Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła czy piec elektryczny? Stwórz dom energooszczędny zamontowana na zewnątrz domu

Pompa ciepła czy piec elektryczny? Stwórz dom energooszczędny

Zarówno piec elektryczny, jak i pompa ciepła do wytworzenia energii wykorzystują prądu. Które z tych rozwiązań jest pod tym względem ekonomiczne? Sprawdź, jak możesz ograniczyć koszty ogrzewania do minimum i cieszyć się komfortem termicznym w domu przez długie lata.

Pompa ciepła a ogrzewanie elektryczne – ile prądu zużywają?

By wyemitować ciepło, pompa korzysta z energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu (zależnie od typu urządzenia). Żeby przepływ ciepła ze strefy o niższej temperaturze (dolne źródło) do strefy o wyższej temperaturze (górne źródło) mógł dojść do skutku, niezbędna jest energia elektryczna. Do sprawnego działania pompa ciepła potrzebuje jej stosunkowo niewiele, a efektywność pracy urządzenia można wyczytać ze współczynnika COP. Ogrzewanie elektryczne prąd z sieci wykorzystuje natomiast w
100 procentach.

Koszty eksploatacji kotła elektrycznego i pompy ciepła

Jeśli chcesz w pełni świadomie wybrać najlepsze źródło ciepła, musisz rozważyć zarówno koszty inwestycyjne, jak i te związane z późniejszą eksploatacją urządzenia. Pompa ciepła wiąże się z dość dużymi wydatkami na początku, jednak same koszty eksploatacyjne w ciągu roku są niskie. Zwłaszcza gdy połączysz pompę ciepła np. z panelami fotowoltaicznymi. 

Piec elektryczny to z kolei bardzo duże koszty eksploatacyjne. Jeśli chcieć porównać wydajność tych dwóch urządzeń, można powiedzieć, że koszty eksploatacyjne kotła na prąd są średnio cztery razy wyższe niż pompy ciepła.

Pompa ciepła a kocioł elektryczny – porównaj ich funkcje!

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne. Ich nadrzędnym zadaniem wciąż pozostaje ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej, jednak liczne dodatkowe funkcje czy udogodnienia znacznie ułatwiają korzystanie z ich zalet. 

W większości modeli dostępnych na rynku można znaleźć specjalny system monitorowania wydajności oraz możliwość zdalnego sterowania przez internet za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki tego typu kontroli możesz tak zarządzać pracą pompy, aby uzyskać jak najwyższy komfort termiczny. To również najlepsza droga do odpowiednio wczesnego wykrycia ewentualnych usterek technicznych.

Kocioł elektryczny ma przede wszystkim ogrzewać pomieszczenia. Jeśli natomiast chcesz podgrzać nim także wodę, musisz wybrać model dwufunkcyjny ze specjalnym zasobnikiem na c.w.u. Inaczej niż w przypadku pompy ciepła, kotłem da się sterować jedynie na miejscu. Możliwości sterowania zdalnie dopiero powoli wchodzą do obiegu.

Ekologiczne ogrzewanie domu – pompa ciepła kontra kocioł elektryczny

Najbardziej ekologiczna metoda ogrzewania domu czy wody użytkowej to połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki. Wszystkie te urządzenia wykorzystują do produkowania energii zasoby naturalne. Dzięki temu nie ma ryzyka emisji szkodliwych dla środowiska substancji do atmosfery.

Taki system z powodzeniem można wprowadzić zarówno w nowym, jak i nieco starszym budownictwie.

Kotły elektryczne rzadko są w pełni zasilane prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii. W rzeczywistości pobór energii przez tego typu system jest bardzo wysoki i standardowa przydomowa instalacja fotowoltaiczna nie byłaby w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania budynku na prąd. Przy ogrzewaniu elektrycznym część energii pochodzi więc z krajowych elektrowni, które są zasilane węglem. Niestety wiąże się to z dość dużą emisją zanieczyszczeń.

Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska, ale wolisz piec elektryczny, spróbuj połączyć go z dużą fotowoltaiką. O wiele lepiej wyjdziesz jednak na zakupie pompy ciepła, którą możesz, ale nie musisz łączyć z panelami solarnymi.

Pomimo wyższych kosztów początkowych całego przedsięwzięcia, pompa ciepła w dłuższej perspektywie bardziej się opłaca niż ogrzewanie elektryczne. Czas, w którym inwestycja się zwraca, szacowany jest na kilka lat zależnie od mocy i rodzaju pompy, wielkości inwestycji i późniejszego zapotrzebowania na energię. 

Pompa ciepła czy piec elektryczny? Które funkcje brać pod uwagę przy porównaniu?

Dzięki swoim licznym funkcjom dobrze dobrana pompa ciepła potrafi ogrzać pomieszczenia, zapewnić ciepłą wodę użytkową, a przy okazji schłodzić wnętrza, gdy temperatura na zewnątrz rośnie.

Dzięki temu zyskujesz gwarancję wysokiej efektywności całego systemu grzewczego. Większość modeli pozwala na zdalne sterowanie z poziomu aplikacji, co podnosi komfort użytkowania pompy ciepła.

Kocioł elektryczny nie jest tak multifunkcjonalny. Przede wszystkim nie jest w stanie pełnić funkcji klimatyzatora. To raczej urządzenie o prostej budowie, którym sterowanie jest możliwe za pomocą panelu znajdującego się na jego obudowie.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *