Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

instalacja podłączona

Jaka pompa ciepła do domu 120 m2? Na co zwrócić uwagę?

Aby pompa ciepła mogła znacząco obniżać koszty ogrzewania w gospodarstwach domowych, kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy. Jaka pompa do wytwarzania ciepła będzie odpowiednia do domu o powierzchni 120 m2? W poniższym artykule znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na to oraz inne ważne pytania dotyczące pomp ciepła. Zapraszamy!

Moc pompy ciepła – najważniejszy czynnik wpływający na wybór pompy

Co do zasady, im wyższa jest moc sprzętu, tym więcej ciepła jest w stanie dostarczyć, dzięki czemu może obsłużyć dom o większym metrażu. Jednak jak obliczyć, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla naszego domu? W tym celu najczęściej wykonuje się konkretne działanie: mnożenie powierzchni budynku przez średnie zapotrzebowanie cieplne w danym gospodarstwie domowym na metr kwadratowy.

Obliczanie mocy pompy – wzór

Wzór na moc pompy prezentuje się następująco:

P = S × Z

P – pożądana moc pompy ciepła.

S – powierzchnia domu.

Z – zapotrzebowanie na ciepło na metr kwadratowy.

Na przykład dla domu o powierzchni 120 m2 z zapotrzebowaniem cieplnym na poziomie 70 W/m2 równanie przyjmuje poniższą formę:

120 m2 × 70 W/m2 = 8400 W, czyli 8,4 kW

Zapotrzebowanie na ciepło a wybór pompy ciepła

Określenie pożądanej mocy urządzenia grzewczego nie jest możliwe bez poznania zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. Jakie czynniki wpływają na to zapotrzebowanie? Są to:

  • izolacja termiczna budynku – wysoka jakość izolacji ścian, dachu, podłóg oraz okien i drzwi ogranicza utratę ciepła. Zatem im lepsza jest izolacja, tym bardziej spada zapotrzebowanie na ciepło;
  • sprawna wentylacja – systemy wentylacyjne, szczególnie rekuperacyjne, czyli z odzyskiem ciepła, redukują potrzebę dodatkowego ogrzewania;
  • zastosowanie jakościowych materiałów budowlanych – masa i właściwości termiczne materiałów budowlanych również do pewnego stopnia wpływają na zapotrzebowanie cieplne obiektu. Ciężkie materiały, takie jak beton czy cegła, akumulują ciepło, uniemożliwiając jego ucieczkę z budynku;
  • lokalizacja – klimat panujący w danym regionie ma istotne znaczenie dla zapotrzebowania na ciepło. W chłodniejszych i wietrznych regionach zapotrzebowanie zwykle jest wyższe;
  • architektura budynku – budynki o kompaktowej bryle zatrzymują więcej ciepła niż te o skomplikowanej strukturze;
  • styl życia i preferencje mieszkańców – preferencje mieszkańców w zakresie optymalnej temperatury powietrza i wody użytkowej ogrzewanych pompą ciepła przekładają się bezpośrednio na wartość zapotrzebowania na ciepło.
Jaka pompa ciepła do domu 120 m2?Pompa ciepła musi pokrywać zapotrzebowanie cieplne danego gospodarstwa domowego, określone na podstawie szczegółowej analizy kształtujących go czynników. Wartość zapotrzebowania cieplnego mnoży się przez powierzchnię budynku, a wynikiem jest pożądana moc pompy ciepła.

Pompa ciepła do domu 120 m2 – postaw na energooszczędność

Na dłuższą metę inwestycja w pompę ciepła bezsprzecznie jest opłacalna, jednak trzeba wybrać model o odpowiednich parametrach. Warto bowiem pamiętać, że o opłacalności decyduje nie tylko cena zakupu sprzętu, ale także późniejszy koszt eksploatacji. Kluczowym aspektem jest energooszczędność, wpływająca nie tylko na obniżenie bieżących rachunków za energię, ale także zmniejszająca ślad węglowy danego gospodarstwa domowego. Z największą efektywnością pracują pompy o klasie energetycznej A+++. Właśnie takie urządzenia oferujemy naszym klientom.

Energooszczędność stanowi kluczową kwestię również dlatego, że tylko użytkownicy inwestujący w wydajny sprzęt kwalifikują się do programów dofinansowania z programów rządowych czy lokalnych. W tym miejscu warto wspomnieć, że wspieramy naszych klientów w procesie uzyskiwania takich dotacji. Mamy 100% skuteczności w ubieganiu się dofinansowania w wysokości do 55 600 zł.

Znaczenie termomodernizacji

Termomodernizacja budynku prowadzi do maksymalizacji efektywności działania pompy ciepła, ponieważ wpływa na redukcję zapotrzebowania na ciepło. Poprawa izolacji termicznej budynku zmniejsza bowiem straty ciepła, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania, jednocześnie zwiększając komfort życia w danym budynku. Nie bez powodu są dziś dostępne liczne dofinansowania termomodernizacji budynków – między innymi z programu Czyste Powietrze. Działania termomodernizacyjne to między innymi:

  • docieplenie elewacji z wykorzystaniem takich materiałów jak styropian czy wełna mineralna;
  • wymiana okien i drzwi – stare, nieszczelne okna i drzwi to główne źródła utraty ciepła;
  • ocieplenie poddasza lub stropu – ciepło najczęściej ucieka do góry, więc warto dobrze zabezpieczyć ten obszar domu;
  • zastosowanie rekuperacji – systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła umożliwiają odzyskiwanie większości ciepła uciekającego z budynku przez system wentylacyjny;
  • modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej – stare instalacje centralnego ogrzewania mogą być niewystarczająco efektywne. Warto rozważyć ich modernizację lub wymianę na bardziej wydajne;
  • zastosowanie fotowoltaiki – panele słoneczne efektywnie wspomagają pompę ciepła, obniżając koszty pozyskiwania prądu.

Przeprowadzenie termomodernizacji przed instalacją pompy ciepła to sposób na wykorzystanie tego urządzenia w najbardziej efektywny sposób. Dzięki temu możliwy jest szybszy zwrot z inwestycji za sprawą niższych rachunków za energię elektryczną. Ponadto jakościowa termomodernizacja wraz z montażem pompy ciepła podnoszą istotnie wartość nieruchomości. Optymalnym rozwiązaniem jest uwzględnienie termoizolacji i montażu pompy ciepła już na etapie projektowania domu. W ten sposób uzyskuje się najwyższą korzyść finansową i największą wygodę.

Rekomendowane pompy ciepła do Twojego domu

Ugruntowana pozycja naszych pomp ciepła na krajowym rynku to fakt. Potwierdzają go liczne rekomendacje autorytetów w dziedzinie nauki i kultury oraz – co nawet ważniejsze – zadowolonych klientów. Aktualnie nasza firma plasuje się w TOP 3 instalatorów pomp ciepła w Polsce!

Nasze produkty zdobyły uznanie w środowiskach eksperckich, między innymi w oczach Profesora dr. hab. Andrzeja J. Nowaka, a także wśród użytkowników ceniących sobie niezawodność, wydajność i estetykę urządzeń grzewczych. Możemy się pochwalić licznymi certyfikatami (w tym Eurovent), otrzymaliśmy też wiele nagród branżowych. Stawiamy bowiem przede wszystkim na jakość i innowacje. Nasze pompy ciepła mają doskonałe parametry techniczne i są objęte najdłuższym okresem gwarancji w Polsce! Współpraca z renomowanymi instytucjami badawczymi i technologicznymi pozwala nam stale udoskonalać ofertę, co z kolei przekłada się na rosnące zadowolenie i zaufanie klientów.

Wybór pompy ciepła do domu nie musi być wielkim wyzwaniem. Urządzenie do wytwarzania ciepła do domu 120 m2 powinno mieć moc zaspokajającą zapotrzebowanie cieplne całego obiektu. Moc wyliczysz, mnożąc powierzchnię domu przez zapotrzebowanie cieplne. Wiesz już, że określając to zapotrzebowanie, musisz uwzględnić stan wentylacji oraz izolacji termicznej budynku, lokalizację Twojego domu, a nawet preferencje mieszkańców. W celu dokonania dokładnych obliczeń zapraszamy do współpracy z naszym wykwalifikowanym zespołem. Wykorzystujemy do tego innowacyjny algorytm doboru mocy pompy ciepła.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *