Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Grafika przestawiająca dom i oszczędności pieniędzy w czasie.

Pompa ciepła – czy warto? Opinie oraz analiza kosztów

Pompa ciepła to nowoczesny system grzewczy. Ceni się go przede wszystkim ze względu na niższe koszty eksploatacji niż w przypadku tradycyjnych kotłów na węgiel czy drewno, a nawet ogrzewania gazowego. Za pomocą tego typu urządzenia można grzać i chłodzić budynek oraz ogrzewać wodę użytkową dla domowników. Istnieją systemy, które łączy się z grzejnikami, a także te sprawdzające się przy ogrzewaniu podłogowym. 

Pompa ciepła czy inny system grzewczy? Co decyduje o tym, który wybór się opłaca

Wybierając ogrzewanie do domu, inwestorzy zwracają uwagę na kilka kluczowych aspektów. Należą do nich: 

  • koszty instalacji systemu, 
  • koszty eksploatacji urządzenia grzewczego, 
  • sposób użytkowania ogrzewania. 

Pierwszy czynnik ma największe znaczenie przy planowaniu budżetu na tworzenie infrastruktury grzewczej w domu. Inwestorzy porównują konkretne pompy i kotły, aby wybrać to urządzenie, które będzie dla nich najlepsze. Ważne są również koszty eksploatacji. Te mają dużo większe znaczenie podczas wyboru kotła czy pompy ciepła, ponieważ umożliwiają prognozowanie kosztów użytkowania ogrzewania w kolejnych latach. Podczas ich analizy, najczęściej okazuje się, że pozornie tańsze urządzenia szybko przestają się opłacać, ponieważ po kilku latach ich koszt jest większy niż rozwiązań alternatywnych. 

Duże znaczenie ma również sposób użytkowania ogrzewania. Ten wpływa przede wszystkim na komfort przebywania w domu przez cały rok. Do niedawna standardem były piece opalane drewnem i węglem. Jednak okazało się, że konieczność ich stałego kontrolowania oraz zasypywania paliwem opałowym jest uciążliwa. Współcześnie coraz rzadziej przebywa się przez większość dnia w domu. Wybiera się więc te urządzenia, które można zaprogramować tak, by działały zgodnie z potrzebami użytkowników, czyli np. pompy ciepła. 

Pompa ciepła – czy to się opłaca? Analiza kosztów i zalet systemu grzewczego

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje montaż pompy ciepła. Zależy to od wielu czynników. Najważniejszymi są rodzaj wybranej pompy grzewczej oraz powierzchnia domu i jego zapotrzebowanie na ciepło wynikające m.in. z rodzaju zastosowanego ocieplenia czy szczelności okien i drzwi. Szacunkowo można przyjąć, że pompa ciepła dla dobrze ocieplonego domu o powierzchni 150 m2 będzie kosztować ok. 35–40 tysięcy złotych. Choć koszt wydaje się początkowo duży, warto pamiętać o tym, że wybierając ten system grzewczy, można zaoszczędzić w wielu aspektach, co omówimy w dalszej części artykułu. 

Najważniejsze z punktu widzenia inwestora jest jednak to, że pompa w domu to inwestycja na wiele lat. Zwraca się po ok. 7 latach. Jeśli połączysz urządzenie grzewcze z instalacją fotowoltaiczną, jeszcze szybciej odzyskasz zainwestowane środki. Co więcej, stworzysz dom samowystarczalny energetycznie i uniezależnisz się od dostawcy prądu. 

Wśród zalet pompy ciepła nie pojawiają się jedynie koszty eksploatacji. Warto także pamiętać o tym, że system jest praktycznie bezobsługowy. Nie musisz uzupełniać kotła paliwem, dbać o komin czy przygotowywać opału. Pompa nie wydziela również zanieczyszczeń do atmosfery. Masz czyste powietrze w domu, komfort termiczny i kotłownię, która może być również np. pralnią czy spiżarnią. 

Pompa pozwala również uniezależnić się od problemów wynikających ze zmieniających się cen opału oraz jego dostępności. Przerwanie łańcucha dostaw węgla, drewna czy gazu do Polski nie będzie już Twoim problemem. Nie będziesz się również obawiać nagłego i drastycznego wzrostu cen paliw. Ogrzewanie elektryczne można zasilać prądem od dostawcy, którego działania są kontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Można również postawić na samodzielne i ekologiczne źródło energii, czyli fotowoltaikę. 

Pompa ciepła to inwestycja na lata. To urządzenie grzewcze zalecane przez krajową i europejską politykę ekologiczną, więc nie musisz się obawiać, że wkrótce będziesz musiał go wymienić ze względu na nowe regulacje. Tego typu systemy są ekologiczne, bo ponad 75% ciepła produkują z OZE (odnawialnych źródeł energii), dlatego nie zanieczyszczają powietrza i nie powodują znacznego wzrostu emisji CO2. Wybór pompy ciepła opłaca się więc zarówno z punktu widzenia inwestycyjnego, jak i ekologicznego. 

Jak zmniejszyć koszt instalacji grzewczej – dofinansowania i ulgi 

Może się wydawać, że kupno pompy ciepła to duży wydatek Warto jednak pamiętać, że koszt całego projektu można zmniejszyć, rezygnując ze zbędnych elementów infrastruktury w domu. Dla pompy nie musisz budować dodatkowego komina, a jego koszt to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie musisz również inwestować w stworzenie powierzchni magazynowej do przechowywania drewna ani w infrastrukturę niezbędną do jego obróbki czy docinania. 

Co więcej, do sfinansowania zakupu urządzenia grzewczego możesz wykorzystać także dotacje – np. z programu Czyste Powietrze. Możesz też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie od podatku nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przeznaczonych na termomodernizację danego obiektu. Dzięki temu koszt kupna urządzenia zmniejszysz nawet o kilkadziesiąt procent. Wówczas będzie porównywalny np. z zakupem dwufunkcyjnego kotła na gaz. 

Opinie użytkowników na temat używania pompy ciepła jako nowoczesnego i ekologicznego rozwiązania grzewczego – czy to ekonomiczne? 

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła jest dobrym wyborem? Czy pompa ciepła jest ekonomiczna? Zdaniem tych, którzy mają ją w swoich domach: tak. Użytkownicy zwracają uwagę na to, że koszty inwestycji szybko się zwracają, a jeśli zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną, zyskasz w 100% niezależny system grzewczy na wiele lat. Pompę ciepła docenia się także za to, że jest bezobsługowa zarówno w eksploatowaniu, jak i serwisowaniu. Nie musisz stale kontrolować stanu komina i obawiać się ewentualnego wycieku gazu czy CO2. Wystarczy przegląd raz do roku, aby upewnić się, że poszczególne podzespoły działają sprawnie i nie wymagają serwisowania czy wymiany. To aspekt związany z bezpieczeństwem, ponieważ pompy ciepła same w sobie są uznawane za niemal bezawaryjne ogrzewanie domu. 

Poniższa tabela ukazuje zestawienie cech pompy ciepła z kotłem gazowym i piecem na pellet. Uwzględnia najważniejsze kwestie dotyczące eksploatacji systemu grzewczego i związanych z nią aspektów. 

Kocioł gazowy Piec na pellet Pompa ciepła 
Możliwość uzyskania dotacji TAKTAKTAK
Wykorzystanie głównie OZE do ogrzania budynku NIENIETAK
Możliwość stworzenia niezależnego systemu grzewczego dla budynku NIENIETAK
Wymagania dotyczące obsługi systemu grzewczego ŚREDNIE WYSOKIE NISKIE
Możliwość rezygnacji z komina w budynkuNIENIETAK

Pompę ciepła można zamontować zarówno w nowym, jak i starszym budownictwie. Najlepiej sprawdza się w budynkach dobrze zaizolowanych, gdzie zastosowano odpowiednie ocieplenie ścian, fundamentów i dachu oraz zainwestowano w wysokiej jakości okna i drzwi o optymalnych współczynnikach przenikania ciepła. Wówczas system jest ekonomiczny i wydajny. Może być używania do ogrzania, chłodzenia pomieszczenia oraz do podgrzania wody użytkowej. Można także dobrać konkretną pompę do ogrzewania podłogowego lub grzejników – zależnie od potrzeb, choć lepszym wyborem jest ta pierwsza.

Podsumowanie 

Pompa ciepła – czy warto w nią inwestować? Tak. To ekonomiczne i ekologiczne źródło energii. Jej instalacja nie wymaga specjalnej infrastruktury. Wystarczy dostęp do energii elektrycznej lub instalacja fotowoltaiczna, by zyskać źródło ciepła, które ponad 75% energii pozyskuje z odnawialnych źródeł. Nasza firma DUNEKO Polska Sp. z o.o. specjalizuje się w pełnej obsłudze oraz uzyskiwania dofinansowania w imieniu klienta.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *