Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Dom z garażem i pompą ciepła od Duneko

Domowa pompa ciepła – 130 m2 to wymagający metraż!

Dane statyczne pokazują, że w ostatnich latach chętniej kupuje i buduje się domy o mniejszym metrażach niż kiedyś. Aktualna średnia wynosi ok. 130 m2. Niezależnie od powierzchni domu jednorodzinnego, właściciele często decydują się na ogrzewanie, które korzysta z odnawialnych źródeł energii. Jak dobrać nowoczesną pompę ciepła do najpopularniejszego metrażu?

Dobór pompy ciepła do domu. Co wziąć pod uwagę?

Na wybór urządzenia grzewczego o konkretnej mocy znacząco wpływa metraż budynku. To oczywiście niejedyny parametr, który ma tutaj znaczenie. Inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, to np.:

  • materiały użyte do budowy domu, 
  • jakość izolacji termicznej,
  • temperatura górnego źródła ciepła. 

Im słabsza będzie izolacja domu, tym większe prawdopodobieństwo powstawania tzw. mostów termicznych. Tym samym materiał, z którego powstał budynek będzie przepuszczać ciepło na zewnątrz, a system ogrzewania okaże się nieefektywny. Urządzenie będzie musiało wykorzystać więcej swojej mocy, by zapewnić mieszkańcom komfort termiczny.

Duże znaczenie ma też wiek budynku i technologia, która została zastosowana przy jego budowie. W starszym budownictwie, które mocno wyeksploatowano zdecydowanie częściej dochodzi do tzw. strat ciepła przez szczeliny w ścianach czy w okolicach otworów okiennych i drzwiowych. Inaczej jest w przypadku nowych domów oddanych do użytku niedawno. 

Moc pompy ciepła dla 130 m2, czyli jaka?

Najważniejszym parametrem przy wyborze pompy ciepła do domu o powierzchni 

130 m2 jest tzw. moc grzewcza urządzenia określana jako Pg. Wskazuje, ile dane urządzenie jest w stanie dostarczyć ciepła do wnętrza budynku.

Aby dokonać obliczeń, musisz znać, przynajmniej szacunkowe zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Jednak zakłada się, że dom potrzebuje go w granicach od 40 do 50 W na każdy metr kwadratowy powierzchni. Na podstawie tej informacji możesz wykonać następujące równanie:

130 m2 x 50 W = 6,5 kW

Wybór pompy ciepła do ogrzewania. Co jeszcze ma znaczenie dla domu 130 m2?

Poza mocą grzewczą urządzenia musisz wziąć pod uwagę także jego pozostałe parametry. Mimo tego, że pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, do najwyższej wydajności potrzebują niewielkiej ilości energii elektrycznej. To dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na współczynnik wydajności COP. 

To nic innego jak stosunek pobranej energii elektrycznej do ilości dostarczonej do budynku energii cieplnej. Jeżeli więc COP będzie wyższy, ogrzewanie domu pompą się opłaci.

Przykład:

Jeśli współczynnik COP danej pompy ma wartość 4, urządzenie może dostarczyć 4 kWh energii cieplnej z każdego 1 kWh zużytej energii elektrycznej. 

Aby wybrać właściwy model pompy ciepła do domu o powierzchni 130 m2, musisz dysponować wiedzą na temat jego zapotrzebowania na ciepło. Na tej podstawie wyliczysz moc, którą powinna charakteryzować się praca Twojego urządzenia.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *