Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

zamontowana pompa ciepła w piwnicy

Pompa ciepła – montaż w piwnicy. Czy to możliwe?

Planujesz ogrzewanie swojego domu za pomocą pompy ciepła? Musisz więc wiedzieć, gdzie możesz zamontować to urządzenie. Jest to bardzo ważne, gdyż od tego, w jakim miejscu się ono znajdzie, zależy komfort jego użytkowania oraz ewentualnego serwisowania. Przekonaj się, gdzie warto zamontować pompę ciepła, aby spełniała ona swoją funkcję i minimalizowała straty ciepła – dzięki temu w pełni wykorzystasz jej potencja i obniżysz zużycie energii elektrycznej.

Jak znaleźć idealne miejsce do montażu pompy ciepła?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, dlatego warto skupić się głównie na nich. Musisz wiedzieć, że urządzenia te można zamontować na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Pierwszy sposób jest możliwy w przypadku urządzeń typu split. Dzięki zastosowaniu specjalnej obudowy pompa ciepła może znajdować się cały czas na zewnątrz budynku – jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednostka zewnętrzna najczęściej jest umieszczana na ścianie budynku. Musi znajdować się w odpowiedniej odległości od niej, aby bez przeszkód mogła pobierać powietrze niezbędne do ogrzania wnętrz oraz podgrzania wody użytkowej.

Wewnątrz budynku montuje się pompy ciepła monoblok. Nowoczesne modele są kompaktowe i charakteryzują się cichą pracą, dlatego mogą być zainstalowane praktycznie wszędzie. Zastanawiasz się, czy piwnica w Twoim domu to dobre miejsce na to, aby umieścić w niej to urządzenie? Przekonaj się, zanim się na to zdecydujesz.

Pompa ciepła może być zamontowana w piwnicy – nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby miała dostęp do energii elektrycznej oraz przyłącza wody.

Montaż pompy ciepła w piwnicy – o tym musisz pamiętać

Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie pompy ciepła w swojej piwnicy, to pamiętaj o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Przede wszystkim niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji tego pomieszczenia. W ten sposób unikniesz problemów związanych z nadmierną wilgocią oraz tworzeniem się pleśni.

W zapewnieniu prawidłowej pracy pompy ciepła konieczne jest także jej regularne sprawdzanie, aby mieć pewność, że działa ona bez zarzutu. Mimo że jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe, to warto zadbać o jego systematyczną konserwację. Pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać poziom czynnika chłodniczego oraz uzupełniać go w razie potrzeby.

W piwnicy, w której znajduje się pompa ciepła, powinien znajdować się termostat. Pomoże on w utrzymaniu odpowiednich warunków w tym pomieszczeniu oraz będzie kontrolował dopuszczalną temperaturę pracy urządzenia.

Powietrzna pompa ciepła – jak ją zainstalować w piwnicy?

Musisz zacząć od wyboru odpowiedniego modelu pompy ciepła. Powinna być ona dopasowana do powierzchni Twojego domu oraz zapotrzebowania na ciepło. Weź pod uwagę także energię, która umożliwi przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Duneko oferuje profesjonalny dobór oraz montaż najwyższej jakości pomp. Naszą misją jest zapewnienie Ci ciepła w każdej sytuacji. To właśnie dlatego korzystamy z innowacyjnych technologii zapewniających najwyższą jakość produktów. Stosujemy pierwsze z nowej generacji układ scalony zapewniający energooszczędność, a także wydajność tych urządzeń. 

Następnie wybierz miejsce, w którym zostanie postawione urządzenie. Jeśli jest to model typu split, to jednostka wewnętrzna musi znajdować się blisko tej umieszczonej na zewnątrz budynku. Instalacja urządzenia musi przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. To zadanie należy zlecić specjalistom, którzy mają odpowiednie kwalifikacje.

Po zainstalowaniu pompy ciepła trzeba ją uruchomić oraz sprawdzić poprawność działania. Jeśli wszystko funkcjonuje bez zarzutu, można ją swobodnie wykorzystać do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła to znakomite rozwiązanie dla każdego, kto chce postawić na ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie. Model powietrzny jest bezproblemowy w montażu oraz późniejszej eksploatacji. Stanowi doskonałą alternatywę dla kotłów na paliwa stałe. 

Jeśli zależy Ci na doborze odpowiedniej pompy ciepła, skorzystaj z oferty firmy Duneko. W tym celu wykorzystujemy opatentowany i niezawodny algorytm, który pozwala dopasować parametry urządzenia do konkretnych potrzeb. Pompa ciepła to obecnie najtańsza forma ogrzewania, którą możesz wybrać.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *