Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Grzejnik

Pompa ciepła do grzejników – czy da się stworzyć efektywny układ grzewczy?

Pompa ciepła to urządzenie, które bije rekordy popularności w Polsce wśród wybieranych systemów ogrzewania. Znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i zmodernizowanych starszych obiektach. Zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie pompa ciepła będzie efektywnie współpracować z zamontowanymi w domu grzejnikami. Jak stworzyć taki układ grzewczy?

Połączenie pompy ciepła z grzejnikiem. Nie zawsze się udaje!

Ciągle rosnące ceny surowców takich jak gaz czy węgiel znacząco przyczyniły się do zmiany decyzji zakupowych właścicieli domów jednorodzinnych. Coraz chętniej szuka się w Polsce alternatywnych źródeł ogrzewania, najczęściej tych, które bazują na zasobach naturalnych. Bardzo dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Jednak okazuje się, że ich efektywność zależy od wielu czynników i nie w każdym warunkach spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli zastanawiasz się, czy pompa ciepła ogrzeje tradycyjne kaloryfery podłączone wcześniej do wysokotemperaturowego kotła, możesz się zawieść. Dlaczego to nie zawsze się udaje?

  • Klasyczne grzejniki są przystosowane do wysokotemperaturowego systemu grzewczego i wymagają zakupu specjalnej pompy ciepła. Takie urządzenie często jest droższe w eksploatacji.
  • Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest również kosztowniejsza sama w sobie.
  • Wymiana tradycyjnego kotła na niskotemperaturową pompę ciepła sprawi, że instalacja grzewcza będzie pracować mniej wydajnie.

Zwykła pompa ciepła doskonale sprawdzi się, współdziałając z ogrzewaniem podłogowym.

Można zatem uznać, że budynek modernizowany, w którym działają tradycyjne grzejniki, nie zawsze nadaje się do montażu pompy ciepła. Nie będzie to rozwiązanie ani efektywne, ani oszczędne. Z czego to wynika?

Czy pompa ciepła ogrzeje tradycyjne grzejniki?

Zwolennicy pomp ciepła podkreślają prostą wymianę starego kotła na nowoczesne urządzenie. Rzeczywiście jest to bezproblemowa procedura, ale tylko wtedy, gdy w budynku działa także ogrzewanie podłogowe na wodę. Jeśli znajdują się w nim tylko klasyczne kaloryfery starszego typu, wymiana źródła ciepła na pompę nie będzie mieć większego sensu.

Innym powodem, dla którego pompa ciepła nie sprawdzi się przy klasycznej instalacji grzewczej, będzie także temperatura jej pracy. Klasyczne grzejniki będą efektywne tylko pod warunkiem, że otrzymają wodę o temperaturze 60–75°C. To gwarancja komfortu cieplnego w całym budynku.

Niskotemperaturowa pompa ciepła jest w stanie dostarczyć wodę o temperaturze 30–40°C. Fizycznie nie będzie w stanie dostarczyć do grzejników wody o wystarczająco wysokiej temperaturze. 

Ogrzewanie do domu z kaloryferami

Czy właściciele starszych domów muszą pogodzić się z nieefektywnym ogrzewaniem węglem lub piecem gazowym? Wspomnianym już, choć nie idealnym, rozwiązaniem może być wysokotemperaturowa pompa ciepła. To jednak dość duża inwestycja, ponieważ za samo urządzenie trzeba zapłacić ok. 50–70 tys. złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt montażu czy pierwszego uruchomienia.

Najtańsze wysokotemperaturowe pompy ciepła potrafią dostarczyć wodę o temperaturze 60°C, która wciąż może nie mieć odpowiedniej temperatury dla Twoich kaloryferów. Wszystko zatem „kręci się” wokół budżetu, który możesz przeznaczyć na montaż instalacji.

Podczerwień jako źródło ciepła. Czy to dobra alternatywa?

Jeśli nie chcesz ogrzewać starszego domu pelletem, kotłem gazowym czy węglem, a nie możesz pozwolić sobie na pompę ciepła, wypróbuj folie grzewcze na podczerwień.
To płaszczyznowy rodzaj ogrzewania, co oznacza, że nie osiągają tak wysokiej temperatury, jak w ogrzewaniu konwencjonalnym. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. 

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w modernizowanym domu to często konieczność daleko idącego remontu i bardzo duże koszty. Jeśli na podłodze położono nowe panele laminowane, winylowe lub deskę warstwową bez większego problemu zdejmiesz je, nałożysz folię grzewczą na podczerwień i położysz ponownie. 

Innym ciekawym rozwiązaniem są grzejniki zasilane tego typu folią. Jeżeli chcesz usunąć kocioł lub stare kaloryfery, grzejnik na podczerwień to rozwiązanie dla Ciebie.

Fale podczerwieni ogrzewają cząsteczki wody znajdujące się w powietrzu i napotkane po drodze obiekty, np. podłogę, sufit, ściany, meble i ludzi. Ciepło odczujesz bardzo szybko, nawet kiedy samo powietrze wokół będzie jeszcze chłodne. 

Choć połączenie tradycyjnych grzejników i pompy ciepła jest możliwe, w praktyce nie zawsze się opłaca, zwłaszcza podczas kalkulowania rachunków za prąd i początkowych kosztów związanych z zakupem wysokotemperaturowego urządzenia. Warto zatem poszukać innych alternatywnych rozwiązań, których na rynku nie brakuje.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *