Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – czy warto je połączyć?
Korzystanie z pompy ciepła oraz ogrzewania podłogowego ma wiele korzyści, które wpływają na popularność tych urządzeń. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie obu rozwiązań, co pozwala znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne. Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić i w jaki sposób wpłynie to na komfort wszystkich domowników. Postaw na nowoczesne rozwiązania i efektywne ogrzewanie swojego domu za pomocą pompy ciepła i ogrzewania podłogowego.
Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym – to musisz wiedzieć
Ogrzewanie podłogowe cieszy się popularnością już od wielu lat. Jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych grzejników głównie ze względu na równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Wpływa to korzystnie na ogólny komfort wszystkich domowników. Zaletą ogrzewania podłogowego jest także możliwość swobodniejszej aranżacji pomieszczeń.
Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane głównie do nowych budynków, ale mogą także współpracować ze starszymi instalacjami. Są to również ekologiczne urządzenia grzewcze, które mają korzystny wpływ na środowisko naturalne. Nie każdy wie, że mogą także służyć do chłodzenia pomieszczeń. W przypadku pomp ciepła na ich korzyść przemawia także to, że są one bezobsługowe.
Połączenie tych dwóch systemów pozwala czerpać maksymalne korzyści z obu rozwiązań. Jeśli zależy Ci na efektywnej oraz ekologicznej metodzie ogrzewania, wybierz rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła. Podłączone do niej ogrzewanie podłogowe zapewni Ci z kolei komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach.
Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, która ma duże doświadczenie w doborze pomp ciepła oraz ich montażu, skorzystaj z oferty Duneko. Oferujemy bezpłatne przeprowadzenie audytu cieplnego, który pozwoli dopasować najlepsze rozwiązania dla Twojego domu. Nasz innowacyjny algorytm doboru pomp ciepła jest ewenementem na skalę europejską. Jako jedyny został objęty zgłoszeniem patentowym. Dzięki niemu dobierzemy urządzenie, które zapewni Ci komfort cieplny.
Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Pompa ciepła najwydajniej działa w przypadku instalacji niskotemperaturowej, czyli takiej, której temperatura obiegu jest niższa niż w systemie tradycyjnego ogrzewania. Większość tych urządzeń jest w stanie podgrzewać wodę tylko do temperatury 55°C. Jest to optymalny poziom dla podłogówki. Większość tego rodzaju instalacji jest projektowana w taki sposób, aby woda w obiegu miała 30–40°C. To bezpieczny poziom, a jednocześnie znacząco niższy niż w przypadku grzejników ściennych.
Pompa ciepła i niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe to znakomite rozwiązanie, które pozwala zwiększyć efektywność obu tych systemów. Wpływa także na wzrost ogólnej sprawności urządzenia grzewczego i zmniejszenie wydatków gospodarstwa domowego. |
Pompa ciepła i niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwala zwiększyć efektywność obu tych systemów. Wpływa także na wzrost ogólnej sprawności urządzenia grzewczego i zmniejszenie wydatków gospodarstwa domowego.
Potencjał pompy ciepła pozwala na zaspokojenie potrzeb cieplnych energooszczędnego domu. To właśnie dlatego jest to rozwiązanie tak chętnie wybierane w przypadku nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.
Temperatura wody podłogówki a komfort cieplny w pomieszczeniach – najważniejsze informacje
Zastanawiasz się, w jaki sposób temperatura ogrzewania podłogowego wpływa na to, ile ciepła oddaje ono do pomieszczenia? Aby to ocenić, trzeba poznać różnicę między parametrami podłogi a powietrza, czyli wskaźnik ΔT. Moc grzewcza ogrzewania podłogowego spada wraz z obniżeniem różnicy temperatury, a dodatkowo dzieje się to gwałtownie. Warto przyjrzeć się temu zjawisku nieco bliżej.
Zgodnie z obowiązującymi normami optymalna temperatura podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić maksymalnie 33°C w łazienkach oraz 29°C w pozostałych pokojach. Dodatkowo w strefach brzegowych, czyli na obszarach wzdłuż ścian zewnętrznych, może być ona podniesiona do 35°C ze względu na duże straty ciepła. Podane normy dotyczą maksymalnego poziomu temperatury podłogi i powinny obowiązywać jedynie sporadycznie, czyli wtedy, gdy jest to najbardziej konieczne, np. ze względu na duże mrozy.
Dla zapewnienia optymalnego komfortu domowników w pomieszczeniach nie powinno być cieplej niż 20°C. W takim przypadku moc ogrzewania podłogowego kształtuje się następująco w zależności od temperatury:
- 64 W/m2 – 26°C,
- 52 W/m2 – 25°C,
- 41 W/m2 – 24°C,
- 30 W/m2 – 23°C,
- 19 W/m2 – 22°C.
Jak widzisz, różnice w ilości oddawanego ciepła przez posadzkę są bardzo duże. Jednak ogrzewanie podłogowe jest w stanie wydajnie zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Nowoczesne trendy związane z energooszczędnością oraz obniżaniem zapotrzebowania na ciepło sprawiają, że domy można skutecznie ogrzać za pomocą niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego oraz pompy ciepła. Dzięki temu, że te urządzenia korzystają z odnawialnych oraz darmowych źródeł, są one ekonomiczne. Nawet biorąc pod uwagę koszty zakupu i montażu pompy ciepła, ten sposób ogrzewania jest zdecydowanie tańszy niż wybór tradycyjnego kotła oraz grzejników naściennych.
Ogrzewanie podłogowe a posadzka – jakie powinna mieć parametry?
Każdy, kto decyduje się na założenie ogrzewania podłogowego, musi zadbać o to, aby podłoga miała odpowiednie parametry. Dotyczy to głównie posadzki, czyli wierzchniej warstwy podłogi. Jeśli będzie zbyt gruba, to ogrzewanie nie będzie mogło prawidłowo pełnić swojej funkcji. W przypadku niewłaściwego dopasowania ogrzewanie podłogowe nie będzie pracowało efektywnie, a koszty korzystania z niego znacząco wzrosną. W przypadku pompy ciepła nawet niewielka różnica między temperaturą wody w obiegu a temperaturą pomieszczenia ma kluczowe znaczenie. Zbyt gruba posadzka uniemożliwi sprawne przekazywanie ciepła do otoczenia, a tym samym wpłynie negatywnie na wydajność oraz sprawność urządzenia.
Jak więc zaprojektować podłogę, aby współpracowała z ogrzewaniem? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wszelkie warstwy umieszczone bezpośrednio na rurach nie utrudniały ruchu ciepłego powietrza. Należy więc wybierać materiały bez dobrych właściwości izolacyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie podłogi płytkami kamiennymi lub ceramicznymi. Dobrze przewodzą one ciepło, dzięki czemu w pomieszczeniach zostanie utrzymany komfort cieplny na odpowiednim poziomie.
Na ogrzewaniu podłogowym można ułożyć drewniany parkiet lub panele, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich właściwości izolacyjne. Na podłogówce nie należy układać grubych dywanów i wykładzin, które skutecznie uniemożliwiają prawidłowy ruch powietrza.
Opór cieplny R określa stopień, w jakim podłoga utrudnia oddawanie ciepła do pomieszczeń. Zgodnie z zaleceniami specjalistów parametr ten nie powinien być wyższy niż 0,15 m2*K/W. |
Zanim zdecydujesz się na ułożenie konkretnego materiału na podłodze, sprawdź dokładnie, czy producent w ogóle dopuszcza możliwość pracy z ogrzewaniem podłogowym. Pomoże Ci to ustalić, czy dana posadzka będzie praktyczna pod tym kątem. W ten sposób unikniesz wielu problemów, również podczas wyboru pompy ciepła.
Ogrzewanie podłogowe to zazwyczaj rury, które umieszcza się w jastrychu, czyli wylewce podłogowej. Ta z kolei znajduje się na warstwie izolacyjnej. Jest to metoda ekonomiczna oraz bezproblemowa do wykonania, dlatego cieszy się największą popularnością. Do domów poddawanych termomodernizacji przeznaczone są specjalne systemy lekkiej zabudowy kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Jest to tzw. suchy jastrych, który sprawdza się świetnie w tego rodzaju budynkach.
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – jakie są koszty takiego rozwiązania?
Jeśli bierzesz pod uwagę połączenie ogrzewania podłogowego z pompą ciepła, to z pewnością zastanawiałeś się nad kosztami takiego rozwiązania. Przede wszystkim musisz dobrać moc urządzenia do powierzchni domu, który ma ono ogrzewać. Wyróżnia się także kilka rodzajów pomp ciepła, a ich cena zależy od wybranego typu sprzętu. Zdecydowanie najdroższe są modele gruntowe, które jednocześnie wyróżniają się niezawodnością i dużą stabilnością pracy. Ich montaż wiąże się z koniecznością wykonywania odwiertów, które są bardzo kosztowne. Decydując się na zakup gruntowej pompy ciepła, musisz liczyć się z wydatkami rzędu 40–45 000 zł w przypadku budynku o powierzchni około 120 m2. Do tej ceny trzeba jeszcze doliczyć niezbędne dodatkowe elementy. Są to jednak tylko przykładowe koszty, które w rzeczywistości mogą być znacznie wyższe.
Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Oprócz niższej ceny wyróżnia się ona również łatwiejszym montażem. Zakup i instalacja takiego urządzenia to koszt około 30–35 000 zł. Do tego musisz jeszcze doliczyć wydatki związane z założeniem ogrzewania podłogowego. Jego koszt zależy głównie od tego, w ilu pomieszczeniach chcesz je zainstalować, a także od ich powierzchni oraz innych parametrów budynku. Średni koszt założenia ogrzewania podłogowego wraz z niezbędnymi materiałami oraz robocizną wynosi od 120 zł/m2 do nawet 230 zł/m2. Pamiętaj, że te wartości mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym mieszkasz.
Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym da Ci jednak wiele korzyści. Wbrew pozorom zakup nowoczesnego kotła na paliwa stałe lub gaz także wiąże się z niemałym wydatkiem. Ogrzewanie podłogowe elektryczne to również duży wydatek. Dodatkowo musisz doliczyć koszty eksploatacji oraz zakupu opału. Pompa ciepła korzysta z darmowego źródła energii i pobiera jedynie energię elektryczną, która jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania. Może to więc być zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie do Twojego domu. Decydując się na skorzystanie z oferty Duneko, możesz liczyć na najdłuższą gwarancję na rynku. Na przepływową aparaturę dogrzewającą pompę ciepła na powrocie zimnej wody wynosi ona aż 10 lat. Na całe urządzenie otrzymasz natomiast 5-letnią gwarancję. Jeśli tego potrzebujesz, możesz zdecydować się na wydłużenie tego okresu. Zapewniamy także kompleksowe usługi serwisowe świadczone przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.
Pompa ciepła a dostępne dofinansowania w 2023 roku
Jak już doskonale wiesz, do zakupu i montażu pompy ciepła potrzeba znacznych nakładów finansowych. Jednak ze względu na rosnącą troskę o środowisko naturalne są dostępne różnego rodzaju programy pozwalające uzyskać dotację na ten cel. Dzięki nim montaż pompy ciepła w Twoim domu będzie zdecydowanie tańszy.
Od kwietnia 2023 roku obowiązuje nowa wersja programu „Mój Prąd” obejmująca także dofinansowanie pomp ciepła. Wysokość dotacji zależy od rodzaju wybranego urządzenia:
- do 4 400 zł na powietrzną pompę ciepła,
- do 12 600 zł na wodną pompę ciepła bez podwyższonej efektywności,
- do 19 000 zł na wodną pompę ciepła z podwyższoną efektywnością,
- do 28 000 zł na gruntową pompę ciepła.
Jeśli zdecydujesz się na wybór tego sposobu ogrzewania oraz na fotowoltaikę, to maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, wyniesie 58 000 zł.
Właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych, które zostały zbudowane po 1 stycznia 2021 roku, mogą skorzystać także z programu „Moje Ciepło”. Aby otrzymać dotację, niezbędny jest montaż pompy ciepła w domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Roczne zapotrzebowanie na odnawialną energię pierwotną (ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz wentylacja) nie może więc przekraczać 55 kWh na każdy metr kwadratowy w ciągu roku. Dofinansowanie wynosi od 7 000 do 21 000 zł.
Z kolei osoby planujące termomodernizację obejmującą wymianę nieefektywnego źródła ciepła właśnie na pompę ciepła mogą skorzystać z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wysokość dopłaty zależy od dochodów. Jest to jednak dobry sposób na to, aby obniżyć koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła w domu, który już istnieje.
Duneko oferuje pomoc w zdobyciu dofinansowania na pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną do 55 600 zł. Wyróżnia nas 100-procentowa skuteczność. Dokładnie zapoznamy się z zapotrzebowaniem Twojego domu na energię i wybierzemy najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Dzięki naszej darmowej pomocy otrzymasz dotację, która pozwoli Ci cieszyć się komfortem, jaki daje pompa ciepła oraz fotowoltaika. Zapraszamy do kontaktu z doradcami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w całym procesie ubiegania się o dofinansowanie.
Połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem termicznym oraz niskimi rachunkami. Te dwa systemy doskonale ze sobą współpracują i zapewniają efektywne i ekonomiczne działanie, również przy niskich temperaturach.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.