pomoże ci określić, czego potrzebujesz, to jeszcze wskaże najbardziej atrakcyjne rozwiązania na rynku. Jeśli zniechęcają cię formalności, zdaj się na nas! W DUNEKO Polska Sp. z o.o. możesz liczyć na kompleksową obsługę w zakresie pozyskania dofinansowania.

Dofinansowanie na pompę ciepła? Z Duneko to możliwe!

Jesteśmy ekspertami w dziedzinie dofinansowania. Na bieżąco, każdego dnia pracujemy z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znamy warunki rządowych dotacji na pompę ciepła i realizujemy wnioski lepiej niż ktokolwiek inny. Nie doradzamy, wypełniamy za Ciebie wniosek i realizujemy dofinansowanie. To nasza specjalność i gwarancja skuteczności.

Doskonały dobór mocy – gwarancja żywotności. Duneko specjalizuje się w doskonałym doborze pompy ciepła poprzez precyzyjny audyt inżynierski. Dzięki idealnemu doborowi, autorskim rozwiązaniom algorytmicznym dopasowanym do konkretnych mostów cieplnych i przewodnictwa cieplnego konkretnych rozwiązań budowlanych, dobieramy urządzenie, które będzie pracowało w odpowiedniej dla siebie wydajności grzewczej. Dzięki temu, żywotność kompresora, systemu chłodzącego oraz czujników pozostaje niezachwiana, a Ty możesz cieszyć się pompą ciepła na lata. Dzięki doskonałemu doborowi, możemy zaoferować najdłuższą rynkową gwarancję.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *