Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła powietrzna

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – którą z nich wybrać?

Pompy ciepła cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na to, że są ekonomiczne oraz ekologiczne. Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim dolnym źródłem. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, trzeba więc zastanowić się nad jego technologią. Dowiedz się, czym charakteryzują się powietrzne pompy ciepła oraz modele gruntowe, co pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Czym wyróżniają się powietrzne pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła czerpie energię z powietrza i następnie przekazuje odebrane z niego ciepło do obiegu grzewczego w budynku. Górnym źródłem może być ogrzewanie podłogowe płaszczyznowe, sufitowe czy ścienne. Właściwie dobrana pompa ciepła może także współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. W takim przypadku niezbędne jest jednak zastosowanie urządzeń wysokotemperaturowych.

Nowoczesne technologie stosowane w powietrznych pompach ciepła sprawiają, że są one wydajne także przy niskich temperaturach. Mogą efektywnie ogrzewać dom nawet w przypadku dużych mrozów. Jeśli temperatura powietrza spada poniżej -20°C, praca urządzenia jest wspomagana grzałką elektryczną.

Niewątpliwą zaletą powietrznej pompy ciepła jest to, że można ją zamontować praktycznie w każdym budynku. Jest to uniwersalne rozwiązanie, z którego może skorzystać wiele osób. Montaż takiego urządzenia jest także zdecydowanie tańszy niż w przypadku modelu gruntowego. Powietrzna pompa ciepła nie wymaga bowiem przygotowywania gruntu. Najczęściej montuje się ją na ścianie zewnętrznej. Urządzenie to może się składać tylko z jednej jednostki zewnętrznej – w tym przypadku mamy do czynienia z pompą ciepła typu monoblok. Modele złożone również z jednostki wewnętrznej określa się mianem split.

Gruntowa pompa ciepła – czym się charakteryzuje?

Gruntowe pompy ciepła pozyskują ciepło z wnętrza ziemi. Oznacza to, że ich montaż wymaga wykonania wykopów na określonej głębokości. Jest to niezbędne, aby umieścić wymienniki ciepła pionowe lub poziome. Sama pompa ciepła gruntowa jest natomiast montowana wewnątrz budynku.

Największą zaletą tego urządzenia jest to, że wewnątrz gruntu nie ma dużych wahań temperatury. Na określonej głębokości nie spada ona nigdy poniżej 0°C. Dzięki temu działanie gruntowych pomp ciepła jest stabilne i efektywne. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz liczyć się z wyższymi kosztami zakupu i montażu urządzenia. Wynika to przede wszystkim z wysokiej ceny wykonania wykopów.

Minusem, oprócz wysokiej ceny, jest także to, że gruntowa pompa ciepła wymaga dużej powierzchni działki, na której można zamontować wymienniki ciepła. Oznacza to, że na takie urządzenie mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – porównanie kosztów montażu

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby podjąć decyzję, czy lepszym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła, czy wersja gruntowa, jest porównanie kosztów montażu obu urządzeń. Pomoże Ci w tym zapoznanie się z poniższą tabelą.

Ilość pobranej energii elektrycznej w ciągu rokuSzacowane roczne koszty ogrzewania (0,8 zł kWh)Koszty zakupu i montażu
Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym2 900 kWh2 320 zł45 000 zł
Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym2 900 kWh 2 320 zł50 000 zł
Powietrzna pompa ciepła z inwerterem3 750 kWh3 000 zł35 000 zł

Jak widzisz, powietrzna pompa ciepła jest najtańsza, jeśli chodzi o koszty jej zakupu oraz montażu. Jednak w porównaniu z modelami gruntowymi wydatki związane z jej eksploatacją są wyższe. Musisz pamiętać o tym, że te obliczenia są jedynie orientacyjne i w rzeczywistości mogą się różnić m.in. w zależności od wybranego modelu pompy ciepła.

Jaką pompę ciepła warto wybrać?

Gruntową pompę ciepła warto wybrać przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na niskich kosztach eksploatacyjnych, a jednocześnie masz warunki do tego, aby ją zamontować. Zapewnia ona stabilne ogrzewanie domu oraz może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń. Jednak powietrzna pompa ciepła również daje wiele korzyści. Jest ona doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku budynków, które mają zostać poddane termomodernizacji.

Powietrzną pompę ciepła powinieneś zamontować, jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie odwiertów pod kolektory poziome lub pionowe. Warto także zwrócić uwagę na niższe koszty jej instalacji.

Wybór gruntowej lub powietrznej pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak m.in. powierzchnia działki oraz budżet przeznaczony na ten cel. Jeśli zależy Ci na najlepszym stosunku ceny do komfortu użytkowania, postaw na drugi wariant.

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwolą Ci zapewnić komfort cieplny w Twoim domu. Aby było to możliwe, musisz nie tylko wybrać odpowiedni rodzaj, ale także dopasować moc do zapotrzebowania energetycznego budynku. Pomoże w tym innowacyjny i opatentowany algorytm opracowany przez firmę Duneko. Pozwala szybko i precyzyjnie dopasować parametry urządzenia do konkretnych potrzeb Twojego domu. Pompy ciepła dostępne w ofercie są polecane przez takie gwiazdy, jak Magda Gessler czy Cezary Żak. Użytkownicy cenią sobie także wydajność oraz niezawodność tych urządzeń. 

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *