Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Ile kosztuje pompa ciepła Cena obejmuje nie tylko samo urządzenie!

Ile kosztuje pompa ciepła? Cena obejmuje nie tylko samo urządzenie!

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu czy wody użytkowej jest obecnie bardzo popularne. Dzieje się tak, ponieważ można w ten sposób uzyskać znaczne oszczędności i realnie przyczynić się do ochrony środowiska. Kupując wysokiej jakości pompę ciepła, możesz cieszyć się komfortem termicznym i wygodą we własnym domu. Ile będzie cię to kosztować?

Ile kosztuje pompa ciepła i od czego to zależy?

W swoich szacunkach musisz uwzględnić nie tylko zakup samego urządzenia, ale także jego montaż. To, jaki nakład finansowy poniesiesz, zależy również od:

 • klasy energetycznej budynku i jego parametrów,
 • lokalizacji inwestycji,
 • indywidualnych potrzeb domowników.

Można oszacować, że koszt całego systemu grzewczego z pompą w domu o metrażu 150 m2 to ok. 30–45 tysięcy złotych.

Rodzaj urządzenia ma znaczenie. Co musisz wiedzieć?

Jeśli chodzi o nowoczesne pompy ciepła, koszty generuje przede wszystkim ich najwyższej jakości technologia. To jednocześnie urządzenia bardzo ekologiczne, które czerpią energię z odnawialnych źródeł, czyli zasobów naturalnych. Producenci oferują obecnie kilka rodzajów i modeli pomp grzewczych, które różnią się między sobą właśnie źródłem pozyskiwania ciepła. Zwykle jest to:

 • powietrze,
 • woda,
 • grunt.

Niekwestionowaną zaletą pomp ciepła jest fakt, że wysokie koszty dotyczą cię tylko na początku. Sama eksploatacja urządzenia w ciągu roku to ogromna oszczędność, więc inwestycja zwraca się zwykle w ciągu kilku lat.

Pompa ciepła od DUNEKO jest zaprojektowana pod kątem trwałości i wydajności grzewczej. Pionierska technologia, bogactwo funkcji, ekstremalny progres. Uniezależnij się, skorzystaj z dofinansowania i chroń swój budżet razem z nami. Pompa ciepła od Duneko to certyfikowane urządzenia przełomowej jakości technologicznej, które spełnia surowe, unijne normy jakości i posiada certyfikat Eurovent.

Oferujemy Ci pompy o najwyższej klasie energetycznej A+++, które dają niespotykaną oszczędność i bezobsługowość, a także wydajność, która doskonale ogrzeje dom najniższym kosztem. Nasze pompy ciepła, bufory, zasobniki to produkty najwyższej jakości. To daje Ci pewność ciepła, jakości i sprawności całej instalacji przez lata. Podejmij działanie już dziś i uwolnij się od rachunków i zależności. Umów się na audyt energetyczny już dzisiaj poprzez naszą infolinię..

Powietrzne pompy ciepła

Najpopularniejsze na rynku są powietrzne pompy ciepła. To niewielkie urządzenia wolnostojące, które można umieścić zarówno w środku, jak i na zewnątrz domu. Mają za zadanie pobierać ciepło z otoczenia, rozprężać je, a wreszcie przesyłać do instalacji grzewczej. W ramach tej grupy można spotkać się z podziałem na pompy:

 • monoblok,
 • split.

Monoblok wewnętrzny to najprostsza instalacja, w której pompa, jak i zasobnik na wodę znajdują się we wnętrzu budynku, a strumienie powietrza zaciąganego i wyrzucanego po schłodzeniu przenikają specjalnymi kanałami od zewnątrz i na zewnątrz. Druga odmiana pomp monoblokowych to pompy zewnętrzne. Montuje się je na zewnątrz budynku poza zasobnikiem wody, który musi być w środku. Pompa jest z nim połączona rurami.

Z kolei pompy typu split składają się z dwóch modułów monoblokowych. Jak to wygląda w praktyce? Na zewnątrz montuje się część instalacji, która odpowiada za pozyskiwanie energii z otoczenia. W środku budynku umieszczana jest ta, która ma przekazywać ciepło z powietrza a do instalacji grzewczej za sprawą czynnika chłodniczego.

Powietrzne pompy ciepła dzieli się także na:

 • pompy powietrze-woda,
 • pompy powietrze-powietrze.

Instalacja pompy ciepła – jak to zrobić?

Różnice w cenach poszczególnych urządzeń i kosztów ich późniejszej eksploatacji wynikają z kilku różnych czynników. Jednym z nich jest to, czy w budynku jest lub będzie działać ogrzewanie grzejnikowe, lub podłogowe. Równie istotne są:

 • energetyczna klasa budynku,
 • typ pompy ciepła,
 • jej moc grzewcza.

Znacznie ułatwisz sobie sprawę, jeśli trafnie dobierzesz moc urządzenia do swoich potrzeb, a także warunków technicznych. Jednym z parametrów, na które musisz zwrócić uwagę, jest tzw. punkt biwalentny. To temperatura, przy której załącza się dodatkowe źródło ciepła, zwykle w formie grzałki elektrycznej. Ten wskaźnik może być różny w zależności od strefy klimatycznej, w której zlokalizowany jest budynek.

Przykładowo w centrum Polski temperatura, dla której liczone jest zapotrzebowanie budynku, wynosi -20°C, co w rzeczywistości rzadko się zdarza. Wytworzenie wystarczającej energii w takich warunkach przez samą pompę ciepła (bez wspomagania) nie będzie efektywne. Dzieje się tak, ponieważ razem ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada COP, a więc sprawność pompy. Jednocześnie wzrasta też pobór prądu.

Adekwatny dobór pompy powinien zatem prowadzić do wysokiej sprawności i przy tym niskiego poboru prądu w ciągu całego sezonu. To przełoży się na realne oszczędności.

Pompa ciepła a możliwość dofinansowania

Warto pamiętać o możliwościach uzyskania dofinansowania z różnych programów wspomagających zakup nowoczesnego i ekologicznego urządzenia grzewczego. Aktualnie są to:

 • Czyste Powietrze (dotacja na wymianę źródła ciepła na pompę powietrze/woda do 20 tys. zł);
 • Moje Ciepło (dofinansowanie do 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła oraz do 7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła);
 • Mój Prąd 4.0 (dofinansowania na magazyny ciepła w formie pomp ciepła typu powietrze/woda oraz bufory i zasobniki c.w.u. zasilane pompą do 5 tys. zł).

Nasza firma DUNEKO zajmie się formalnościami za ciebie. Co więcej, możemy pochwalić się 100 % skutecznością w pozyskiwaniu dofinansowań dla naszych klientów. Współpracujemy bezpośrednio z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i doskonale wiemy, jak się do tego zabrać.

Wyobraź sobie bezpłatny prąd. Dzięki panelom fotowoltaicznym w dofinansowaniu Państwa polskiego. Z DUNEKO to możliwe. Załatwimy dofinansowanie – resztę zapłacisz PO MONTAŻU – w mikro ekoratach 78zł/miesiąc. Odkryj jakość ponad skalą.

Ile kosztuje pompa ciepła – najczęściej zadawane pytania

 • Jaki jest roczny koszt ogrzewanie domu pompą ciepła?

Roczne koszty ogrzewania budynku o przykładowej powierzchni 150 m2 z instalacją z pompą ciepła to ok. 1200–1500 zł. To o połowę mniej koszt niż przy ogrzewaniu gazowym.

 • Jak szybko zwraca się instalacja pompy ciepła?

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła są stosunkowo niewielkie, więc szacunkowo inwestycja zwróci się po ok. 6 latach.

 • Czy sama pompa ciepła wystarczy, by ogrzać dom?

Co do zasady właściwie dobrana pompa ciepła powinna bez problemu pokryć całe zapotrzebowanie na ciepło. Kluczowy jest dobór odpowiedniej mocy i rodzaju urządzenia.

 • Na czym polega Program Czyste Powietrze?

W ramach programu możesz uzyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Dotacja może wynieść aż 18 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *