Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła 6 kW Zużycie prądu przy takich parametrach

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła 6 kW? Zużycie prądu przy takich parametrach

W celu ogrzania domu jednorodzinnego często wybiera się urządzenia o raczej małej mocy. To jeden z trendów obecnych w nowoczesnym budownictwie. Chętnie stawia się domy o mniejszym metrażu, ale za to o wysokim standardzie energetycznym. Jednym ze źródeł ciepła wpisującym się w tę modę są pompy ciepła o mocy kilku kilowatów. Czy taki sprzęt potrafi efektywnie ogrzać wszystkie pomieszczenia i zapewnić komfort termiczny mieszkańcom?

Kiedy pompa ciepła o mocy 6 kW się sprawdzi?

Rozważając jej zakup, musisz wziąć pod uwagę pewne ograniczenia techniczne powietrznych pomp ciepła. Skuteczność ich działania w dużej mierze zależy od temperatury powietrza pobieranego z zewnątrz. To istotny aspekt, który różni pompę ciepła od kotła grzewczego. Moc tego ostatniego nie jest w żadnym stopniu uzależniona od pogody.

Przykład:

W normalnych, umiarkowanych warunkach pogodowych pompa ciepła 6 kW wykazuje realną moc 6,5 kW. Jeśli na zewnątrz temperatura znacznie spadnie poniżej zera (np. do -10°C), moc grzewcza urządzenia spadnie o ok. połowę – do 3 kW. Jeśli zapotrzebowanie cieplne domu będzie wynosiło właśnie tyle, pompa o takiej mocy sprawdzi się przez cały rok.

Ten przykład pokazuje, że podczas zakupu pompy ciepła i wyboru jej mocy, trzeba brać pod uwagę również lokalizację inwestycji, ponieważ w różnych obszarach Polski warunki średnie temperaturowe mogą się znacznie różnić. Pompa o mocy 6 kW bez wątpienia znajdzie zastosowanie w cieplejszych regionach, np. w centrum kraju. Jednak czy tylko tam?

Zastosowanie pompy ciepła o małej mocy w praktyce

Pompa 6 kW może być jednak wykorzystywana nie tylko w domach zlokalizowanych w najcieplejszych miejscach Polski. Warto wiedzieć, że do urządzenia możesz dopasować także grzałkę zewnętrzną, a nawet dodatkowy kocioł.

Jeśli nie możesz sobie na niego pozwolić, sama grzałka również może współpracować z pompą. W końcu jest ona w stanie pokryć do 90% zapotrzebowania domu na ciepło, a dodatkowe urządzenie będzie uruchamiane jedynie przy największych mrozach.

Dobór mocy pompy ciepła. Jak zrobić to poprawnie?

Właściwy dobór pompy ciepła to ważny moment planowania systemu ogrzewania domu. Warto więc zwrócić się o pomoc lub poradę do specjalistów. W wyborze mocy urządzenia trzeba także uwzględnić to, czy będziesz chciał w ten sposób podgrzewać również wodę użytkową. Precyzyjne określenie swoich potrzeb na tym etapie i zdobycie najważniejszych informacji technicznych na temat budynku pomoże ci uniknąć wielu problemów związanych z niewłaściwym doborem mocy pompy ciepła do twoich potrzeb i warunków.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *