Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Jedno fazowa czy trójfazowa

Pompa ciepła jednofazowa czy trójfazowa – którą wybrać?

Pompy ciepła mogą być zasilane prądem jednofazowym lub trójfazowym. Jest to bardzo ważna kwestia, którą trzeba uwzględnić podczas wyboru takiego urządzenia. Która pompa ciepła będzie lepszym rozwiązaniem do Twojego gospodarstwa domowego? Poznaj najważniejsze różnice i przekonaj się, którą z nich warto wybrać.

Jednofazowa pompa ciepła – co powinieneś o niej wiedzieć?

Pompa ciepła jednofazowa to urządzenie, które korzysta z napięcia do 230 V, a jego maksymalny przesył energii elektrycznej to 6 kWp. Tego rodzaju instalacje stosuje się w miejscach, w których występuje zrównoważone zużycie prądu i wszędzie tam, gdzie nie korzysta się z wielu urządzeń elektrycznych w tym samym czasie – można je spotkać głównie w domach jednorodzinnych o mniejszej powierzchni. Może jednak okazać się, że w takim miejscu montaż wybranej pompy ciepła nie jest możliwy ze względu na to, że będzie stanowiła zbyt duże obciążenie faz.

Czym jest trójfazowa pompa ciepła?

Pompa ciepła trójfazowa może być podpięta do zasilania o maksymalnym napięciu 400 V. Taka instalacja sprawdzi się doskonale w miejscach, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także potrzebna jest lepsza ochrona przed przepięciami. Układ trójfazowy może być złożony nawet z pięciu obwodów.

Trójfazowa pompa ciepła jest droższa od jednofazowej, jednak wyróżnia się lepszą wydajnością. W efekcie koszty jej eksploatacji mogą być niższe.

Pompa ciepła jednofazowa czy trójfazowa – która będzie lepszym rozwiązaniem?

Nie wiesz, czy pompa ciepła jednofazowa, czy trójfazowa będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem?

Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Trójfazowe pompy ciepła sprawdzą się doskonale tam, gdzie występuje duże zapotrzebowanie na energię. Są także stabilniejsze w trudniejszych warunkach. Z kolei jednofazowa pompa ciepła jest zdecydowanie tańsza.

Masz jednofazową instalację, którą chcesz zmienić na trójfazową? Możesz to zrobić bez większego problemu. W tym przypadku niezbędne jest przeprowadzenie modernizacji takich elementów, jak przewody, gniazdka, rozdzielniki oraz wyłączniki. Muszą one bowiem zostać przystosowane do nowych warunków pracy – dzięki temu będziesz mógł bez problemu korzystać z trójfazowej pompy ciepła, a także z innych urządzeń.

Musisz jednak wiedzieć, że instalacja trójfazowa nie jest pozbawiona wad. Jeśli jedna z faz zaniknie np. w wyniku awarii sieci, to podłączone do niej urządzenia, takie jak pompy ciepła, przestaną działać. Jeśli więc zamieszkujesz region, w którym często występują tego rodzaju problemy z dostępem do prądu, raczej postaw na urządzenia jednofazowe. Pamiętaj jednak, że nie jest to regułą, gdyż w większości gospodarstw domowych lepiej zainstalować trójfazową pompę ciepła.

Wybierając urządzenia grzewcze, stawiaj na produkty wysokiej jakości charakteryzujące się niezawodnością. Takie pompy ciepła znajdziesz w ofercie firmy DUNEKO. Sprawdź dostępne w niej modele i wybierz urządzenie spełniające Twoje potrzeby.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *