Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Nowoczesny dom z pompą ciepła od Duneko

Czy pompa ciepła ogrzeje dom? 6 kluczowych aspektów

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranymi systemami grzewczymi do nowych i modernizowanych obiektów. Umożliwiają zadbanie o komfort cieplny w budynku w ekonomiczny i ekologiczny sposób. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy pompa ciepła przy pojawieniu się silnych mrozów będzie w stanie samodzielnie ogrzać dom i wodę użytkową. Na co zwrócić uwagę, aby instalacja grzewcza była skuteczna i wydajna? 

6 aspektów, które determinują wydajność pompy ciepła

Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę na 6 najważniejszych aspektów, które mają ogromny wpływ na jej wydajność. Są to:

  • zapotrzebowanie konkretnego budynku na ciepło, 
  • liczba domowników ogrzewanego obiektu,
  • powierzchnia ogrzewanego budynku, 
  • lokalizacja domu, 
  • funkcje pompy, 
  • rodzaj wybranego urządzenia grzewczego. 

Analizując każdy z parametrów, będziesz mógł sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania wobec ogrzewania. Dzięki temu wybierzesz pompę ciepła, która z powodzeniem ogrzeje dom niezależnie od temperatury na zewnątrz.

Zapotrzebowanie budynku na ciepło 

Zapotrzebowanie budynku na ciepło to ilość energii, która jest potrzebna do tego, by utrzymać w budynku stałą temperaturę. Tę wartość wyraża się w kilowatach energii na metr kwadratowy. Do ustalenia zapotrzebowania dla konkretnego obiektu trzeba wziąć pod uwagę m.in. powierzchnię domu, zastosowane ocieplenie ścian, rodzaj okien i drzwi. 

Pompa ciepła ogrzewająca dom

Obliczenie zapotrzebowania pozwala dobrać pompę ciepła o odpowiedniej mocy. Jeśli ta będzie zbyt mała, nie poradzi sobie z ogrzaniem całego domu. Jeśli będzie za duża, nigdy nie osiągnie maksymalnej mocy. Będzie przez to zużywać więcej energii i zostanie narażona na dodatkowe awarie. Pompa ciepła odpowiednio dobrana do zapotrzebowania cieplnego obiektu poradzi sobie z ogrzewaniem całego domu bez konieczności inwestowania we wspomagający system grzewczy. 

Funkcje pompy

Pompy ciepła z reguły służą do ogrzania wody, która zasila grzejniki bądź ogrzewanie podłogowe oraz do podgrzania wody użytkowej. Wybierając konkretne urządzenie, należy zdecydować, z jakimi odbiornikami ciepła się je połączy, a także, jakie będą jego zadania. Ogrzewanie podłogowe wymaga pompy niskotemperaturowej, z kolei grzejniki – wysokotemperaturowej. Konieczność podgrzania wody także wpływa na zwiększenie planowanej mocy urządzenia. 

Liczba domowników

Im więcej osób mieszka w danym budynku, tym więcej wody się zużywa. Jeśli pompa ciepła ma zapewnić wymaganą temperaturę kranówki np. dla 3 osób, to jej moc nie będzie musiała być tak duża, jak pompy odpowiedzialnej za ogrzanie wody dla 6-osobowej rodziny. Warto przy tym wziąć pod uwagę tryb życia i przyzwyczajenia domowników, np. częste kąpiele, używanie podgrzewanej wody do napełniania basenu i tym podobne. 

Powierzchnia domu 

Im większy dom, tym większa będzie powierzchnia do ogrzania. Pompa ciepła może ogrzewać dom o powierzchni 100, a nawet 200 czy 300 metrów kwadratowych nawet przy skrajnie niskich temperaturach. Musi zostać jedynie odpowiednio dobrana do parametrów konkretnego budynku. 

Lokalizacja obiektu 

Lokalizacja obiektu wiąże się z warunkami atmosferycznymi panującymi w miejscu, w którym ten jest zbudowany. W Polsce wyróżnia się 5 stref klimatycznych. Dobierając pompę ciepła do swoich potrzeb, należy wziąć pod uwagę to, jakie temperatury panują na danym obszarze, aby moc urządzenia sprostała wyzwaniom, jakie przed nim staną. Przykładowo w okolicach górskich panują znacznie niższe temperatury niż w centralnej części Polski, dlatego moc urządzenia powinna być dobrana odpowiednio także w kwestii tego czynnika.

Rodzaj pompy

Najpopularniejszym i ekonomicznym wyborem jest powietrzna pompa ciepła. Moc grzewcza urządzenia powinna być dobrana do jego trybu pracy i sposobu pozyskiwania energii. Pompa powietrzna pozyskuje ją z powietrza, a pompa gruntowa z gruntu. 

W jakim zakresie temperatur pracuje pompa ciepła? 

Pompy ciepła pracują w różnym zakresie temperatur. Jeszcze niedawno wielu producentów gwarantowało ich wydajne działanie jedynie do momentu, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -5℃. Obecnie nawet przy -25powietrznej pompy ciepła można używać do ogrzania budynku do 20. Urządzenie poradzi sobie bez większych trudności, pod warunkiem że zostanie odpowiednio dobrane do potrzeb konkretnych inwestorów i parametrów technicznych obiektu, w którym będzie zamontowane. 

To, w jakim zakresie temperatur pracuje pompa ciepła, zależy również od współczynnika COP. COP (z ang. Coefficient of Performance) to współczynnik efektywności pompy ciepła. Określa, ile energii pobiera, aby ogrzać dom. Krótko mówiąc, to informacja na temat efektywności urządzenia, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny system. 

Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? 

Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom? Tak. Nowoczesny i wydajny system grzewczy poradzi sobie z zapewnieniem optymalnej temperatury w budynku. Wystarczy dobrać go do potrzeb konkretnego obiektu, biorąc przy tym pod uwagę moc systemu grzewczego, parametry techniczne i zalecenia konkretnego producenta. 

Co więcej, urządzenie można dodatkowo wyposażyć w grzałkę elektryczną. System wspomagający będzie podnosić wydajność urządzenia, gdy temperatura na zewnątrz będzie wyjątkowo niska. 

Jeszcze niedawno wielu inwestorów sceptycznie podchodziło do pomp ciepła i nie ufało temu urządzeniu, myśląc, że nie poradzi sobie z ogrzaniem budynku w bardzo trudnych warunkach. Asekuracyjnie decydowano się więc na połączenie systemu z kotłem gazowym, kominkiem z płaszczem wodnym, piecem na pellet, a w skrajnych przypadkach nawet z kotłami węglowymi. Okazuje się jednak, że jest to niepotrzebny i kosztowny wybór. 

Zamiast niej lepiej sięgnąć po grzałkę elektryczną, której koszt jest stosunkowo niski, a wydajność urządzenia pozwala na ogrzanie budynku mimo skrajnie niskich temperatur. Kosztowna inwestycja w wymagający system grzewczy, który ma mieć funkcję wspierającą, po prostu się nie opłaca i z technicznego punktu widzenia jest zbędny. 

Pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom i przyniesie Ci wiele korzyści 

Powietrzna pompa ciepła poza tym, że ogrzeje dom, będzie również opłacalna podczas eksploatacji. Nie musisz budować dodatkowego komina, aby z niej korzystać ani tworzyć dużej przestrzeni do magazynowania opału. W miejscu, w którym zainstalujesz urządzenie, możesz zlokalizować też pralnię czy spiżarnię, co pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Nawet nowoczesna kotłownia węglowa to miejsce, w którym jest wiele pyłu. Pompa i jej osprzęt nie wytwarzają pyłów i popiołu. 

Wybierając pompę ciepła, sięgasz po ekologiczne i wygodne w użytkowaniu urządzenie. Pompa pozyskuje aż 75% wytwarzanej energii z OZE (odnawialnych źródeł energii), dlatego ogranicza emisję CO2. Dzięki niej dbasz o czyste powietrze i redukujesz ilość szkodliwych gazów cieplarnianych. Samo urządzenie jest bezawaryjne i praktycznie bezobsługowe. Nie musisz przygotowywać opału, magazynować go czy martwić się zmieniającymi się cenami paliwa oraz jego dostępnością. Instalując fotowoltaikę, możesz stworzyć samodzielny system ogrzewania swojego domu. 

Koszt instalacji pompy możesz obniżyć dzięki dotacjom z programu Czyste Powietrze. Istnieje także możliwość odzyskania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przeznaczonych na zakup elementów instalacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej. To otwiera przed inwestorami wiele możliwości w zakresie choćby częściowego zwrotu środków na zakup pompy. 

Podsumowanie 

Pompa ciepła może stanowić samodzielne źródło ogrzewania domu niezależnie od jego metrażu. Wystarczy odpowiednio dobrać jej parametry do potrzeb konkretnego inwestora. Można także wyposażyć ją dodatkowo w grzałkę elektryczną, aby cały system działał w pełni sprawnie i wydajnie. Kupienie dodatkowych systemów grzewczych takich jak np. kotły na c.o., kominki z płaszczem wodnym czy piece na pellet, jest zbędne i nadmiernie obciąża budżet. 

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *