Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła w starym domu zamontowana przy ścianie

Pompa ciepła w starym domu – czy to w ogóle możliwe?

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii do ogrzewania budynku. Jest funkcjonalna, a przede wszystkim ekonomiczna w użytkowaniu. Montaż pompy ciepła wykonuje się głównie w nowoczesnych domach wyróżniających się energooszczędnością. Co jednak ze starszymi budynkami? Przekonaj się, czy instalacja pompy ciepła w starym domu jest opłacalna oraz w ogóle możliwa.

Pompa ciepła do starego domu – o tym musisz pamiętać

W przypadku starszych domów zdecydowanie największym problemem są duże straty temperatury. To właśnie ze względu na nie wiele osób zastanawia się, czy wymiana kotła na pompę ciepła jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zapewnić odpowiedni komfort termiczny. Urządzenie to przestaje pracować efektywnie oraz ekonomicznie, gdy straty są większe niż 65 W/m2. Aby je pokryć, trzeba by zainstalować pompę o bardzo dużej mocy. Jej montaż jest jednak bardzo kosztowny, a wydatki związane z eksploatacją wysokie. W takim przypadku wybór tego sposobu ogrzewania jest nieefektywny i po prostu nieopłacalny.

Do oceny funkcjonalności pompy ciepła niezbędny jest współczynnik COP (Coefficient Of Performance). Wyraża on stosunek mocy grzewczej urządzenia do mocy elektrycznej, której potrzebuje do tego, aby działać.

W starszym budownictwie najczęściej znajdują się wysokotemperaturowe instalacje z tradycyjnymi grzejnikami, a nie ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła pracują najwydajniej, a więc także najbardziej ekonomicznie, gdy są połączone z systemami o niskiej temperaturze, czyli właśnie podłogówką. Wymiana kaloryferów na nowe wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a takie działanie może nie przynieść oczekiwanego efektu w postaci komfortu cieplnego na optymalnym poziomie. Zanim więc zdecydujesz się na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na pompę ciepła, musisz dowiedzieć się, ile wynoszą straty temperatury w Twoim domu. Pozwoli Ci to ocenić zasadność takiej decyzji.

Pompa ciepła w starym domu to rozwiązanie, które może zostać zastosowane. W takim przypadku niezbędne jest jednak przeprowadzenie termomodernizacji, która pozwoli skutecznie ograniczyć straty ciepła i wpłynie korzystnie na poprawę efektywności systemu grzewczego.

Termomodernizacja starego domu przed montażem pompy ciepła

Jak już wiesz, zanim rozpoczniesz montaż pompy ciepła w starym domu, musisz wcześniej zadbać o jego termomodernizację. Sama wymiana grzejników na bardziej efektywne czy też zwiększenie ich liczby nie jest wystarczające. Jeśli straty w przeliczeniu na każdy m2 powierzchni budynku są bardzo wysokie, to osiągnięcie optymalnej temperatury będzie bardzo trudne – to z kolei wiąże się z dużymi kosztami ogrzewania.

Termomodernizacja musi być poprzedzona audytem energetycznym przeprowadzonym przez doświadczonego specjalistę. Oceni on, na jakim poziomie utrzymują się straty ciepła w budynku. Wskaże także, jakie prace trzeba przeprowadzić, aby zwiększyć izolację termiczną.

Najwięcej ciepła z wnętrza budynku, bo aż 25–30%, ucieka przez połać dachową. Inne newralgiczne miejsca to ściany oraz narożniki, które również muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Warto także pomyśleć o wymianie lub uszczelnieniu okien oraz drzwi. Przez piwnice oraz fundamenty ucieka natomiast około 10–15% ciepła. Bez odpowiedniego zabezpieczenia tych elementów nawet najmocniejsza pompa ciepła nie będzie w stanie zapewnić optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Pompa w starym domy zamontowana tuż przy ścianie

W jaki sposób ocieplić dom przed założeniem pompy ciepła?

Zanim zlecisz przeprowadzenie termomodernizacji Twojego domu, która przygotuje go na montaż pompy ciepła, musisz wiedzieć, w jaki sposób powinna być ona wykonana. Główne prace powinny obejmować przede wszystkim:

  • ocieplenie dachu lub wymianę poszycia, jeśli jest to niezbędne,
  • usunięcie mostków termicznych,
  • ocieplenie ścian poprzez dodatnie warstwy materiału izolacyjnego,
  • uszczelnienie lub wymianę drzwi i okien,
  • naprawę wentylacji.

Cały proces termomodernizacji pod pompę ciepła musi być wykonany starannie, gdyż tylko wtedy uda się znacząco poprawić parametry cieplne budynku. Wybierz sprawdzonych i doświadczonych fachowców, którzy zajmą się przeprowadzeniem wszystkim prac – dzięki temu straty ciepła w starym domu będą zdecydowanie mniejsze. Koszty ogrzewania pompą ciepła budynku, który jest odpowiednio docieplony, są zdecydowanie niższe w porównaniu z tradycyjnymi metodami.

Czy pompa ciepła w starym domu jest opłacalna?

Termomodernizacja starego budynku, a także zakup i instalacja pompy ciepła wiąże się ze znacznymi kosztami. Jednak jeśli wszystko zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób, a urządzenie będzie właściwie dobrane do parametrów budynku, to taki sposób ogrzewania będzie efektywny oraz ekonomiczny. Pompa ciepła korzysta bowiem z odnawialnych źródeł energii, które są darmowe. Potrzebuje jednak energii elektrycznej, aby mogła działać. Koszty takiej metody ogrzewania są uzależnione od wielu czynników, jeśli jednak cały proces będzie odpowiednio zaplanowany oraz przeprowadzony przed doświadczonych fachowców, to może się okazać doskonałym rozwiązaniem.

Pamiętaj o tym, że bardzo dużo zależy od parametrów oraz jakości samej pompy ciepła. Postaw na niezawodne i funkcjonalne modele, oferowane przez Duneko. Są to urządzenia z certyfikatami Eurovent, które określają spełnianie wszelkich norm oraz standardów. Najwyższa klasa energetyczna A+++ gwarantuje niskie zużycie energii. O niezawodności naszych sprzętów świadczą liczne referencje klientów. Zaufały nam także takie gwiazdy, jak Magda Gessler i Cezary Żak. Teraz także Ty możesz dołączyć do tego zacnego grona. 

Jaką pompę wybrać do starego domu?

W starym domu najlepiej sprawdzi się powietrzna pompa ciepła. Podczas wyboru odpowiedniego modelu pod uwagę powinna być brana m.in. konstrukcja instalacji grzewczej oraz jej efektywność. Zalety przemawiające za powietrzną pompą ciepła to przede wszystkim jej bezproblemowy montaż oraz mało kłopotliwa konserwacja.

Pompy ciepła w zależności od specyfiki pracy można podzielić na:

  • niskotemperaturowe – nie stosuje się ich w starszych budynkach, gdyż sprawdzają się przede wszystkim z ogrzewaniem płaszczyznowym (ogrzewanie podłogowe);
  • średniotemperaturowe – nadają się do modernizacji istniejącej instalacji grzewczej;
  • wysokotemperaturowe – bez problemu mogą współpracować z tradycyjnymi grzejnikami.

Głównym wyzwaniem dla pompy ciepła w budynku ze starszą instalacją jest przede wszystkim dostarczenie wody o stałej wysokiej temperaturze. To właśnie dlatego w takim przypadku najlepiej sprawdza się urządzenie średnio- lub wysokotemperaturowe. Ostatnie z nich jest najlepszym rozwiązaniem dla budynków, w których znajdują się stare grzejniki, a ich wymiana na nowe jest zbyt kłopotliwa.

Istotną kwestią, którą także musisz rozważyć, jest wybór pompy z wbudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej lub z zewnętrznym zasobnikiem. Pierwszy wariant sprawdzi się głównie w domach, w których nie ma za dużo miejsca przeznaczonego na kotłownię. Takie urządzenie jest bowiem bardziej kompaktowe i zajmuje mniej przestrzeni. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na umieszczenie dodatkowego urządzenia, to wybierz zbiornik zewnętrzny. Takie rozwiązanie może być bowiem nieco tańsze.

Pompa ciepła a inne źródła ogrzewania – kwestie bezpieczeństwa

Aby bezpiecznie ogrzewać stary dom pompą ciepła, trzeba wziąć pod uwagę rodzaje obiegów, które w nim występują. Jest to bardzo istotne, aby korzystanie z urządzenia było komfortowe.

W przypadku, gdy w domu znajdował się kocioł na paliwa stałe i zostaje on całkowicie zastąpiony nowoczesnym urządzeniem, to niezbędne jest zamknięcie całego układu. Dzięki temu wykorzystywane źródło ciepła będzie nie tylko funkcjonalne, ale i przede wszystkim bezpieczne. 

Nieco bardziej kłopotliwa jest sytuacja, gdy w budynku mają pracować jednocześnie dwa źródła ogrzewania. W takim przypadku układy kotła oraz pompy muszą zostać oddzielone, aby mogły funkcjonować niezależnie od siebie. Piec musi pracować w trybie otwartym, gdyż w przeciwnym razie grozi to wybuchem i stwarza duże niebezpieczeństwo. Z kolei pompa ciepła funkcjonuje w układzie zamkniętym i jest połączona z centralnym ogrzewaniem domu. Aby obie instalacje mogły pracować bezpiecznie oraz efektywnie, najlepiej połączyć je w buforze. Jest to element przekazujący wytworzone ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Jak to zrobić, aby zapewnić sprawną pracę pompy i kotła na paliwa stałe? Warto postawić na wymiennik ciepła lub wężownicę, które montuje się do pieca.

Pompa ciepła w starym domu a dostępne dofinansowania

Właściciele oraz współwłaściciele starszych domów jednorodzinnych, którzy planują wymianę nieefektywnych źródeł ogrzewania i montaż pompy ciepła, mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. W 2023 roku wprowadzono jego zmienioną wersję, która objęła m.in. zwiększenie progów dochodowych umożliwiających wnioskowanie o wsparcie finansowe. Podwyższona została także wysokość dotacji. Maksymalna kwota, którą można otrzymać, wynosi obecnie 135 000 zł. Dokładna kwota dofinansowania zależy jednak głównie od wysokości dochodu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego.

Specjaliści z Duneko pomogą Ci w zdobyciu dofinansowania w wysokości do 55 600 zł. Wyróżniamy się 100-procentową skutecznością. Oferujemy również darmowy audyt energetyczny, który pozwoli ocenić zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło. 

Pompa ciepła w starym domu to rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zadbać o przeprowadzenie termomodernizacji budynku, która pozwoli ograniczyć straty ciepła. Takie działania wpłyną korzystnie na sprawność oraz efektywność nowoczesnego systemu grzewczego.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *