Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

pompa ciepła

Jaki bufor do pompy ciepła? Wszystko, co musisz wiedzieć

Bufor do pompy ciepła to opcjonalny element. Stosuje się go przede wszystkim w układach, w których jest zbyt mało wody. Takie urządzenie musi zostać odpowiednio dobrane do pompy ciepła – z uwzględnieniem jej rodzaju i przeznaczenia. Zatem jaki bufor do pompy ciepła sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Przekonaj się!

Funkcja buforu w pompie ciepła

Bufory mają za zadanie zapewniać odpowiedni zład wody do odszraniania. Bufor oddziela też obiegi urządzenia i odbiorniki, co pozwala na uzyskanie przepływu nominalnego. Odpowiada również za magazynowanie energii i ochronę pompy ciepła w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest niewielkie.

Co ważne, bufory są stosowane tylko w niektórych systemach pomp ciepła.

Gdzie warto wykorzystać bufor do pompy ciepła?

Bufor wykorzystuje się przede wszystkim w systemach, gdzie występuje mała pojemność wodna. Dzięki niemu można uniknąć taktowania pompy ciepła i wydłużyć jej żywotność. Bufor umożliwia też wykorzystanie zgromadzonej energii do ogrzewania i odmrażania parownika, co wpływa na jego stan techniczny i wydajność.

Zakłada się, że bufor jest niezbędny w instalacjach o pojemności wodnej mniejszej niż 10 l/kW mocy grzewczej pompy. Montuje się go również w sytuacji, gdy w budynku ma zostać zamontowana fotowoltaika lub dodatkowe źródło ciepła – na przykład kocioł na paliwo stałe.

Jaki bufor do pompy ciepła wybrać?

Zastanawiasz się, jaki bufor do pompy ciepła warto wybrać? Przede wszystkim musi być dostosowany do mocy pompy. Jeśli jest ona duża, konieczne staje się zastosowanie większego zbiornika. Minimalna pojemność buforu zależy również od tego, czy w budynku istnieje system ogrzewania podłogowego.

W budynkach, których zastosowano ogrzewanie podłogowe, zbiornik musi mieć co najmniej 10 l/kW mocy. A jaki bufor nadaje się najlepiej do pompy ciepła z grzejnikami? W tym przypadku minimalna pojemność to 20 l/kW mocy systemu.

Wybierając bufor do pompy ciepła, warto zwrócić uwagę również na:

  • izolację termiczną – dobrze zaizolowany bufor minimalizuje straty ciepła, co zwiększa efektywność całego systemu;
  • miejsce montażu – wielkość i kształt buforu powinny być dobrane pod względem dostępnej przestrzeni;
  • obecność wymiennika ciepła – wbudowany wymiennik ciepła umożliwia efektywne przekazywanie energii między różnymi obiegami grzewczymi;
  • kompatybilność z systemem grzewczym – trzeba się upewnić, że bufor jest kompatybilny z pozostałymi elementami instalacji grzewczej w budynku;
  • markę – renomowani producenci zapewniają komponenty o wysokiej jakości i dużej trwałości. W Duneko oferujemy wyłącznie produkty spełniające normy unijne, cechujące się niskim zużyciem energii oraz objęte wieloletnią gwarancją – najdłuższą w Polsce!

Nasi specjaliści pomogą Ci ocenić, czy dany system wymaga zastosowania bufora. Jeśli okaże się przydatny, dobierzemy odpowiedni model. Zajmiemy się również jego montażem, by mógł działać wydajnie przez kolejne lata.

Dobór buforu a moc pompy ciepła

Przed zakupem buforu do pompy ciepła trzeba sprawdzić dokładną moc systemu. W innym przypadku zbiornik nie będzie mógł prawidłowo pełnić swojej funkcji i działać z maksymalną wydajnością. Warto zwrócić uwagę również na rodzaj i metraż ogrzewanych pomieszczeń oraz średnicę elementów przyłączeniowych do pompy ciepła.

Jaki bufor do pompy ciepła 8 kW?

Dla pompy ciepła o mocy 8 kW minimalna pojemność bufora powinna wynosić 80 litrów. Warto jednak dążyć do pojemności z przedziału 90–160 litrów, która umożliwi lepsze działanie systemu. Jeśli dom jest wyposażony wyłącznie w tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe, zaleca się wykorzystanie zbiornika o pojemności co najmniej 160 litrów.

Jaki bufor do pompy ciepła 9 kW?

Dla pomp ciepła o mocy 9 kW odpowiednim wyborem będzie ten o pojemności między 90 a 180 litrów. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje produktu, takie jak izolacja termiczna czy obecność wymiennika ciepła.

Jaki bufor do pompy ciepła 10 kW?

W przypadku pomp ciepła o mocy 10 kW zaleca się zastosowanie buforów o pojemności z zakresu od 100 do 200 litrów. Wybór odpowiedniego produktu przy tej mocy pompy jest niezbędny dla zapewnienia maksymalnej efektywności systemu.

Jaki bufor do pompy ciepła 12 kW?

Dla pompy ciepła o mocy 12 kW minimalna pojemność bufora powinna wynosić od 120 do 240 litrów przy zasilaniu ogrzewaniem podłogowym. W przypadku budynków z instalacją centralnego ogrzewania wykorzystującą wyłącznie grzejniki zaleca się zbiornik o pojemności przekraczającej 240 litrów.

Jaki bufor do pompy ciepła 14 kW?

Dla pompy ciepła o mocy 14 kW zaleca się bufor o pojemności wynoszącej między 140 a 280 litrów. Taki zbiornik pomoże utrzymać wysoką wydajność systemu grzewczego i umożliwi stabilne działanie urządzenia.

Jaki bufor do pompy ciepła 16 kW?

Dla pompy ciepła o mocy 16 kW zasilającej ogrzewanie podłogowe zaleca się zastosowanie zbiornika buforowego o pojemności od 160 do 320 litrów. W przypadku ogrzewania domu wyłącznie kaloryferami konieczne może być zamontowanie jeszcze większego buforu. Jego pojemność wylicza się wówczas indywidualnie.

Bufor do pompy ciepła – z wężownicą czy bez?

Na rynku można znaleźć bufory do pompy ciepła z wężownicą i bez tego elementu. Wybór odpowiedniego produktu powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb użytkownika i specyfikacji technicznej pompy. Modele z wężownicą pozwalają na efektywne ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, dlatego sprawdzają się, gdy pompa jest podłączona do tego systemu. Są jednak droższe niż bufory bez wężownic.

Średnica rur buforu do pompy ciepła

Bufor do pompy ciepła musi mieć też odpowiednią średnicę rur, by możliwe było jego połączenie z urządzeniem. Dokładna wartość zależy od specyfikacji technicznej samej pompy. Średnicę można zmierzyć lub sprawdzić w dokumentacji urządzenia. Wybierając bufor, warto też skorzystać z pomocy fachowców – na przykład firmy Duneko. Dobierzemy dla Ciebie zbiornik, który będzie można bez problemu połączyć z nowym lub już istniejącym systemem.

Bufor jest potrzebny do efektywnego działania wielu systemów opartych na pompie ciepła. Wpływa na komfort domowników i wydajność ogrzewania wody lub powietrza. Aby jednak mógł pełnić swoją funkcję prawidłowo, musi zostać dopasowany do parametrów technicznych całego systemu. Warto powierzyć to zadanie specjalistom, którzy nie tylko dobiorą odpowiedni bufor, lecz także zajmą się jego montażem.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *