Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa 10 kw

Pompa ciepła 10 kW – zużycie prądu pod kontrolą

Jeśli chodzi o wydajność pomp ciepła typu powietrze-woda, najlepszymi parametrami odznaczają się urządzenia o mocy 10 kW. Inaczej niż w przypadku pomp gruntowych, pobierają one energię cieplną nawet z bardzo zimnego powietrza. W ten sposób można ogrzać dom o dużym metrażu. Ile prądu zużywa pompa ciepła 10 kW? Dowiedz się o niej więcej!

Zapotrzebowanie na energię cieplną – czym jest wskaźnik Ep?

Obecnie pompy ciepła pojawiają się najczęściej w budynkach, które wzniesiono zgodnie z aktualnymi standardami i wymogami energetycznymi. Ep to wskaźnik, dzięki któremu można określić, jakie będzie zużycie prądu przez pompę. Inaczej mówiąc, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wartość tego parametru zmniejsza się w momencie, gdy rosną wspomniane standardy energetyczne obiektu.

Warto podkreślić, że jeszcze kilkanaście lat temu poziom Ep oscylował wokół 120–150 kWh/m2. Dzisiaj norma WT2021 nakłada maksymalny limit zapotrzebowania na ciepło na poziomie 70 kWh/m2 w ciągu roku. Jeśli chcesz starać się o dofinansowanie na zakup pompy ciepła, limit zapotrzebowania dla budynku w 2023 roku wynosi 55 kWh/m2.

Ogrzewanie pompą ciepła 10 kW – na jakim metrażu będzie efektywna?

Jeżeli nie możesz zweryfikować wartości wskaźnika Ep, możesz wykorzystać tzw. audyt energetyczny. Otrzymasz po nim świadectwo energetyczne, dzięki któremu poznasz dokładne zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jest to istotne, ponieważ tylko wiarygodna wartość pozwoli ci dobrać odpowiednią moc pompy ciepła. Gdy zdecydujesz się na 10 kW przy niedokładnych obliczeniach, ogrzewanie, które miało pomóc, może przysporzyć ci szereg problemów.

Przewymiarowana pompa ciepła może także sprawiać kłopoty techniczne. W takim przypadku będzie dochodzić do częstego włączania się i wyłączania jej sprężarki próbującej sprostać zbyt dużej powierzchni do ogrzania. Stąd z kolei już blisko do awarii i szybszej eksploatacji urządzenia.

Jak prawidłowo obliczyć wskaźnik Ep?

Jeśli chcesz ocenić, ile prądu zużyje pompa ciepła i czy moc 10 kW będzie adekwatna do twojej przestrzeni, podziel moc urządzenia przez wskaźnik Ep, np.:

 • Pompa ciepła ma moc 10 kW (10000 W).
 • Wartość wskaźnika Ep z charakterystyki energetycznej to 65 kWh/m2/rok.
 • Pompa ciepła sprawdzi się w domu o powierzchni 10000/65, a więc 154 m2.

Ważne!

Jeśli chcesz wykorzystać pompę ciepła także do podgrzewania wody, powinieneś wybrać moc większą o ok. 250 W w przeliczeniu na każdego członka rodziny.

Koszty eksploatacji przy pompie ciepła 10 kW

Aby sprawdzić, ile będzie kosztować korzystanie z pompy ciepła 10 kW w skali roku, musisz znać wydajność konkretnego urządzenia. Producenci określają ją za pomocą kilku wskaźników:

 • COP (Coefficient Of Performance) – wskazuje stosunek między energią cieplną produkowaną w danych warunkach przez pompę ciepła a energią elektryczną. COP podaje się dla konkretnej temperatury;
 • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – to niemal to samo, co COP, jednak w perspektywie sezonowej, z uwzględnieniem różnic temperatur powietrza atmosferycznego.

Do wyliczenia kosztów obliczeń użytkowania pompy ciepła 10 kW możesz wykorzystać następujące parametry:

 • moc urządzenia: 10 kW (10000 W),
 • SCOP pompy ciepła: 4, a więc:

sezonowe zużycie energii elektrycznej: 10000/4 = 2500 kWh

 • średni koszt 1 kWh w Polsce to obecnie 0,77 zł, a więc:

łączny koszt użytkowania pompy ciepła w sezonie: 2500 x 0,77 = 1925 zł

Pompa ciepła 10 kW – najczęściej zadawane pytania

 • Ile kosztuje pompa ciepła 10 kW? Pompa ciepła o mocy 10 kW wysokiej jakości może kosztować ok. 45 000–50 000 zł. To koszt pompy powietrznej, która nie wymaga żadnych dodatkowych działań przy instalacji np. odwiertów, jak przy pompach gruntowych. Ta ostatnia o mocy 10 kW może kosztować nawet 100 000 zł.
 • Czy pompa ciepła 10 kW będzie odpowiednia domu 180 m2?

Pompę ciepła należy dobierać do budynku na podstawie jego zapotrzebowania na ciepło. Metraż nie jest zatem pierwszorzędnym kryterium w tej kwestii. Jeżeli wskaźnik COP domu to np. 55–60 kWh/m2/rok, to pompa ciepła o mocy 10 kW powinna efektywnie ogrzewać jego wnętrze.

 • Jak dużo prądu zużywa pompa ciepła 10 kW?

To zależy od zapotrzebowania na ciepło oraz od sprawności konkretnego urządzenia. Można oszacować, że pompa o mocy 10 kW w ciągu roku zużyje nie więcej niż 3000 kWh prądu.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *