Powietrzna pompa ciepła 16 kW – zużycie prądu i wpływ na rachunki
W przypadku urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła, kluczowe znaczenie ma ich wpływ na ogólne koszty eksploatacyjne gospodarstw domowych. Wiele osób, zastanawiających się nad ich zakupem i montażem, obawia się, że korzystanie z nich będzie bardzo drogie. Przekonaj się, ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 16 kW i dowiedz się, jak w łatwy sposób to obliczyć.
Od czego zależy zużycie prądu przez pompę powietrzną?
To, ile prądu zużywa pompa ciepła, zależy przede wszystkim od powierzchni, którą musi ogrzać. Duże znaczenie ma także stan techniczny budynku, a dokładniej to, czy jest on ocieplony. W przypadku domów energooszczędnych, w których zastosowano materiały wysokiej jakości, zużycie będzie zdecydowanie niższe. Oceniając zużycie energii elektrycznej, trzeba wziąć pod uwagę także liczbę domowników, a także zapotrzebowanie na ciepło oraz wodę użytkową.
Ile prądu zużywa pompa ciepła o mocy 16 kW?
Aby obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła, niezbędna jest znajomość współczynnika SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance).
Współczynnik SCOP określa stosunek energii dostarczonej do ogrzewania domu do ilości zużytego w ciągu roku prądu. |
Aby obliczyć współczynnik SCOP, można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów. Najczęściej oscyluje on w granicach 3,5–4.
Do obliczeń przyjęto, że pompa ciepła ogrzewa dom energooszczędny o powierzchni 150 m2, który jest zamieszkiwany przez 4-osobową rodzinę. Roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania budynku oraz wody użytkowej to 15 000 kWh. Pompa ciepła ma współczynnik SCOP na poziomie 4. W ciągu roku zużyje więc 3750 kWh. Teraz wystarczy pomnożyć otrzymany wynik przez aktualną cenę energii elektrycznej. Jej wysokość zależy głównie od dostawcy prądu, ale do celów obliczeniowych należy przyjąć, że 1 kWh prądu to koszt 85 groszy.
Ile prądu zużywa więc pompa ciepła?
Ogrzanie domu o powierzchni 150 m2 oraz wytworzenie wody użytkowej kosztuje niecałe 3200 zł rocznie. W przeliczeniu na poszczególne miesiące korzystanie z pompy ciepła to wydatek rzędu około 270 zł. |
Jak skutecznie zmniejszyć zużycie prądu przez pompę ciepła?
Obecnie pompy ciepła są jednymi z najtańszych w eksploatacji metodami ogrzewania budynków. Koszty ich utrzymania są zdecydowanie niższe niż w przypadku kotłów na węgiel czy drewno. Istnieją skuteczne sposoby na to, aby ograniczyć zużycie prądu przez pompę ciepła, dzięki czemu korzystanie z niej będzie jeszcze efektywniejsze i bardziej ekonomiczne. Oprócz zastosowania wysokiej jakości izolacji termicznej warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Prąd wytworzony z promieniowania słonecznego może posłużyć do zasilania pompy ciepła. Energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł nie generuje dodatkowych kosztów.
Pompy ciepła wyróżniające się wysoką efektywnością energetyczną, a także instalacje fotowoltaiczne są dostępne w ofercie firmy DUNEKO. Stawiając na nowoczesne metody ogrzewania oraz pozyskiwania prądu, zadbasz nie tylko o domowy budżet, ale także środowisko naturalne. Odnawialne źródła energii są przyszłością, dlatego warto się na nie zdecydować jak najszybciej.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.