Dopuszczalna moc instalacji fotowoltaicznej
Decydując się na założenie fotowoltaiki pojawia się wiele pytań. Począwszy od tego, jaką firmę wybrać, poprzez koszty, na mocy całej instalacji kończąc. Odpowiedź na ostatnie pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Jaka jest maksymalna i minimalna moc instalacji fotowoltaicznej
Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle ważny. Za mała wpływa na wydajność i sprawia, że ilość produkowanej energii nie wystarcza na pokrycie potrzeb budynku, a raczej jego domowników. Z kolei zbyt duża moc instalacji, już na samym początku przygody z fotowoltaiką zwiększy koszt całej inwestycji. Oznacza to, że będziesz musiał całkowicie niepotrzebnie dłużej czekać, aż inwestycja zacznie się zwracać. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji. Pamiętaj, że łatwiej jest zwiększyć moc instalacji niż ją zmniejszyć.
Jak określa się moc instalacji fotowoltaicznej
Aby móc określić dopuszczalną moc instalacji fotowoltaicznej, warto wiedzieć, na jakiej podstawie się ją definiuje. Czy jest to suma mocy zamontowanych modułów, czy może jest to określane na podstawie falownika wybranego do instalacji? Jak więc określa się moc instalacji fotowoltaicznej? Otóż jeszcze do niedawna, czyli do roku 2021 do określenia mocy instalacji fotowoltaicznej wykorzystywało się interpretację Urzędu Regulacji Energetyki. Jednak po 2021 została przyjęta nowelizacja ustawy odnawialnych źródeł energii, dzięki której, nie ma już żadnych wątpliwości dotyczących sposobu określania mocy instalacji. Wspomniana ustawa mówi jasno, że moc danej instalacji jest sumą maksymalnych mocy zamontowanych modułów: „łączną moc znamionową czynną: a) zespołu urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej – zespołu prądotwórczego, podaną przez producenta na tabliczce znamionowej, a w przypadku jej braku, moc znamionową czynną tego zespołu określoną przez jednostkę posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji – w przypadku instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystującej do wytwarzania energii elektrycznej biogaz lub biogaz rolniczy, b) generatora, modułu fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego podaną przez producenta na tabliczce znamionowej – w przypadku instalacji innej niż wskazana w lit. a”.
Dofinansowane a moc instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna staje się standardem. Coraz więcej osób budujących dom, od razu uwzględnia w budżecie montaż fotowoltaiki. Jej atrakcyjność oraz opłacalność zwiększa się wraz ze świadomością, jakie korzyści ona daje. Dodatkowo wizja dofinansowania sprawia, że nie warto się zastanawiać zbyt długo – bardzo często o przyznaniu dofinansowania jednym z kluczowych czynników, jest kolejność zgłoszeń. Jednak o pozytywnie rozpatrzonym wniosku, decydują również inne składowe – jedną z nich jest moc instalacji. Minimalna moc instalacji, która pozwala na staranie się o dofinansowanie, wynosi 2 KW, natomiast maksymalna moc instalacji, nie może przekroczyć 10 kW. Jak łatwo się domyślić – decydując się na instalację przekraczającą tę granicę, pozbawiasz się możliwości bezzwrotnej dotacji, która znacząco może zmniejszyć Twój wkład finansowy w inwestycję.
Jednak jeśli zależy Ci na większej mocy, to będąc osobą prywatną, możesz założyć instalację fotowoltaiczną o maksymalnej mocy nie większej niż 50 kW, dzięki czemu będziesz mógł się rozliczać na prawach przyznanych Prosumentowi. Co ważne, status ten przysługuje nie tylko osobom prywatnym, ale też spółdzielniom mieszkaniowym, czy małym przedsiębiorstwom. Chcąc założyć instalację o mocy większej niż 50 kW, należy liczyć się z koniecznością założenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie, niezbędny jest wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji. Więcej na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie biznes.gov.pl.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej
Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej sprawi, że Twoje gospodarstwo domowe będzie czerpać maksymalnie dużo korzyści z fotowoltaiki, a jednocześnie nie będzie generować niepotrzebnych strat. Dlatego warto to zadanie powierzyć firmie, która będzie instalować u Ciebie fotowoltaikę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystko będzie dobrane idealnie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś wiedzieć jak właściwie dobrać moc instalacji. Wręcz przeciwnie, warto mieć wiedzę na ten temat.
Jeśli montujesz fotowoltaikę w już istniejącym domu, to najłatwiejszy i optymalny sposób, to przyjrzenie się dotychczasowym rachunkom za prąd. W ten sposób dowiesz się, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną Twojego domu, a właściwie jego domowników. Określając zapotrzebowanie, weź pod uwagę nie tylko obecne potrzeby, ale też przyszłe inwestycje, na przykład rozbudowę domu, zakup nowych sprzętów, czy montaż pompy ciepła.
W przypadku domu, który jest dopiero w planach, lub na etapie budowy w celu obliczenia zapotrzebowania na energię możesz posłużyć się kalkulatorami dostępnymi w internecie. Określasz tam takie parametry jak powierzchnia domu, ilość kondygnacji, rodzaj dachu, sposób ocieplenia, czy ilość domowników. Im bardziej precyzyjny jest kalkulator, tym dokładniej oszacujesz zapotrzebowanie na prąd.
Niezależnie od tego, czy montujesz fotowoltaikę w już istniejącym domu, czy w budynku, który jest na etapie budowy, to pamiętaj o tym, aby moc instalacji była odpowiednio dobrana względem mocy przyłączeniowej. A dokładniej mówiąc, moc instalacji fotowoltaicznej, nie może być większa niż moc przyłączeniowa. Dlaczego? Otóż w takiej sytuacji zakład energetyczny, nie wyrazi zgody na przyłączenie instalacji do sieci.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – co musisz wiedzieć
Nawet dokładne wyliczenia mogą okazać się niewystarczające, lub Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną może wzrosnąć. Co w takim przypadku? Nie ma co się martwić, ponieważ rozbudowanie fotowoltaiki nie jest trudne, szczególnie że chcąc rozbudować instalację, nie musisz starać się o żadne pozwolenie. A to już znacząco skraca i ułatwia całą procedurę. Pamiętaj jednak, że Twoim obowiązkiem jest poinformowanie operatora, o zmianie mocy Twojej instalacji. Musisz to zrobić w ciągu 14 dni od dokonania zmian, zwłoka lub zaniedbanie tego etapu może się wiązać z karą w wysokości 1000 zł. Do rozbudowy fotowoltaiki warto wybrać zaufaną firmę, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nowe ogniwa będą doskonale współpracować z już posiadanymi elementami.
Procedura rozbudowy instalacji jest łatwa i klarowna, jednak musisz mieć świadomość, że zwiększenie mocy, to nie tylko dodanie nowych paneli. Może się bowiem okazać, że część komponentów trzeba będzie wymienić. Z dużym prawdopodobieństwem, może to być falownik, który odpowiedzialny jest za przetworzenie prądu wytworzonego za pomocą paneli w prąd przemienny. Wynika to z faktu, że inwerter powinien być jak najlepiej dopasowany do obecnej instalacji. Dlatego też nie można na wszelki wypadek montować falownika z większą mocą – gdy jest on zbyt słabo obciążony, to traci on swoją sprawność. Działa to również w drugą stronę – zbyt mocno obciążony inwerter, nie będzie w stanie przetwarzać za dużej ilości prądu, a tym samym nie będzie on wydajny. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, która opiera się na mikroinwerterach, sprawa jest nieco łatwiejsza – rozbudowując instalację, dodajesz odpowiednią ilość mikroinwerterów, dzięki czemu koszt całej inwestycji może być mniej kosztowny.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.