Autor wpisu: Zespół DUNEKO – eksperci zajmujący się energetyką oraz termodynamiką.  Specjalizują się w odnawialnych źródłach energii, w tym pompach ciepła i panelach słonecznych.

panele fotowoltaczine zamontowane

Ile kosztuje fotowoltaika o mocy 10 kW

Instalacja fotowoltaiczna wciąż cieszy się dużą popularnością. Z każdym rokiem wzrasta ilość osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad montażem, to zobacz, na co musisz zwrócić uwagę oraz jakie są koszta instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW

Instalacje fotowoltaiczne powoli stają się normą w gospodarstwach domowych. Chcąc zainwestować w odnawialne źródła energii, pojawia się pytanie „Jaka moc będzie odpowiednia dla mojego domu?” Instalacja o mocy 10 kW jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużych gospodarstw domowych (duża liczba domowników, wiele urządzeń elektrycznych), gospodarstw rolnych, a nawet małych przedsiębiorstw (sklepy, małe hotele, warsztaty). Jednak poza wkładem pieniężnym, należy dysponować również odpowiednią przestrzenią. Na zbudowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW potrzeba od 20 do nawet 40 paneli solarnych. 

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ na finalny koszt instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Jednak można podać widełki – zakłada się, że cena fotowoltaiki o mocy 10 kW waha się w granicach od 33 tys. zł do nawet 65 tys. zł. Jak widać, rozpiętość jest dość duża (cena maksymalna jest niemal dwukrotnością ceny minimalnej). Dlatego decydując się na instalację fotowoltaiczną warto dowiedzieć się, co wpływa na jej finalną cenę.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej

Znaczące różnice w cenie instalacji fotowoltaicznej nie są niczym zaskakującym. To ile finalnie będzie kosztować Twoja inwestycja, zależy między innymi od:

  • rozmiaru oraz mocy instalacji – ustalając zapotrzebowanie na energię elektryczną, określasz jej moc, w ten sposób otrzymujesz pierwszy czynnik, który wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej. Jak łatwo się domyślić, inwestycja w fotowoltaikę o mocy 1 kW będzie zdecydowanie niższa, niż ta o mocy 5 kW lub 10 kW;
  • lokalizacji – miejsca zamieszkania, a dokładniej współrzędne geograficzne wpływają na cenę instalacji fotowoltaicznej. Wyższy koszt montażu będzie w południowej części Polski, natomiast, nieco korzystniejsze ceny można odnotować w północnych rejonach kraju;
  • miejsca montażu – to gdzie chcesz zamontować swoją fotowoltaikę, ma wpływ na finalną cenę. Decydując się na panele zamontowane na dachu, zyskujesz wolną przestrzeń wokół domu, niższy koszt inwestycji, jednak musisz się liczyć z ograniczonym dostępem do instalacji. Z kolei montując panele na gruncie, zyskujesz dostęp do ogniw, możesz je łatwo wyczyścić lub naprawić. Jednak w porównaniu z panelami zamontowanymi na dachu, te na gruncie są droższe. Dlaczego? Otóż wynika to z faktu, że grunt trzeba odpowiednio przygotować. Wybierając to rozwiązanie, finalny koszt inwestycji wzrasta o koszt związany z budową podpór, czy przygotowaniem odpowiedniego podłoża, którego celem jest jeszcze lepsze odbijanie promieni słonecznych;
  • rodzaju komponentów – marka oraz komponenty, z których zbudowana jest instalacja, znacząco wpływają na finalną cenę. Należy tutaj wymienić przede wszystkim panele fotowoltaiczne. W przeliczeniu za 1 kWp za jeden moduł należy zapłacić od około 1 tys. zł do nawet 6 tys. zł. Widełki są bardzo duże, a im większa moc instalacji, tym większa różnica w finalnej cenie. Kolejnym ważnym elementem jest inwerter sieciowy. Nie tylko jego moc, ale też jego właściwości, wpływają na koszty. Przykładowo cena inwertera hybrydowego o tej samej mocy, będzie o kilka tysięcy wyższa, niż tego, który współpracuje wyłącznie z siecią. Dobierając odpowiednie elementy, trzeba również pamiętać, że nawet rodzaj oprogramowania może mieć wpływ na cenę;
  • firmy/instalatora – na rynku dostępnych jest wiele firm, które oferują swoje usługi. Decydując się na jedną z nich zwróć szczególną uwagę, jakie oferuje usługi. Ważna jest nie tylko obsługa podczas planowania i montażu instalacji, ale też obsługa posprzedażowa. Rodzaj gwarancji, wsparcie techniczne, to tylko kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę i które wpływają na koszt inwestycji.
  • dodatkowych komponentów – z dniem 1 kwietnia 2022 roku wprowadzono nową formę rozliczania się z zakładami energetycznymi. Krążą opinie, że net-metering nie jest korzystny dla prosumentów. Jednak inwestując, chociażby w magazyn energii, można jeszcze bardziej zmniejszyć rachunki za prąd. Cena magazynu energii uzależniona jest od jego mocy. Przykładowo te o mocy 5 kWh można kupić już od około 13 tys. zł, a ceny tych o mocy 10 kWh zaczynają się do 23 tys. zł. Jak widać, magazyn energii podnosi koszt inwestycji, jednak w dalszej perspektywie, zmniejsza koszty bieżące;
  • formy dofinansowania – w Polsce dostępnych jest wiele programów, które oferują dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Koszt fotowoltaiki o mocy 10 kW może znacząco różnić nie tylko w zależności od tego, jaki program zostanie wybrany, ale też od tego, kto jest inwestorem. Ponieważ inne warunki są dla osób prywatnych, a inne dla przedsiębiorstw.

Ile prądu produkuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW

W zależności od pory roku, położenia geograficznego, a nawet pogody w danym dniu, ilość wyprodukowanej energii fotowoltaicznej może być różna. Przykładowo decydując się na instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW w stolicy Polski, można spodziewać się rocznej produkcji w okolicach 10122 kWh. Jest to wystarczająca ilość energii, pozwalająca na zaspokojenie potrzeb energetycznych dużych domostw oraz małych przedsiębiorstw.

Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.

Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.

Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.

Zobacz film i dowiedz się więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *