Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

Pompa ciepła koszty ogrzewania wykres klas energetycznych

Pompa ciepła – opinie o tym sposobie ogrzewania domu

Pompy ciepła to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Są chętnie wybierane zwłaszcza do nowych domów, ale można je również wykorzystać w starszym budownictwie pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona odpowiednia termomodernizacja. Zastanawiasz się nad zakupem i montażem pompy ciepła? Poznaj najważniejsze opinie na temat tego sposobu ogrzewania i przekonaj się, czy to rozwiązanie także dla Ciebie.

Pompa ciepła i tanie ogrzewanie domu – czy to możliwe?

Koszty ogrzewania to jeden z największych wydatków, z którym borykają się właściciele domów jednorodzinnych. Nic więc dziwnego, że nieustannie poszukują rozwiązań pozwalających nieco obniżyć te wydatki. Jednym z nich jest zakup i montaż pompy ciepła. Urządzenie to korzysta z odnawialnych źródeł energii, które są niewyczerpywalne oraz darmowe.

Pompami ciepła można nie tylko ogrzać pomieszczenia, ale również przygotować ciepłą wodę użytkową. W przypadku nowoczesnych modeli zużycie energii elektrycznej jest bardzo niskie. Korzystanie z tych urządzeń jest dużo tańsze niż koszty zakupu opału oraz utrzymania tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Pozytywne opinie użytkowników pomp ciepła potwierdzają, że jest to ekonomiczne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazem – którą metodę wybrać?

Zastanawiasz się, czy wybór pompy ciepła będzie lepszy niż ogrzewanie domu za pomocą kotła gazowego? Na samym początku musisz poznać zalety, które wyróżniają obie te metody. Przede wszystkim zarówno pompa ciepła, jak i piec gazowy to urządzenia w pełni bezobsługowe. Są więc niezwykle wygodne w użytkowaniu i nie sprawiają większych problemów. Dzięki temu, że nie generują odpadów w postaci popiołu, nie muszą być montowane w pomieszczeniu gospodarczym.

Zarówno pompy ciepła, jak i kotły gazowe są drogie w montażu. To pierwsze urządzenie jest jednak tańsze w eksploatacji, gdyż pobiera ono jedynie energię elektryczną. Pompa ciepła może zostać zainstalowana w praktycznie każdym budynku. Nie ma więc znaczenia, czy w pobliżu znajduje się gazociąg. Daje to o wiele większą swobodę. Pompy ciepła są także bezpieczne w użytkowaniu, gdyż w przeciwieństwie do kotłów gazowych nie stwarzają one ryzyka wybuchu lub zatrucia w przypadku niewłaściwej eksploatacji.

Wybór odpowiedniej metody ogrzewania domu zależy więc m.in. od specyfiki budynku oraz działki, na której się on znajduje. Mimo wielu zalet łączących oba te rozwiązania, to pompa ciepła pozwala praktycznie całkowicie uniezależnić się od komercyjnych dostawców. Urządzenie to potrzebuje co prawda energii elektrycznej, ale można je połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co zapewnia jeszcze większą oszczędność.

Zestawienie opłacalności źródeł ogrzewania

Koszty pompy ciepła – od czego zależą?

Koszty zakupu i montażu tego urządzenia zależą przede wszystkim od wyboru dolnego źródła. Zdecydowanie najdroższe są gruntowe pompy ciepła, gdyż wymagają one wykonania głębokich odwiertów, które są kosztowne. Taka pompa może być wyposażona w pionowe lub poziome kolektory. Ten parametr także wpływa na ogólną cenę zakupu i montażu tego systemu grzewczego. Pamiętaj jednak o tym, że gruntowa pompa ciepła jest tania w eksploatacji.

Innym typem urządzenia jest model wodny. W jego przypadku dolnym źródłem ciepła jest zbiornik lub studnia głębinowa. Ze względu na skomplikowany i kosztowny montaż jest to pompa ciepła najrzadziej wybierana przez użytkowników.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia powietrzna pompa ciepła. Jej montaż jest bezproblemowy i szybki. Dzięki temu, że nie wymaga wykonywania przekopów czy studni, jest to najtańszy sposób ogrzewania budynku za pomocą urządzenia korzystającego z odnawialnego źródła energii. Wybierz powietrzną pompę ciepła, a z pewnością docenisz jej zalety.

Cena pompy ciepła zależy także od następujących czynników:

  • typu urządzenia (split lub monoblok),
  • dodatkowych elementów (bufor, zasobnik ciepłej wody użytkowej itp.),
  • mocy sprzętu (im jest wyższa, tym droższy model),
  • zastosowania innowacyjnych rozwiązań (nowoczesne warianty wyposażone w rozmaite funkcje kosztują więcej niż starsze modele).

Aby ten sposób ogrzewania był efektywny i ekonomiczny, musi być odpowiednio dopasowany do specyfiki budynku. Przede wszystkim należy właściwie dobrać moc pompy ciepła do zapotrzebowania na energię. Dzięki temu będzie ona działała bez zarzutu i pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.

Najczęstsze opinie użytkowników o pompach ciepła

Jak już doskonale wiesz, w przypadku pompy ciepła koszt jej zakupu i montażu może skutecznie zniechęcić do korzystania z tego nowoczesnego sposobu ogrzewania budynku. Inwestycja ta jednak zwraca się najczęściej w ciągu kilkunastu lat. Jeśli pompa jest połączona z panelami fotowoltaicznymi, to następuje to jeszcze szybciej. Jeżeli planujesz zakup i montaż pompy ciepła, możesz skorzystać z kilku form dofinansowania. Obecnie funkcjonują m.in. programy „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”. Dzięki dotacjom koszty mogą być więc zdecydowanie niższe. O popularności tych dofinansowań świadczą liczby. W pierwszym półroczu 2023 roku ponad 100 000 zainteresowanych złożyło wnioski do programu „Czyste Powietrze”!

Firma Duneko oferuje bezpłatną pomoc w zdobyciu do 55 600 zł dofinansowania na zakup pompy ciepła. Wyróżnia nas 100-procentowa skuteczność, dlatego możesz nam w pełni zaufać. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w całym procesie ubiegania się o dotację. 

Wiele osób, które rozważa zakup pompy ciepła, zastanawia się, czy warunki klimatyczne panujące w Polsce są odpowiednie do tego, aby to urządzenie pracowało w pełni wydajnie. Nowoczesne modele są przystosowane nawet do najbardziej surowej pogody. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w nich innowacyjnych sprężarek, które są w stanie pracować nawet wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej -20°C lub wzrasta do 45°C.

Pompy ciepła cieszą się znakomitymi opiniami wśród użytkowników. Doceniają oni przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne, cichą pracę oraz niezawodność tych urządzeń. Ogrzewanie pompą ciepła to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto szuka ekologicznego sposobu na zapewnienie komfortu termicznego.

Negatywne opinie o pompach ciepła – z czego wynikają?

Mimo wielu pozytywnych opinii osób, które kupiły pompę ciepła do swojego domu, w sieci można znaleźć także wiele niepochlebnych ocen użytkowników. Są one jednak związane przede wszystkim z niewłaściwym doborem tych urządzeń oraz ich wadliwym montażem. Bardzo ważny jest więc zakup sprawdzonej i niezawodnej pompy ciepła. Takie urządzenia znajdziesz w ofercie Duneko. Pompy ciepła dostępne w asortymencie firmy mają certyfikat Eurovent, który potwierdza zgodność tych urządzeń z europejskimi oraz międzynarodowymi standardami. Wybierając je, masz pewność, że kupujesz sprzęt najwyższej jakości oraz o doskonałych parametrach. Dzięki najwyższej klasie energetycznej A+++ nie musisz się martwić o to, że pompa ciepła będzie pobierała dużo prądu.

Jedną z opinii, z którą można się spotkać, są wysokie koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła. Początkowe wydatki są szczególnie duże w przypadku modeli gruntowych. Jednak, jak już wiesz, można je obniżyć poprzez dofinansowanie. Dzięki dotacjom oraz opłacalnej eksploatacji korzystanie z pompy ciepła może być zdecydowanie tańsze niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania.

Inną błędną opinią jest to, że to urządzenie można zainstalować tylko w nowoczesnych budynkach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Jest to jednak nieprawda, gdyż pompę ciepła można również zamontować w starszych domach. Niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej termomodernizacji, aby skutecznie obniżyć straty ciepła. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak komfort użytkowania tego urządzenia oraz niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że warto się zdecydować na to rozwiązanie.

Czy pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ogrzewania w budynku? Okazuje się, że tak, jeśli jest odpowiednio dobrana do zapotrzebowania domu. Zwróć więc uwagę na wydajność pompy ciepła, aby mieć pewność, że będziesz mógł bez problemu z niej korzystać. Tego rodzaju urządzenia znajdziesz w ofercie Duneko. Nasze pompy ciepła są polecane przez prof. dr hab. Andrzeja J. Nowaka. Jest to wykwalifikowany specjalista pełniący funkcje konsultanta naukowego w Duneko. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że jest to najkorzystniejszy oraz najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania. 

Jeśli myślisz o pompie ciepła, to powinieneś poznać najważniejsze zalety płynące z korzystania z tego urządzenia. Pamiętaj jednak o tym, że w sieci możesz znaleźć także wiele nieprawdziwych informacji, które wynikają głównie z niewiedzy. Pompa ciepła to wydajny sposób na ogrzewanie, a opinie użytkowników na ten temat znajdziesz na różnego rodzaju forach. Mogą być one pomocne przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego modelu. W tej kwestii warto zaufać doświadczonym specjalistom, którzy pomogą Ci dopasować pompę ciepła do indywidualnych potrzeb.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *