Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda – czym się charakteryzuje?

Ogrzewanie domu pompą ciepła staje się coraz popularniejsze. Jest to związane przede wszystkim z funkcjonalnością tego urządzenia oraz jego korzystnym wpływem na środowisko naturalne. System pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przekazuje je do instalacji znajdującej się wewnątrz domu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, które są bardzo praktyczne i łatwe w obsłudze. Dowiedz się nieco więcej na ich temat.

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, które są nieograniczone. W przypadku omawianego modelu jest to powietrze. Urządzenie to nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć ciepła, a jedynie je transmituje. Ze względu na to, że wewnątrz niego nie zachodzi proces spalania, to nie emituje szkodliwych zanieczyszczeń. Pompa ciepła jest więc ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu.

Powietrze pobrane z otoczenia trafia do parownika. Ogrzewa ono czynnik chłodniczy, który się w nim znajduje. Kolejnym elementem na jego drodze jest skraplacz. Tam powietrze oddaje swoje ciepło oraz zmienia stan skupienia. Dzięki temu woda znajdująca się w instalacji grzewczej odbiera temperaturę z pobranego powietrza oraz przekazuje ją do centralnego ogrzewania. Może być także wykorzystana w formie ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła może także służyć do chłodzenia pomieszczeń. W takim przypadku cały proces przebiega odwrotnie. Oznacza to, że czynnik chłodniczy odbiera ciepło z wody znajdującej się w instalacji oraz odprowadza je na zewnątrz budynku.

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła powietrze-woda działa wydajnie także zimą? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Urządzenie to może działać efektywnie nawet wtedy, gdy temperatura otoczenia spada do -20°C. Oznacza to, że pompy ciepła powietrze-woda są wydajne i funkcjonalne nawet podczas mrozów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze powietrznej pompy ciepła?

To, jak wydajna jest pompa ciepła powietrze-woda, zależy przede wszystkim od różnicy temperatur między dolnym a górnym źródłem. Wybierając to urządzenie, zwróć jednak szczególną uwagę na następujące parametry:

  • SCOP – jest to współczynnik sezonowej efektywności, dzięki niemu możliwe jest obliczenie zużycia energii elektrycznej w określonym czasie;
  • COP – to współczynnik efektywności określający stosunek mocy grzewczej urządzenia do zużytej przez nią ilości energii elektrycznej.

Wysokiej jakości pompa ciepła powinna także wyróżniać się cichą pracą. Informację o tym, jak głośno pracuje urządzenie, znajdziesz na etykiecie energetycznej dołączonej do niego przez producenta. Sprawdź więc natężenie dźwięku generowanego w źródle, czyli miejscu ustawienia pompy ciepła. Ta wartość jest podawana dla znamionowej mocy grzewczej. Poziom hałasu ma duże znaczenie dla komfortu wszystkich domowników, dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym parametrem.

Zanim kupisz pompę ciepła, sprawdź także jej klasę energetyczną. Określa ona zużycie energii elektrycznej niezbędnej do tego, aby urządzenie mogło pracować zgodnie z przeznaczeniem.

Oprócz parametrów samego sprzętu bardzo ważne są także kwalifikacje oraz doświadczenie instalatora, który zajmie się montażem pompy ciepła w Twoim domu. Jeśli zależy Ci na tym, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, zdecyduj się na ofertę firmy Duneko. Jesteśmy w top 3 najlepszych firm zajmujących się montażem pomp ciepła. Dodatkowo dysponujemy innowacyjnym i opatentowanym algorytmem, który umożliwia skuteczny dobór urządzenia. 

Ile kosztuje korzystanie z pompy ciepła powietrze-woda?

Koszty ogrzewania domu to jeden z największych wydatków każdego gospodarstwa domowego. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób je obniżyć. Jednym z najlepszych sposobów jest zakup pompy ciepła powietrze-woda. W dobie nieustannego wzrostu cen paliw stałych korzystanie z darmowego źródła oraz niewielkie zużycie energii elektrycznej sprawiają, że jest to rozwiązanie, które warto wybrać.

Jak już wiesz, sprawność pompy ciepła jest określana przez współczynnik COP. Jeśli więc konkretny model wytwarza 3 kWh energii cieplnej z 1 kWh pobranego prądu, to oznacza, że ten parametr wynosi 3. Jest to możliwe dzięki temu, że urządzenie pobiera ciepło z zewnątrz. Powietrze na zewnątrz budynku ma w sobie duże zasoby energii, którą wykorzystuje pompa ciepła.

W tabeli znajdziesz orientacyjne koszty ogrzewania domu za pomocą tego rodzaju urządzenia dla budynków o różnej powierzchni oraz zróżnicowanym zapotrzebowaniu energetycznym. Do obliczeń przyjęto, że hipotetyczna pompa ciepła powietrze-woda ma sprawność na poziomie 3 i jest jedynym źródłem ciepła, a koszt prądu to około 0,85 zł za 1 kW.

Zapotrzebowanie energetyczne70 kW/m2 rocznie130 kW/m2 rocznie150 kW/m2 rocznie
Budynek o powierzchni ok. 100 m2ok. 2000 złok. 3800 złok. 4300 zł
Budynek o powierzchni ok. 150 m2ok. 3000 złok. 5500 złok. 6400 zł
Budynek o powierzchni ok. 200 m2ok. 4000 złok. 7600 złok. 8600 zł
Budynek o powierzchni ok. 250 m2ok. 5000 złok. 11000 złok. 12800 zł

Korzystanie z pompy ciepła powietrze-woda zależy więc nie tylko od powierzchni domu, ale również jego zapotrzebowania energetycznego. Na ten parametr wpływa przede wszystkim to, czy budynek jest właściwie zabezpieczony przed utratą ciepła. Im lepsza termomodernizacja, tym niższe zużycie energii oraz koszty eksploatacyjne.

Jaki zasobnik ciepłej wody użytkowej do pompy ciepła?

Jeśli w Twoim domu znajduje się już podgrzewacz służący do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, może być on kompatybilny z pompą ciepła. Musisz jednak mieć na uwadze to, że nie każdy zasobnik się do tego nadaje. Aby bez problemu współpracował z pompą, musi mieć odpowiednią pojemność wynoszącą co najmniej 150 litrów. Może jednak być o wiele większy.

Dlaczego jest to konieczne? Przede wszystkim ze względu na to, że moc grzewcza standardowej pompy ciepła wynosi od 1 do 4 kW. Jeśli woda użytkowa zbyt szybko się zużyje, to proces jej podgrzewania będzie musiał zacząć się od nowa. Takie rozwiązanie jest nieefektywne i może wpływać na zwiększenie kosztów eksploatacji tego systemu grzewczego.

Jeśli zależy Ci tylko na efektywnym podgrzewaniu wody, możesz wybrać model pompy ciepła pobierający ciepło z pomieszczenia, w którym się znajduje. Najczęściej jest to kotłownia, piwnica lub garaż. Niektóre z urządzeń dostępnych na rynku nadają się także do montażu w mieszkaniu, w którym mogą pełnić funkcję klimatyzacji, a jednocześnie przekazywać odebrane ciepło do zasobnika wody użytkowej.

Pompy ciepła powietrze-woda a ogrzewanie podłogowe – czy można to połączyć?

Powietrzna pompa ciepła doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, do których zalicza się ogrzewanie podłogowe. Połączenie tych dwóch instalacji jest szczególnie chętnie wybierane w przypadku nowych domów. Podłogówka do tego, aby spełniać swoją funkcję, wymaga wody o temperaturze w przedziale 30–40°C.

Połączenie tego sposobu rozprowadzania ciepła oraz pompy ciepła powietrze-woda zapewnia optymalny komfort termiczny w całym pomieszczeniu. Podłogówka zdecydowanie lepiej rozprowadza ciepło niż tradycyjne grzejniki, dzięki czemu gwarantuje identyczne rozłożenie temperatury we wszystkich zakątkach.

Czy to oznacza, że w starszych budynkach, w których ma być zamontowana pompa ciepła, niezbędne jest założenie ogrzewania podłogowego? Niekoniecznie, gdyż takie rozwiązanie najczęściej wiąże się z dużymi kosztami. Lepszym wyjściem jest wybór nowoczesnych grzejników. Istnieje także możliwość zainstalowania tego rodzaju instalacji na ścianie lub suficie. Jednak to, czy w konkretnym budynku można zastosować jedno z wymienionych rozwiązań, musi być skonsultowane ze specjalistą.

Jeśli zależy Ci na systemie, który efektywnie dostarcza energię cieplną, a jednocześnie jest ekonomiczny oraz ekologiczny, postaw na pompę ciepła. Jest to urządzenie, które wyróżnia się także szybkim i łatwym montażem oraz dużą uniwersalnością. Jest w pełni bezpieczne, gdyż w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe nie stwarza ryzyka wybuchu czy zatrucia tlenkiem węgla. 

Pompy ciepła oferowane przez Duneko wyróżniają się najwyższą jakością. Są także objęte najdłuższą gwarancją, którą dodatkowo możesz przedłużyć. Urządzenie dostępne w asortymencie mają certyfikat Eurovent, który potwierdza to, że spełniają wszelkie normy europejskie oraz międzynarodowe. Najwyższa klasa energetyczna A+++ zapewnia ekonomiczne zużycie energii. Stosowanie w nich nowoczesnych układów scalonych zapewnia szybkie oraz sprawne działanie urządzeń. 

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *