Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile miejsca zajmuje -Pompa ciepła w kotłowni

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła? Dowiedz się koniecznie!

Zamierzasz zainstalować w swoim domu to urządzenie i zastanawiasz się, ile miejsca zajmuje pompa ciepła? Chciałbyś dowiedzieć się, gdzie powinno stać wspomniane urządzenie oraz jakie pomieszczenie przeznaczyć na jego instalację? A może zastanawiasz się, czy pompa ciepła może być w garażu? Na wszystkie powyższe pytania odpowiedzi udziela niniejszy, krótki artykuł. Serdecznie zachęcamy Cię do jego lektury.

Gdzie przechowywać pompę ciepła i czy wymagana jest do tego kotłownia?

Na wstępie mamy dla Ciebie dobrą informację. Do posiadania pompy ciepła nie jest wymagana kotłownia. Zapytasz dlaczego? Ponieważ nie dochodzi w niej do procesu spalania paliwa. Nie wytwarzane są wobec tego żadne spaliny, które wymagałyby odprowadzenia. Pomieszczenie, w którym pompa ciepła ma się znajdować, nie musi spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych. Nie wymaga też ona działania wentylacji mechanicznej ani lokalizacji przewodu spalinowego. W istocie zatem może być ona zainstalowana praktycznie wszędzie i w każdym pomieszczeniu, z wyjątkiem tych, w których przebywają ludzie. Jeżeli chcesz, możesz zakupić także kompaktową pompę ciepła. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że zawiera ona w jednej obudowie wszystkie konieczne do działania elementy. Sprawia to, że możemy zainstalować ją wszędzie. W hallu, garderobie, pomieszczeniu gospodarczym lub innym przez nas wybranym.

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła oraz jak ją zamontować?

Na wstępie powinieneś wiedzieć, że pompę ciepła powinno instalować się w pomieszczeniu o dość suchym powietrzu i temperaturze, która znajduje się w przedziale od 0 do 35 stopni Celsjusza. Zarazem warto zauważyć, że nie zajmuje ona stosunkowo dużo miejsca. Kompaktowa pompa ciepła zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 0,4 metra kwadratowego. Co ważne, mieści ona w sobie specjalny podgrzewacz, jak i pompę obiegu grzewczego, a także zawór. Z kolei pompy ciepła typu split, które ostatnimi czasy bardzo zyskują na popularności w Polsce, składają się z dwóch części tzn.: jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Obydwie z nich cechują się stosunkowo niewielkimi wymiarami, przez co są dość poręczne. Jednostka wewnętrzna może być z powodzeniem zawieszona na ścianie.

Jednostka wewnętrzna musi być połączona z jednostką zewnętrzną specjalnym okablowaniem, co wymaga stworzenia przepustów ściennych. Zaleca się, aby obydwie jednostki były umieszczone w stosunkowo niewielkim oddaleniu od siebie nawzajem.

W sytuacji, w której zamierzasz zainstalować pompę ciepła typu powietrze/woda bądź solanka/woda, pamiętaj, aby zamontowana pompa ciepła spełniała wszystkie normy odległościowe, które zostały określone przez producenta. Jest to ważne z uwagi na ewentualne prace serwisowe, montażowe itp.

Jaka powinna być kubatura pomieszczenia, w której znajduje się pompa ciepła?

Pompa ciepłą w garażu
Pompa ciepła w garażu

W tym przypadku istnieją jednak pewne wymagania, które określają minimalną kubaturę pomieszczenia, w którym powinna znajdować się pompa ciepła. Wynika ona z ilości oraz składu czynników chemicznych, które zostały w niej zastosowane. Dokładne wytyczne w tym zakresie znaleźć powinieneś w instrukcji dołączonej do Twojego urządzenia.

Czy pompa ciepła hałasuje?

Nie. Pompa ciepła może być zamontowana w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie musimy się przy tym obawiać o uciążliwy hałas. Jeśli zamontowaliśmy pompę ciepła typu split, to w części wewnętrznej budynku znajdować będą się wyłącznie te elementy, które nie generują uciążliwych dźwięków. Obudowa pomp ciepła skutecznie niweluje wszelki niepożądany hałas. Najnowsze pompy ciepła generują zaledwie od około 40 do 46 decybeli.

Gdzie powinna stać pompa ciepła oraz czy pompa ciepła może znajdować się w garażu?

Pompę ciepła można zamontować na dwa sposoby.

  • Wewnątrz budynku – to najlepsze miejsce do umieszczenia kompaktowej pompy ciepła. Urządzenia tego rodzaju nie zawierają zbyt dużo miejsca, mogą więc być zainstalowane praktycznie gdziekolwiek.
  • Na zewnątrz budynku – w tym przypadku najlepiej umieścić tam pompę ciepła typu split. Jest ona bowiem większa i składa się z dwóch elementów. Zajmuje zatem nieco więcej miejsca. Jej obecność w tym miejscu możliwa jest dzięki specjalnej obudowie, która ochrania ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pompy ciepła umieszczane na zewnątrz mocuje się zazwyczaj na ścianie budynku. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, należy postawić pompę ciepła nie dalej niż 1,5 metra od budynku.

Pompy ciepła z zasobnikiem c.w.u mogą być zamontowane w wielu różnych pomieszczeniach. Mogą być to piwnice, spiżarnie, pralnie, kotłownie, czy wspomniane już garaże. Kluczowe jest to, aby pamiętać, by urządzenie miało dostęp do energii elektrycznej oraz było przyłączone do bieżącej wody. Pompa ciepła z kanałami, które doprowadzają powietrze zewnętrzne oraz wewnętrzne mogą być z powodzeniem i bez problemu umieszczone w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Jakie pomieszczenie jest najlepsze na pompę ciepła?

W tym przypadku masz tutaj naprawdę duże pole do manewru. Najlepiej zrobisz, umieszczając pompę ciepła w pomieszczeniu, które stosunkowo rzadko jest odwiedzane przez domowników. Pompa ciepła nie powinna bowiem znajdować się w miejscu, w którym ludzie przebywają dłużej niż około 4 godziny na dobę. Dobrym rozwiązaniem będzie więc np. wspomniana piwnica, skład narzędzi, pralnia, suszarnia, czy np. hall bądź ewentualnie garderoba. Wszystko zależy w przeważającej mierze od Twoich własnych możliwości lokalowych oraz również od sytuacji.

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła – kilka słów podsumowania

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia i dostarcza ją do instalacji grzewczej w domu. Zajmuje ona stosunkowo niewiele miejsca. Kompaktowe pompy ciepła zabiera zazwyczaj około 0,4 metra kwadratowego. Modele typu split niewiele więcej. Pompy ciepła możemy przechowywać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mogą być one z powodzeniem zainstalowane niemalże w każdym dostępnym w domu pomieszczeniu.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *