Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile prądu zużywa rocznie pompa ciepła?

Ile prądu zużywa rocznie pompa ciepła? Dowiedz się koniecznie!

Z powodu ciągle rosnącej inflacji, opłaty za użytkowanie energii elektrycznej ciągle rosną, co zmusza nas do oszczędności. Jesteś więc zapewne ciekaw, ile prądu zużyje pompa ciepła w ciągu roku. Jeżeli zależy Ci na tym, aby ograniczyć zużycie prądu przez pompę i zaoszczędzić nieco środków finansowych – ten artykuł jest właśnie w sam raz dla Ciebie. Serdecznie zachęcamy Cię zatem do jego lektury.

Ile prądu zużywa rocznie pompa ciepła?

Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie, czy ten rodzaj odgrzewania budynku jest opłacalny. Pompy ciepła cechuje niezwykła efektywność, która może z powodzeniem obniżyć koszt ogrzewania. W określeniu stopnia zużycia prądu przez nie bardzo pomocne będzie z pewnością poznanie współczynnika COP. Określa on ilość zużytej energii cieplnej, która została wykorzystana do ogrzewania domu, przy uwzględnieniu rocznego zużycia energii elektrycznej. W przypadku pompy ciepła współczynnik COP wynosi od 3,5 do 5,5. Oznacza to więc, że pompa ciepła oddaje od 3,5 do 5,5 razy więcej energii cieplnej, niż zużywa energii elektrycznej. Przekładając to na liczbę kilowatów, możemy powiedzieć, że z 1 kW prądu, pompa ciepła wytworzy 3,5-5,5 kW czystej energii cieplnej. Im współczynnik ów osiąga większą wartość, tym niższe zużycie prądu można zarejestrować. Jeżeli chciałbyś obliczyć Twój indywidualny współczynnik COP – serdecznie zachęcamy do skorzystania z dedykowanego w tym celu kalkulatora.

Jak obliczyć roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?

Dysponując już powyższymi danymi, jesteśmy w stanie obliczyć stopień zużycia prądu przez pompę ciepła. W tym celu musimy posłużyć się następującym wzorem:

Zużycie energii elektrycznej = zapotrzebowanie na ciepło budynku podzielone przez współczynnik COP.

Następnie, jeżeli dokonamy mnożenia zużycia energii przez koszt 1 kW, uzyskamy szacunkowy, roczny koszt związany z użyciem energii elektrycznej przez pompę ciepła.

Przyjmuje się, że zazwyczaj w standardowym, typowym budownictwie, zapotrzebowanie na prąd dla pompy ciepła (przy uwzględnieniu, że mamy do czynienia z powierzchnią 100 metrów kwadratowych) wynosi mniej więcej od 2000 do 3000 kWh. Naturalnie nie jest to wartość stała, gdyż uzależniona jest ona od wielu czynników, do których możemy zaliczyć m.in. temperaturę, która utrzymywana jest w danym budynku. Pamiętajmy też, aby do tej sumy doliczyć ok. 1000 kWh, którą przeznaczymy na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Sumując powyższe dane, możemy więc powiedzieć, że roczne zużycie energii elektrycznej w przypadku pompy ciepła, przy założeniu, że mamy do czynienia z domem o wielkości 100 metrów kwadratowych wynosi średnio od 3000 do 4000 kWh. Musimy jednak cały czas mieć z tyłu głowy fakt, że wartość powyższa jest jedynie orientacyjna, gdyż roczne zużycie prądu przez pompę ciepła jest zależne od wielu różnych czynników.

Poniższa tabela ukazuje zależność pomiędzy wielkością gospodarstwa domowego a rocznym zużyciem prądu przez pompę ciepła. Należy zastrzec, że uwzględnia ona jedynie wielkość powierzchni.

Powierzchnia (w metrach kwadratowych)Roczne zużycie energii elektrycznej
100 metrów kwadratowych3000-4000 kWh
200 metrów kwadratowych6000-7000 kWh
300 metrów kwadratowych9000-10 000 kWh

Jakie czynniki mają wpływ na to, ile prądu zużywa pompa ciepła?

Na zużycie prądu przez pompę ciepła wpływ ma bardzo wiele różnych czynników i nie jest nim jedynie wielkość ogrzewanej powierzchni. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również standard energetyczny danego budynku. Nie pozostaje też obojętny rodzaj systemu grzewczego, a także wentylacyjnego, który został w danym miejscu zainstalowany. Wszystkie te aspekty wpływają na sprawność działania pompy ciepła. Jeżeli chcesz osiągnąć niższe zużycie prądu, warto zainwestować w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe w opozycji do standardowego, grzejnikowego. Można również pokusić się o zainstalowanie w domu wentylacji mechanicznej z rekuperacją zamiast zwyczajnej, grawitacyjnej.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby utrzymać w swoim budynku stałe, niezmienne koszty zużycia prądu, zwracaj też szczególnie baczną uwagę, już w momencie zakupu pompy ciepła, na takie aspekty jak oczekiwania względem temperatury w pomieszczeniach oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej. Niezwykle istotne jest to, aby były one utrzymywane na faktycznie wymaganym poziomie i regularnie dostosowywane do wymagań osób użytkujących urządzenie.

Zużycie prądu przez pompę ciepła na przykładzie domu jednorodzinnego

Dla przykładu przyjmijmy, że Twój dom jednorodzinny ma powierzchnię 330 metrów kwadratowych oraz kubaturę rzędu 1250 metrów sześciennych. W całym domu użytkowane jest ogrzewanie podłogowe. Z kolei temperatura, która jest utrzymywana w okresie sezonu grzewczego, wynosi zazwyczaj 21,5 stopnia Celsjusza. Zazwyczaj w ciągu roku zużycie prądu wynosi od około 3800 do mniej więcej 4200 kWh. Łatwo więc wyliczyć, że w ciągu dziesięciu lat byłoby to prawdopodobnie jakieś 40 000 kWh. Aby obliczyć kwotę pieniędzy, która by Cię kosztowała, ustalmy, że rocznie zużyliśmy 4000 kWh prądu za średnią cenę, 66 groszy za 1 kWh. Daje nam to więc 2640 zł w ciągu roku.

Możemy to porównać z domem o zbliżonej wielkości, który wymaga od nas ogrzewania węglowego. Uwzględniając rosnące ceny węgla w 2022 roku, możemy obliczyć, że koszt ogrzewania domu w tym przypadku wyniósłby nas nawet 6000-7500 zł.

Jak obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby dodatkowo jeszcze obniżyć koszty związane z wydatkami na energię elektryczną, możesz rozważyć wybór tańszej taryfy energetycznej. Niektóre z obecnych taryf są bardzo opłacalne i oferują niższe stawki np. w weekendy, święta oraz w dni robocze między 13 i 15, oraz pomiędzy 22 a 6 rano.

Świetnym rozwiązaniem może być również zakup instalacji fotowoltaicznej i połączenie jej z użytkowaniem pompy ciepła. Nadwyżka energii, która zostanie wytworzona przez panele słoneczne, może być z powodzeniem wykorzystana przez nas w sezonie grzewczym. Gwarantuje to naprawdę spore oszczędności w skali całego roku. Niektóre z instalacji fotowoltaicznych oferowanych na rynku są dedykowane do współpracy z pompami ciepła. Z pewnością, jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto jest rozważyć tę opcję.

Ile prądu rocznie zużywa pompa ciepła? Kilka słów podsumowania

  • Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest przeniesienie energii cieplnej z otoczenia do naszej instalacji grzewczej.
  • Średnie roczne zużycie prądu w tym przypadku przy założeniu, że mamy do czynienia z powierzchnią 100 metrów kwadratowych wynosi około 3000-4000 kWh.
  • Na zużycie wpływ mają też inne czynniki, takie jak standard energetyczny budynku, rodzaj systemu grzewczego i wentylacyjnego, fakt, że korzystamy z ogrzewania podłogowego oraz to, czy wykorzystujemy wentylację mechaniczną z rekuperacją.
Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *