Jaka pompa ciepła do domu 200 m2? Oblicz moc pompy ciepła
Pompy ciepła są stosowane przede wszystkim w budynkach mieszkalnych. Wiele z nich ma powierzchnię sięgającą nawet 200 m2. Ogrzanie takiej nieruchomości wymaga dobrania pompy ciepła o odpowiednio wysokiej mocy. Musi ona także pasować do wykorzystanej technologii budowy i stopnia ocieplenia budynku. Zatem jakie parametry powinna mieć pompa do domu 200 m2?
Parametry budynku a moc pompy ciepła
Nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka pompa ciepła do domu 200 m2 sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy bowiem od jego konstrukcji, a także stopnia ocieplenia, liczby mieszkańców czy nawet położenia geograficznego. Większa moc pompy ciepła będzie potrzebna w przypadku domów:
- nieocieplonych i wykonanych z zastosowaniem starszych technologii budowlanych;
- zamieszkanych przez co najmniej kilka osób – ma to związek ze zużyciem ciepłej wody użytkowej;
- położonych na terenach, gdzie zimą panują bardzo niskie temperatury.
Zakłada się, że zapotrzebowanie na moc w poszczególnych typach budynków prezentuje się następująco:
- dom pasywny: 10–15 W/m2,
- budynek energooszczędny: 40–60 W/m2,
- budynek dobrze ocieplony: 60–80 W/m2,
- stary budynek słabo ocieplony: 90–120 W/m2,
- dom bez izolacji termicznej: 150–200 W/m2.
Oznacza to, że ogrzanie starego, nieocieplonego budynku o powierzchni 200 m2 będzie wymagało zastosowania pompy o mocy nawet 40 kW. W nowoczesnych domach pasywnych minimalna wartość tego parametru wynosi 2 kW.
Najczęściej przed montażem pompy ciepła przeprowadza się ogólną termomodernizację budynku. Takie rozwiązanie sprawia, że w obiektach o powierzchni 200 m2 zwykle montuje się pompy ciepła o mocy od kilku do kilkunastu kW.
Jaki rodzaj pompy ciepła do domu 200 m2?
W domach o powierzchni 200 m2 można zastosować wszystkie trzy typy pomp ciepła: gruntowe, powietrzne lub wodne. Wszystko zależy od wspomnianych wcześniej aspektów oraz potrzeb domowników. Najczęściej stawia się tu na pompy powietrzne, choć modele gruntowe i wodne są wydajniejsze.
Pompa ciepła powietrzna bez problemu ogrzeje budynek o powierzchni 200 m2, ale warunkiem jest odpowiednie dopasowanie jej mocy do wielości, izolacji, lokalizacji i liczby domowników danej nieruchomości. Montaż tego rodzaju urządzenia jest najszybszy, najtańszy i nie wymaga przeprowadzenia prac ziemnych.
W celu całorocznego ogrzewania domu o powierzchni 200 m2 najlepiej zastosować pompę ciepła powietrze-woda, która umożliwia podgrzewanie wody użytkowej.
Konieczny jest również wybór odpowiedniego typu jednostki. Pompy ciepła dzielą się na modele:
- monoblok – wszystkie elementy mieszczą się w jednej obudowie, którą montuje się poza budynkiem; taka konstrukcja jest odporna na wycieki i wymaga mniej skomplikowanej konserwacji; można ją montować w budynkach, w których nie ma wydzielonej kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego;
- split – do montażu takiej pompy ciepła potrzebne jest miejsce na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Zazwyczaj urządzenia typu split są tańsze niż monoblok, dlatego cieszą się większą popularnością.
Wybór odpowiedniego typu urządzenia powinien zależeć od specyfiki budynku, budżetu i miejsca na montaż ewentualnej jednostki wewnętrznej.
Ile kosztuje pompa ciepła do domu 200 m2?
Pompa ciepła do domu 200 m2 wraz z montażem kosztuje około kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku urządzeń wodnych i gruntowych może być wyższy – wynika to z konieczności wykonania wykopów i podziemnych instalacji. Najtańszy jest montaż pompy w domach pasywnych, gdzie można zastosować urządzenia o niskiej mocy.
Ostateczny koszt inwestycji zależy od mocy i rodzaju pompy, warunków panujących na posesji oraz wybranej konstrukcji: split lub monoblok. W Duneko cenę wyliczamy indywidualnie dla każdego klienta, po zapoznaniu się z jego potrzebami i stworzeniu wstępnego projektu. Pomagamy również uzyskać dofinansowanie z jednego z wielu programów rządowych, co pozwala obniżyć koszty nawet o kilkadziesiąt procent. Mamy stuprocentową skuteczność w uzyskiwaniu dofinansowań do kwoty 55 600 zł!
Profesjonalny dobór pompy ciepła do domu 200 m2
Przed montażem pompy ciepła w już istniejącym budynku warto wykonać audyt energetyczny. Na jego podstawie można określić ilość energii potrzebną do ogrzania całego domu oraz jej ewentualne straty. Wyliczenia można wykonać również w przypadku obiektów dopiero powstających, na podstawie projektu. Pozwala to na dobranie pompy ciepła, która zapewni domownikom komfort termiczny przez cały rok, a jednocześnie nie będzie powodować zawyżania rachunków za prąd.
Nasi specjaliści zajmą się przeprowadzeniem bezpłatnego audytu cieplnego i wyliczeniem optymalnej mocy urządzenia. Pomożemy też w uzyskaniu dofinansowania, które zmniejszy koszt ponoszony w związku z inwestycją. Oferujemy kompleksowe wykonawstwo systemów pomp ciepła w budynkach o różnej powierzchni. Na swoim koncie mamy wiele realizacji w domach o powierzchni 200 m2, a także w znacznie większych obiektach.
Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej mocy i typu pompy ciepła do domu 200 m2 jest niezbędny do utrzymania wysokiej wydajności systemu i ograniczenia kosztów ogrzewania.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.