Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pellet do opalania

Pellet czy pompa ciepła? Plusy i minusy obu rozwiązań

Jeśli planujesz zbudować swój dom marzeń, jednym z dylematów, przed którym staniesz, będzie wybór systemu ogrzewania. Na twoją decyzję z pewnością wpłynie sam koszt zakupu urządzenia grzewczego, jak i jego eksploatacja. Nie zapominaj jednak o swoim komforcie termicznym i ochronie środowiska naturalnego. Czy da się to wszystko pogodzić? Sprawdź, czym różnią się dwa z popularniejszych rozwiązań na rynku, a więc pompy ciepła i piece na pellet.

Jak działa ogrzewanie pompą ciepła?

Pompa wykorzystuje do swojej pracy odnawialne źródła energii. W praktyce pobiera ją z otoczenia, a konkretnie z powietrza, wody lub ziemi (w zależności od typu urządzenia). Później kieruje ona energię cieplną do instalacji grzewczej w budynku za pomocą specjalnego czynnika roboczego.

To wyjątkowo energooszczędne rozwiązanie, ponieważ pompa ciepła w aż 75% jest zasilana energią z zasobów naturalnych, a tylko w 25% energią elektryczną.

Zużycie prądu przez pompę można jednak ograniczyć – wystarczy połączyć urządzenie z instalacją solarną (fotowoltaiką). Dzięki temu pompa jest zasilana bezpłatną energią i staje się niemal bezkosztowym źródłem ciepła.

Popularność pomp ciepła do ogrzewania budynków wynika także z możliwości uzyskania wysokiego komfortu cieplnego, ale także wygody korzystania z urządzenia. Nowoczesne pompy są właściwie bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Na drugiej szali są jednak koszty zakupu oraz instalacji takiego źródła energii cieplnej, które wiążą się ze znacznym wydatkiem (już na samym początku). Warto jednak zaznaczyć, że to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji, jeśli chodzi o budowę domu. Szacuje się, że koszty poniesione na zakup i montaż pompy ciepła zwracają się średnio po ok. 6 latach.

Nie należy także zapominać o możliwościach uzyskania dofinansowania z rozmaitych programów wspomagających zakup nowoczesnego i ekologicznego urządzenia grzewczego. Obecnie są to:

 • Czyste Powietrze – dotacja na wymianę źródła ciepła na pompę powietrze/woda do 20 tys. zł,
 • Moje Ciepło – dofinansowanie do 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła oraz do 7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła,
 • Mój Prąd 4.0 – dofinansowania na magazyny ciepła w formie pomp ciepła typu powietrze/woda oraz bufory i zasobniki c.w.u. zasilane pompą do 5 tys. zł.

Samo ogrzewanie domu pompą ciepła generuje niewielkie koszty w porównaniu z innymi systemami. Klasa efektywności energetycznej pompy ciepła plug in DHP Premium to A++, natomiast wskaźnik COP, czyli jej moc grzewcza, kształtuje się następująco:

 • 12kW / 4,76 przy A7 / W35,
 • 9,0 kW / 3,78 przy A2 / W35,
 • 7,6 kW / 3,15 przy A7 / W35,
 • 7,0 kW / 3,01 przy A15 / W35.

Zalety montażu pomp ciepła

Należy podkreślić, że pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne. Może posłużyć nie tylko do ocieplenia pomieszczeń, ale także do podgrzania wody użytkowej. Z powodzeniem wykorzystasz ją także jako alternatywę dla klimatyzatora, kiedy latem zechcesz ochłodzić powietrze w domu.

Do najważniejszych zalet pomp ciepła można zatem zaliczyć:

 • energooszczędność,
 • ekologię – w trakcie pracy pompa nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji, np. dwutlenku węgla. Korzysta za to z odnawialnych źródeł energii,
 • komfort użytkowania – pompa jest oparta o całkowicie zautomatyzowany i bezobsługowy system działania,
 • bezpieczeństwo – nie ma ryzyka pożaru czy zaczadzenia,
 • niewielkie koszty eksploatacji,
 • opcję montażu zarówno w nowym budownictwie, jak i starszym,
 • prosty i nieskomplikowany montaż,
 • stosunkowo niewielkie wymiary urządzenia (zwłaszcza przy powietrznej pompie ciepła),
 • sprawny zwrot z inwestycji,
 • szansę na skorzystanie z dofinansowania.

Czy można coś zarzucić pompom ciepła?

Decydując się na stworzenie lub modernizację dotychczasowego systemu ogrzewania, musisz wiedzieć, że pompy ciepła mają także kilka mankamentów. Są to:

 • dość wysokie koszty początkowe, jeśli chodzi o zakup urządzenia i jego montaż,
 • uzależnienie od energii elektrycznej,
 • ryzyko obniżenia wydajności urządzenia przy niskich temperaturach, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na tańszy model pompy,
 • konieczność połączenia pompy z innym systemem ogrzewania dla osiągnięcia jej maksymalnej wydajności.

Pellet źródłem ciepła

Pellet to paliwo powstałe z biomasy o stałej formie. Na rynku można go zwykle spotkać w postaci granulek. Jest wytwarzany na bazie sprasowanych trocin i wiórów drzewnych. Obecnie jest uznawany za jedno z najbardziej efektywnych i opłacalnych źródeł ciepła w systemie grzewczym.

W budownictwie jednorodzinnym często stosuje się specjalne kotły na pellet, dzięki którym można ogrzać cały dom. Urządzenie to musi być jednak wyposażone w stosowne filtry redukujące ilość gazów powstających w trakcie spalania opału. Podobnie jak pompy ciepła, pellet uchodzi za ekologiczny sposób ogrzewania.

Kocioł pelletowy – najważniejsze zalety

Dostępne na rynku piece na pellet to w pełni zautomatyzowane urządzenia. Włącza się je za pomocą jednego przycisku i w ciągu niemal kilku minut można cieszyć się ciepłem w każdym pomieszczeniu. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, co przekłada się na nieskomplikowany i tani montaż.

Najważniejsze cechy systemu grzewczego działającego na bazie pelletu to przede wszystkim:

 • czystość – za sprawą poręcznej formy granulatu,
 • ekologia – spalanie biomasy nie generuje żadnych substancji szkodliwych dla środowiska,
 • biodegradowalność – popiół ze spalania pelletu można stosować jako nawóz,
 • prostota obsługi urządzenia,
 • efektywność działania zarówno w nowym, jak i starym budownictwie,
 • estetyka urządzenia i niewielki rozmiar,
 • wydajność niezależna od temperatury panującej na zewnątrz.

Minusy ogrzewania pelletem

Do wad związanych z ogrzewaniem domu w ten sposób zalicza się:

 • wysokie ceny pelletu wysokiej jakości, który zapewnia wspomnianą efektywność ogrzewania,
 • konieczność uzupełniania pelletu oraz czyszczenia pieca co kilka dni (to warunek bezawaryjnej pracy kotła),
 • wysoki koszt urządzenia – nowoczesne kotły,
 • wymóg dysponowania znaczną przestrzenią w celu postawienia tam urządzenia,
 • konieczność regularnej konserwacji pieców.

Pompa ciepła vs. pellet – co się bardziej opłaca?

System ogrzewania budynku wymaga poniesienia znacznych kosztów, dlatego przemyślany wybór źródła ciepła w domu ma duże znaczenie. Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł na pellet wydają się równie efektywnymi i komfortowymi rozwiązaniami. Jak zatem dokonać wyboru?

Trzeba zauważyć, że nowoczesne pompy ciepła to tańsze i bardziej wydajne urządzenia. Mimo wszystko roczny koszt ogrzewania pelletem jest wyższy, ze względu na konieczność zakupu konkretnego opału wysokiej jakości. Pompa ciepła jest zdecydowanie tańsza, ponieważ do działania wykorzystuje zasoby naturalne. Co więcej, koszty eksploatacji pompy ciepła można jeszcze dodatkowo obniżyć, łącząc ją np. z panelami fotowoltaicznymi.

Pompa ciepła nie wymaga właściwie żadnej obsługi. Kocioł pelletowy również jest w znacznym stopniu zautomatyzowany, jednak wymaga regularnych przeglądów, czyszczenia, a także uzupełniania paliwa. Przy ogrzewaniu na pellet musisz także wygospodarować w budynku odpowiednią przestrzeń na komin spalinowy i kotłownię. Ten problem nie dotyczy pomp ciepła.

Za nowoczesnymi pompami przemawia także ich wielofunkcyjność. Urządzenia te nie tylko pozwolą ci na ogrzewanie domu jesienią i zimą, ale podgrzeją wodę do użytku czy schłodzą wnętrze w upalne dni (działając na zasadzie klimatyzatora).

Ostateczny wybór zależy od ciebie, jednak warto mieć na uwadze liczne możliwości dofinansowania zakupy pompy ciepła, np. w ramach programu Czyste Powietrze. Aby uzyskać podobne wsparcie przy piecu na pellet, musisz natomiast spełnić odpowiednie warunki. Nasza firma DUNEKO Polska Sp. z o.o. gwarantuje ci kompleksową obsługę w kwestii pozyskania dofinansowania. Skutecznie działamy w twoim imieniu i pomagamy m.in. w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *