Współpraca fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym
Fotowoltaika jest rozwiązaniem praktycznym, ekologicznym, a przede wszystkim generującym duże oszczędności finansowe. Dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób inwestuje w to rozwiązanie. Aby maksymalnie wykorzystać zalety, które oferuje instalacja fotowoltaiczna, warto wesprzeć się dodatkowymi rozwiązaniami, jakimi są magazyny energii czy agregaty. O tym, jakie korzyści płyną ze współpracy agregatu prądotwórczego z fotowoltaiką, dowiesz się z poniższego artykułu.
Agregat prądotwórczy i fotowoltaika – wszystko co musisz wiedzieć
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia całkowite lub znaczne uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej, jednak również przy tym rozwiązaniu mogą występować awarie prądu, które z pewnością są stresujące. Zdecydowana większość instalacji działa w systemie on-grid. Jest to system zintegrowany z siecią elektryczną. Oznacza to, że energia pozyskana za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana na bieżąco, a jej nadmiar przekazywany jest do zakładu energetycznego. W zależności od wybranego sposobu rozliczenia, nadmiar energii można odebrać w określonym czasie lub gdy jest większe zapotrzebowanie niż wyprodukowana energia, to można kupić prąd po obowiązującej na rynku stawce. Jednak obydwa rozwiązania działają wtedy, gdy zapewniony jest swobodny dostęp do prądu, czyli nie ma awarii.
Dlatego też warto zainwestować w agregat prądotwórczy, który będzie wybawieniem podczas awarii. W ten sposób zapewnisz sobie stały dostęp do energii elektrycznej i niestraszne będą Ci awarie niezależnie od tego, czy będą one trwać kilka minut, czy kilkanaście godzin.
Instalacja fotowoltaiczna z agregatem prądotwórczym, czy to ma sens
Instalację fotowoltaiczną można łączyć z różnymi rozwiązaniami, między innymi z magazynami prądu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, ale też dość kosztowne. Ceny magazynu energii o mocy 5 kW wahają się w granicach 13 000 zł. Im wyższa moc, tym większe koszty.
Alternatywą dla magazynów są agregaty prądotwórcze. Nawet ten o niedużej mocy (2 kW) może pracować bez przerwy nawet do 8 godzin. A koszt w porównaniu do magazynu energii jest znacznie mniejszy – ceny agregatów o moc 5 kW zaczynają się już od 2 500 zł. Jednak aby ten duet miał sens, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim instalacja fotowoltaiczna nie może jednocześnie pracować z agregatem. W chwili, gdy uruchamia się agregat, to falownik fotowoltaiki musi zostać włączony. Dlaczego? Otóż wynika to z faktu, że agregat nie magazynuje energii elektrycznej, jego zadaniem jest jej produkcja. A to oznacza, że nie jest w stanie odebrać prądu, który został wytworzony za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Stworzenie takiego schematu nie jest skomplikowane, w zależności od Twoich potrzeb elektryk może wykonać układ do ręcznego przełączania lub całkowicie go zautomatyzować, dzięki czemu wszystko będzie działać doskonale.
Zabezpieczenie w postaci agregatu jest bardzo dobrym rozwiązaniem między innymi w małych przedsiębiorstwach, podmiotach publicznych, czy gospodarstwach rolnych. Są to obiekty, które nie mogą sobie pozwolić na zastój spowodowany brakiem energii elektrycznej, ponieważ konsekwencje mogą być ogromne, od strat finansowych zaczynając na bezpieczeństwie i zdrowiu ludzi oraz zwierząt kończąc. Jednak w agregatory warto również zainwestować w domach jednorodzinnych. Obecnie dużo osób pracuje zdalnie, więc kilkugodzinna awaria prądu może generować dużo stresu i strat finansowych, należy też pamiętać o sprzętach takich, jak lodówka czy zamrażarka, która zapewnia świeżość i zdatność produktom tylko przez jakiś czas bez dostępu do prądu. Jest to kolejny powód, aby zainwestować w agregat prądotwórczy.
Na czym polega współpraca fotowoltaiki z agregatem
Jak już wspomnieliśmy, agregat prądotwórczy jest wsparciem na instalacji fotowoltaicznej. A raczej zabezpiecza nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej w momencie, kiedy nie może tego zrobić fotowoltaika. Jest to więc doskonały duet, który się uzupełnia i zapewnia Ci spokój i bezpieczeństwo. W momencie, gdy instalacja fotowoltaiczna działa, agregat pozostaje w spoczynku. W tym przypadku falownik, który jest integralną częścią fotowoltaiki, reguluje przepływ energii elektrycznej, w zależności od bieżącego zapotrzebowania, a jej nadmiar przesyła do sieci energetycznej. Jednak gdy następuje awaria prądu, to w zależności od wybranego rozwiązania (manualnego lub automatycznego) następuje odcięcie instalacji fotowoltaicznej i uruchomienie agregatu.
Instalacje fotowoltaiczne, które współpracują z agregatami prądotwórczymi
Patrząc pod kątem sposobu działania, do wyboru masz trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznej:
- instalację sieciową – jest to instalacja typu on-grid. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, wynika to z szeregu zalet, które oferuje. Jedną z nich jest koszt, który pozwala na szybki zwrot inwestycji i generowanie oszczędności. Decydując się na instalację typu on-grid, użytkownik staje się prosumentem, czy jednocześnie producentem i konsumentem. W tym rozwiązaniu wyprodukowana energia jest wykorzystywana na bieżąco, a jej nadmiar w zależności od sposobu rozliczania się z zakładem energetycznym jest magazynowany lub sprzedawany;
- instalację autonomiczną – jest to instalacja typu off-grid. W tym przypadku instalacja jest zaprojektowana w taki sposób, aby całkowicie uniezależnić się od zakładu energetycznego. Instalacja ta nie musi być do niego podłączona – produkowana energia jest wykorzystywana na bieżąco, a jej nadmiar magazynowany w magazynach energii. Działają one jak akumulatory, z których jest pobierana energia w razie deficytu. Koszt instalacji uzależniony jest od pojemności magazynów energii, im są one większe, tym większy jest koszt inwestycji;
- instalację hybrydową – jak łatwo się domyślić, jest to połączenie instalacji sieciowej i autonomicznej. W tym przypadku niezbędne jest podłączenie instalacji do sieci energetycznej, ale też korzysta się z magazynów energii. Połączenie fotowoltaiki z agregatem prądotwórczym również wpisuje się w definicję instalacji hybrydowej. Aby móc bezpiecznie korzystać z tego rozwiązania należy właściwie wybrać swój system PV. Decydując się na fotowoltaikę, należy zwrócić uwagę czy jest możliwość podłączenia generatora. W ten sposób w każdej chwili będziesz mógł rozbudować swoją instalację. Wymaga to indywidualnego projektu, jednak nie jest to skomplikowane.
Agregat prądotwórczy – dlaczego warto w niego zainwestować
Montaż agregatu prądotwórczego jest bardzo dobrym pomysłem niezależnie od tego, czy chcesz go podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, czy nie. Dlaczego? Otóż posiadanie agregatu daje Ci poczucie bezpieczeństwa oraz wygody. Awaria prądu może zdarzyć się w każdym momencie, zwykle w najgorszym z możliwych i może trwać od kilku minut do kilku, a nawet kilkunastu godzin. Posiadając agregat prądotwórczy zapewniasz sobie stały dostęp do energii elektrycznej, czyli między innymi do oświetlenia, telewizji czy internetu. Jednak poza wygodą agregat prądotwórczy zapewnia stały dostęp energii do takich urządzeń jak lodówka czy zamrażarka, dzięki czemu możesz być spokojny, że Twoja żywność nie ulegnie uszkodzeniu. A jaki agregat prądotwórczy wybrać?
Jaki agregat prądotwórczy wybrać do instalacji fotowoltaicznej
Przełączanie między fotowoltaiką a agregatem może być manualne lub automatyczne. Drugie rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze i praktyczniejsze, ale też niweluje stres związany z nagłym brakiem prądu. Takie rozwiązanie w zależności od danego momentu będzie równie dobrze koordynować pracę falownika oraz agregatu.
A na co zwrócić uwagę wybierając agregat? Postaw na jakość i sprawdzone rozwiązania w ten sposób zyskasz sprzęt na wiele lat, który nie zawiedzie Cię w najmniej odpowiednim momencie. Zdecydowana większość fachowców stawia na agregaty z silnikiem Diesla. Charakteryzują się one niskim kosztem eksploatacji, dużą wydajnością, wysoką żywotnością i bezawaryjnością, a jeśli już takowa się pojawi, to powstałą awarię łatwo będzie usunąć. Ropa wykorzystywana w Dieslu zachowuje swoje właściwości nawet do 4 lat, a to generuje kolejne oszczędności. Dodatkowo agregat prądotwórczy mający wspierać instalację fotowoltaiczną, powinien być wyposażony w system regulacji AVR oraz układ SZR, czyli funkcję autostartu.

Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.