Rozliczenie fotowoltaiki, jak to wygląda
Montaż fotowoltaiki to połowa sukcesu. Do produkcji prądu, niezbędne jest podłączenie instalacji do sieci energetycznej, za pomocą licznika dwukierunkowego. Dotyczy to zarówno instalacji fotowoltaicznych dla domu, jak i dla firm, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Dlatego należy złożyć odpowiednie dokumenty do zakładu energetycznego. Jak wygląda rozliczenie energii wyprodukowanej za pomocą instalacji fotowoltaicznej w roku 2024? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Jak wygląda rozliczenie fotowoltaiki z zakładem energetycznym w 2024 roku
Rozliczenie energii wyprodukowanej za pomocą instalacji fotowoltaicznej dzieli się na dwa okresy. Pierwszy to system rozliczenia metodą net-metering. Dotyczy on osób, które założyły instalację fotowoltaiczną do dnia 31 marca 2022 roku. Drugi system to net-billing. Ten z kolei jest obowiązkowy dla osób, które zainwestowały w fotowoltaikę od dnia 1 kwietnia 2022 roku. Dodatkowo prosumenci, którzy mają prawo do systemu net-metering, mogą zdecydować, czy będą się rozliczać na starych, czy nowych zasadach. Jak łatwo się domyślić, oba systemy się od siebie różnią.
Net-metering – rozliczenie fotowoltaiki
Prosumenci, którzy założyli instalację fotowoltaiczną do 1 kwietnia 2022 roku, korzystają z systemu opustów – wyprodukowana i wprowadzona do sieci energia jest rozliczana w cyklu rocznym. Dzięki czemu ewentualna nadwyżka prądu jest wprowadzana i zdeponowana przez zakład energetyczny. Natomiast prosument w dogodnej chwili może odebrać nadwyżkę w ciągu roku. Jest to tak zwany system net-metering. Należy tutaj dodać, że „koszt” magazynowania energii, to około 20-30%. Oznacza to, że z każdego 1 kW, który został wprowadzony do sieci, realnie można odebrać 0,7 lub 0,8 kW. Zasady w net-meteringu są proste, a cały proces odbywa się automatycznie. Prosumenci, którzy rozliczają się w tym systemie, zgodnie z ustawą o OZE mają zagwarantowane, że przez 15 lat od zamontowania instalacji będą rozliczać się w ramach systemu opustów. Mają oni również prawo wyboru, czy zostawiają stary sposób rozliczenia, czy przechodzą na net-billing.
Net-billing – rozliczenie fotowoltaiki
Od dnia 1 kwietnia 2022 roku energia wyprodukowana za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest rozliczana w systemie net-billingu. Jest to system, który opiera się na osobnym rozliczeniu nadwyżki wyprodukowanej (jej wartości, a nie ilości) oraz pobranej energii. Oznacza to, że wyprodukowana nadwyżka prądu podobnie, jak w przypadku net-metering trafia do zakładu energetycznego, jednak nie jest ona zdeponowana, a sprzedawana. Cena regulowana jest przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Różnica jest również w poborze brakującej energii. Gdy zapotrzebowanie na prąd jest większe niż dostępna ilość, prosument nie odbiera on zdeponowanej energii, tylko ją kupuje. Tutaj tak samo, jak w przypadku sprzedaży, cenę nabycia prądu ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jednak to nie koniec zmian. Opierając się na informacji zawartej na stronie gov.pl do dnia „30 czerwca 2024 r. energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego, natomiast od 1 lipca 2024 r. wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego”.
Net-metering czy net-billing, co wybrać?
Osoby, które zamontowały instalację fotowoltaiczną od dnia 1 kwietnia 2022 roku, mają jasność, rozliczają się w systemie net-billingu, czy tego chcą, czy nie. Z kolei inwestorzy, którzy zdążyli zainstalować fotowoltaikę do dnia 31 marca 2022 roku, mają prawo wyboru – czy chcą pozostać na dotychczasowych warunkach, czy chcą przejść na net-billing.
Rozliczając się w systemie net-metering, prosument ma jasne zasady, oddaje 1 kW i w ciągu roku odbiera 0,7 lub 0,8 kW. Nie musi śledzić cen prądu, szczególnie że nie ma wpływu na to, jaką ilość energii uda mu się uzyskać w danym dniu ze swojej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ zależne jest to między innymi od pogody, stopnia nasłonecznienia, czy pory roku.
Wiele osób sceptycznie podchodzi do nowej formy rozliczenia energii fotowoltaicznej. Wynika to z faktu, że prąd sprzedawany jest po cenie rynkowej, a kupowany jest w cenie takiej, jaka obowiązuje każdego odbiorcę. Czyli do ceny energii doliczana jest między innymi opłata dystrybucyjna oraz podatki. Czy w związku z tym net-billing jest opłacalny dla prosumenta? Odpowiedź brzmi „tak”. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna nawet po 1 kwietnia 2022 roku, może przynieść duże oszczędności. Kluczem jest magazyn energii, nadwyżka energii kumulowana jest w magazynie, a dopiero po jego zapełnieniu trafia do sieci energetycznej. Działa on na zasadzie akumulatora, dzięki czemu w momencie, w którym panele przestają pracować, gospodarstwo domowe zasilane jest z prądu skumulowanego w magazynie energii. Odpowiednio dobrany magazyn pod względem pojemności jest w stanie zapewnić 4-osobowej rodzinie dostęp do energii elektrycznej przez minimum dwie doby. Im większy magazyn energii, tym mniejsza potrzeba kupowania energii od dostawcy prądu i tym większa oszczędność pieniędzy.
Autorski nadzór merytoryczny nad artykułami prowadzi Profesor Zwyczajny Andrzej J. Nowak – Przedstawiciel Polski w EUROTHERM Committee Unii Europejskiej z Zakładu Przepływu Ciepła i Energetyki Jądrowej, profesor Politechniki Śląskiej cytowany według Google Scholar 3437.
Prof. dr hab. inż. Andrzej J. Nowak specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów przepływu ciepła, numerycznej mechanice płynów, sprzężonych procesach transportu ciepła i masy, procesach zmiany fazy, problemach odwrotnych w wymianie ciepła, procesach wymiany biociepła, równaniach stanów gazów rzeczywistych, pompach ciepła i zastosowaniach strumienic w chłodnictwie, równowadze chemicznej w roztworach czynników rzeczywistych.
Biografia, przebieg pracy i osiągnięcia naukowe:
Profesor zwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od października 2007. Ponadto profesor zwyczajny, Uniwersytet Neapolu „Parthenope”, od czerwca 2019,
Profesor nadzwyczajny tytularny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, od maja 2005,
Cytowalność prac Profesora Andrzeja J.Nowaka wynosi 2452 na podstawie Google Scholar.
Profesor nadzwyczajny, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskie, 1 maja 2003 – 4 kwietnia 2005
Profesor wizytujący, Wessex Institute of Technology.
Współorganizator i organizator międzynarodowych konferencji naukowych w tym: Europejskiej Konferencji Nauk-termalnych European Thermal-Sciences Conference zorganizowanej pod auspicjami Komitetu EUROTHERM, 19-23 czerwca 2016, Kraków, Polska.